Առաջին անգամ առաջնագծում
Արցախ, դիրքեր։ Առաջին անգամ էի դիրքեր բարձրանում: Որպես այցելության վայր ընտրված էր  «Եղնիկներ» կոչվող զորամասը։
Դիրքեր հասնելու ճանապարհը երկար էր՝ Ստեփանակերտ, Իվանյան, Ասկերան, Մարտակերտ, Մատաղիս, Տոնաշեն։
Վերջին բնակավայրը Տոնաշենն էր, որը հատուկ հսկվող տարածք է։ Այստեղ զինվորականների մի քանի նոր տների կողքին լքված փոքր տներ են։ Դեպի գյուղ տանող ճանապարհը քարքարոտ է։ Ճանապարհի մի հատվածում զինվորները ինժեներական աշխատանքներ էին կատարում։
Հասանք «Եղնիկներ»: Մեզ ուղեկցող վարորդն ասաց, որ տարածքն անվանումը ստացել է եղնիկներով հարուստ լինելու պատճառով։
Զորամասում առաջին անգամ տեսա, թե ինչպես են զինվորները զորացրվում։ Հրամանատարը տուն գնացող չորս զինվորի հանձնեց զինվորական գրքույկները, հերթով սեղմեց նրանց ձեռքներն ու բարի ճանապարհ մաղթեց։
Բարձրացանք դիրքեր։
Օդը սառն էր, երիցուկները նոր էին ծաղկել։ Խաղաղ էր. կրակոցի ձայն չկար:
Մեզ դիմավորեց դիրքի ավագ սերժանտ Օրի Հարությունյանը, ծանոթացրեց անձնակազմին, հետո ուղեկցեց խրամատ։ Առաջինը, որ զարմացրեց, խրամատի մաքրությունն էր։
Դիտակետում հերթապահությունը շարունակվում էր։ Այնտեղից երեւում էր հակառակորդի դիրքեր տանող ճանապարհը, շարժ չկար։ Ուղեկցող փոխգնդապետ Արմեն Մարկոսյանը, ցույց տալով դիմացը գտնվող անտառը, ասաց՝ տեսանելիությունը թույլ է, և հիմնականում դիվերսիոն գործողություններ են կատարվում հակառակորդի կողմից:
Կացարանում երկու սենյակ կար՝ ննջարան եւ խոհանոց: Կողք կողքի դրված մահճակալների վերեւում խաչն էր ու Ապրիլյան պատերազմի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի լուսանկարը։
Դիրքի ավագ Օրին մեզ ցույց տվեց խոհանոցը, բացեց սառնարանը. «Էս էլ մեր սառնարանը՝ առանց հոսանքի». սառնարանում հաց էր, պահածոյատուփեր։ Սերժանտն ասաց, որ ամեն օր հաց են ստանում, ձու ու ջուր, հետո մոտեցավ սեղանի մի անկյունում ամրացրած սև, մեծ լարով հեռախոսին.
«Ուզո՞ւմ ես ցույց տամ, թե ոնց ենք կապվում մյուս դիրքերի հետ»: Մինչ կասեի, որ պետք չէ, ես ֆիլմերում արդեն տեսել եմ, կապը միացրեց։ Ասաց, որ պարբերաբար կապը ստուգում են, դա իրենց ամենօրյա պարտականություններից է։
Սերժանտ Օրի Հարությունյանը մեկ ու կես տարի է ՝ ծառայում է Պաշտպանության բանակում, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղից է, զորացրվելուց հետո որոշել է պայմանագիր կնքել եւ աշխատել ՊԲ-ում։
Օրին, մինչեւ զինված ուժեր զորակոչվելը, Արցախի պետական համալսարանում ռազմագիտություն է սովորել, տուն վերադառնալուց հետո ուսումը շարունակելու է, լեյտենանտի կոչում է ստանալու։ Հնարավոր է օրերից մեկ օր դպրոցում աշխատի որպես ռազմագիտության ուսուցիչ։
Դիրքերում համեղ կերակուրներ պատրաստում է Արմենը, ամենից լավ երշիկով ձվածեղ է անում. հեշտ է ու համեղ։ Ծառայության ավարտին մի քանի օր էր մնացել, դեռ չէին որոշել՝ ով է իրեն փոխարինելու։ Արմեն Հովակիմյանը պարում է Երգի-պարի պետական անսամբլում, 13 տարի պարել է։ Որոշել է Երեւան վարադառնալուն պես նորից պարել։
Դիրքերում ամենից ուշագրավը սրճելու ու հանգստանալու համար նախատեսված փայտյա կոճղերն էին, զինվորների հետ այդտեղ էլ զրուցում էինք։ Զինվորներից մեկը սուրճ պատրաստեց, հյուրասիրեց, ժպտալով ասաց՝ դիրքերում ամենից համով սուրճն է լինում։ Կոճղերի կողքին դիրքի հերթապահ շունն էր՝ երկու քոթոթի հետ։ Դիրքի տղաները շան ձագերի համար անուններ դեռ չէին որոշել։
Շնորակալություն այցելության համար
Արայիկ
Անփորձանք և բարի ծառայություն մեր բոլոր զինծառայողներին: Շնորհակալություն -ի խմբագրությանը՝ նման հոդվածներ պարբերաբար հրապարակելու համար:
Լավ հոդված էր,բայց որքանո՞վ է անվտանգ ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող նման զորամասի անունը հրապարակելը, այն էլ՝ զինծառայողների լուսանկարներով։ Կարծում եմ՝ միայն ՊՆ թույլտվությամբ պետք է հրապարակվեն նմանատիպ նյութերը։

Впервые на передовой
Арцах, позиции... Сюда еду впервые. Для посещения выбрана воинская часть “Ехникнер”, в переводе “Лани”. Дорога на позиции тянется через Степанакерт, Иванян, Аскеран, Мартакерт, Матагис, Тонашен.
Последний населенный пункт, Тонашен, представляет собой особо охраняемую территорию. Здесь рядом с несколькими новыми домами для военнослужащих можно увидеть небольшие заброшенные дома. В село ведет каменистая дорога. На одном из ее участков ведутся инженерные работы.
Наконец добираемся до части. Сопровождавший нас водитель сказал, что название “Ехникнер” объясняется тем, что здесь много ланей.
В воинской части я впервые увидела, как проходит демобилизация. Четырем уезжающим домой солдатам командир вручил военные билеты, пожал всем руки и пожелал счастливогго пути.
Мы поднялиись на позиции.
Воздух здесь холодный, ромашки только начали раскрываться. Выстрелов не слышно.
Нас встретил старший сержант Ори Арутюнян. Он познакомил нас с контингентом, после чего отправил в окопы. Первое, что нас удивило, это чистота и порядок.
На посту солдаты несли дежурство. Отсюда просматривалась дорога к позициям противника. Перемещений не было. Сопровождавший нас подполковник Армен Маркосян, показав на расположенный напротив лес, сказал, что видимость слабая, со стороны противника осуществляются в основном диверсионные действия.
В блиндаже имелись две комнаты – спальня и кухня. Над стоящими вплотную друг к другу кроватями висели крест и фотография Героя апрельской войны Роберта Абаджяна.
Ори, старший на боевой позиции, повел нас на кухню, открыл не подключенный к сети холодильник, в котором хранились хлеб и консервы. Каждый день солдатам доставляют хлеб, яйца и воду. Потом Ори подошел к стоявшему в углу стола черному телефону с толстым шнуром.
“Хотите покажу, как мы связываемся с другими позициями?” – спросил Ори. Не успела я ответить, что видела в фильмах, как это делается, Ори подключил связь, отметив, что ее проверяют регулярно, это их каждодневная обязанность.
Сержант Ори Арутюнян служит в Армии обороны полтора года. Он из села Бердашен Мартунинского района. После демобилизаци Ори хочет заключить контракт и остаться служить в АО.
До призыва в армию Ори изучал военное дело в Арцахском государственном университете. После возвращения домой обязательно продолжит учебу, получит звание лейтенанта. В будущем, возможно, будет работать в школе военруком.
Вкусные обеды на позиции готовит Армен. Особенно хорошо у него получается яичница с колбасой – и легко, и вкусно. Армену до демобилизации осталось несколько дней, сослуживцы пока не решили, кем его заменить. Армен Овакимян 13 лет танцевал в Государственном ансамбле песни и пляски. Он уже решил после возвращения в Ереван продолжить танцевать.
Самое примечательное на позициях – деревянные пни, предназначенные для отдыха и кофепития. Именно здесь и развернулась наша беседа с солдатами. Один из них приготовил для нас кофе, отметив, что на позициях он получается особенно вкусным. Рядом с пнями лежала собака с двумя щенками. Ребята пока не придумали для них клички.