Վլադիմիր Սաչկովը՝ Փաշինյանին. «Սա հակասում է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական որոշումներն առաջ մղելու Ձեր մոտեցմանը»
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ում զարտուղի կապուղի ստեղծելու գործով մեղադրվող Տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն, ՌԴ քաղաքացի Վլադիմիր Սաչկովին դատարանը թույլ չի տվել մասնակցել տեխնոլոգիական սեմինար-հանդիպմանը:
Վլադիմիր Սաչկովը, հիշեցնենք, գրավի դիմաց ազատ արձակվեց, սակայն դատական գործընթացը մշտապես ձգձգվում է և արդեն 3 տարի է՝ ավարտին չի հասնում: Ազատության մեջ նա սկսել է աշխատել հայկական «Նամլոկ» ՍՊԸ-ում:
«Վելկոմ» ծառայությունների մատուցման ունիտար ձեռնարկությունը հրավիրել է նրան Մինսկ՝ մասնակցելու 2018թ. սեպտեմբերի 20-ից 22-ին կայանալիք աշխատանքային հանդիպումներին` կապված տվյալների մշակման կենտրոնների կառուցման, հաճախորդների համար հավելվածների վիրտուալացման, ինչպես նաև փորձի փոխանակման և ներկայացման, լավագույն տեխնիկական որոշումների ցուցադրման հետ։
Սեպտեմբերի 17-ի նիստի ժամանակ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը մերժել է պաշտպանության կողմի միջնորդությունը 2 օրով Հայաստանից դուրս գալու մասին սեմինարին մասնակցելու համար, որում հայկական ընկերությունը ծրագրում էր ներկայացնել բարձր տեխնոլոգիական հիպերկոնվերգենտ որոշումներ, որոնք կատարվել են Հայաստանում «Նամլոկ» ընկերության կողմից։
Վլադիմիր Սաչկովն այս առիթով դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նշելով, որ այս քայլը հակասում է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական որոշումներն առաջ մղելու վարչապետի մոտեցմանը։
«Միջազգային ընկերությունը, որն ինձ հրավիրել է, ծանոթ է իմ դատավարական կարգավիճակին և այդ կարգավիճակում սահմանափակումներ չի տեսնում, աշխատանքային անհրաժեշտությունից ելնելով` բոլոր ձևականությունների պահպանմամբ, կարճաժամկետ ժամանակով մեկնելու համար։ Նրանք հետևում են իմ նկատմամբ դատարանի վերաբերմունքին և ձևավորում բացասական վերաբերմունք ընդհանուր առմամբ Հայաստանի օրենսդրության նկատմամբ, քանի որ օրենսդրությունում գրված է մի բան, իսկ գործնականում ամենաթողություն է»,- գրել է Վլադիմիր Սաչկովը:
Վ. Սաչկովն ասում է, որ Հայաստանում հատկապես փոքր և միջին բիզնեսի աշխատանքն է ձևավորում ՏՏ մասնագետների իմիջը և աշխատանքով ապահովվածությունը, իսկ դատավորի նման գործողություններով, միայն այն գումարով, որը նա ծախսում է իր անգործության վրա, Հայաստանին վնաս է պատճառվում։
Հաշվի առնելով այս ամենը և կոչ չանելով միջամտել դատավարությանը՝ Վլադիմիր Սաչկովը վարչապետին խնդրել է ուշադրությունը դարձնել Ա. Բեկթաշյանի կողմից արդար դատաքննության, անձնական և ընտանեկան կյանքի իր իրավունքների պարբերաբար խախտումներին և դատավորի կողմից իր մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելուն։
Սրանից բացի՝ Վլադիմիր Սաչկովը դիմել է նաև արդարադատության նախարարին արդար դատաքննության իրավունքն ապահովելու հարցով: Սակայն ԱՆ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նարեկ Ղազարյանը հայտնել է, որ Սաչկովի պահանջների քննությունը դուրս է նախարարության իրավասությունից:
Ինչ վերաբերում է վարքագծի կանոնների խախտման հիմքով դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հարցին, ապա Նարեկ Ղազարյանը հայտնել է, որ Սաչկովի դիմումները չեն պարունակել դատավոր Բեկթաշյանի կողմից ՀՀ դատական օրենսգրքի 142-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետերով նախատեսված դատավորի վարքագծի կանոնների կոպիտ խախտումներ կատարելու վերաբերյալ հիմքերը:

Владимир Сачков – Николу Пашиняну: “Это противоречит Вашему подходу продвигать в Армении высокие технологии”
Обвиняемому по делу о создании в ЗАО “АрменТел” нелегального канала связи, бывшему директору технического блока компании, гражданину РФ Владимиру Сачкову суд не разрешил участвовать в технологическом семинаре в Минске.
Напомним,  что Сачков освобожден под залог, однако судебный процесс постоянно затягивается и длится уже третий год. Будучи на свободе, бывший  сотрудник “АрменТела” начал работать в армянской компании “Намлок”.
Унитарное предприятие по оказанию услуг “Велком” пригласило Владимира Сачкова в Минск для участия в предстоящих 20-22 сентября рабочих встречах, связанных со строительством центров обработки данных, а также для обмена опытом и представления лучших технических решений.
На судебном заседании 17 сентября судья Армен Бекташян отклонил ходатайство защиты позволить Сачкову выехать на два дня из Армении для участия в семинаре, в котором армянская компания планировала представить высокотехнологичные гиперконвергентные решения, осуществленные в Армении компанией “Намлок”.
В связи с этим Владиимир Сачков обратился к Николу Пашиняну, отметив, что этот шаг противоречит подходу премьер-министра продвигать в Армении высокие технологии.
По словам В.Сачкова, в Армении имидж специалистов ИТ-сферы формируется благодаря, в частности, малому и среднему бизнесу, между тем подобные действия судьи причиняют вред стране.
Учитывая все это и не призывая вмешаться в судебный процесс, Владимир Сачков попросил премьера обратить внимание на постояное нарушение судьей А.Бекташяном принципа проведения справедливого судебного процесса, нарушения прав личной и семейной жизни, препятствование судьей его профессиональной деятельности.
Сачков обратился также к министру юстиции по вопросу обеспечения его права на справедливое судебное следствие, однако представитель Минюста Нарек Казарян сообщил, что требования Сачкова не входят в рамки компетенции министерства.
Что касается вопроса о возбуждении в отношении судьи дисциплинарного производства на основании нарушения им норм этики, то, как отметил Н.Казарян, заявления Сачкова не содержат основания грубого нарушения судьей норм этики, предусмотренных п.2 ч.1 ст.142 Судебного кодекса РА.