Դուբայը շարունակում է գրավել «հեքիաթային» կյանք փնտրողներին
«Դուբայ էի գնում ռեստորանում մատուցողուհի աշխատելու, բարձր աշխատավարձ էին խոստացել, իսկ փող ինձ շատ էր հարկավոր: Չորս երեխա ունեմ, ութ տարի է, ինչ ամուսնուցս բաժանված եմ: Երբ հասա Դուբայ, հասկացա, որ ինձ խաբել են, որ ոչ մի ռեստորան էլ չկա: Ծեծում էին, ստիպում էին, որ փողոց դուրս գամ ու հաճախորդ գտնեմ, ես էլ չէի ուզում: Ասում էի, որ մարմնավաճառ չեմ լինելու, որ ինձ տուն ուղարկեն: Նրանք էլ պատասխանում էին, որ ինձ Դուբայ հասցնելու համար 1500 ԱՄՆ դոլար են ծախսել, որ երբ վերադարձնեմ, կարող եմ Հայաստան գալ»,- պատմում է 36-ամյա Անահիտը:
2005թ. սեպտեմբերի 23-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում սկսվեց ՀՀ ոստիկանության նախկին աշխատակից 40-ամյա Ալիկ Գասպարյանի դեմ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածով (Մարդկանց առեւտուր) հարուցված քրեական գործը:
Ա. Գասպարյանը 2003թ. հունվարից վարձով ապրում էր Երեւանի Չարենցի փողոցում բնակվող Ջուլիետա Ավետիսյանի բնակարանում: Թե ինչ մասնագիտություն ունի ու ինչով է զբաղվում, Գասպարյանը չէր պատմել Ջուլիետային, միայն զրույցներից մեկի ժամանակ ի միջի այլոց ասել էր, որ բիզնեսմեն է, Դուբայում շքեղ ռեստորան ունի ու բարետես մատուցողուհիներ է փնտրում: Ջուլիետան էլ հիշել է իր ընկերուհի Անահիտին, որի հետ 2002թ.-ին Մարտունիում աշխատել է մի ռեստորանում: Անահիտը մատուցողուհի էր, ինքը' ափսե լվացող:
Ջուլիետան զանգում է Անահիտին, հայտնում, որ նրա համար բարձր աշխատավարձով աշխատանք է գտել: Ալիկը Անահիտի հետ ծանոթանում է նրա եղբոր տանը: Հետո Անահիտը գրեթե ամեն օր գնում է Ջուլիետայի բնակարան' Ալիկի հետ աշխատանքի պայմանները քննարկելու: Զրույցներից մեկի ժամանակ Ալիկը Ջուլիետային ասում է, որ նա էլ կարող է մեկնել Դուբայ' իր ռեստորանում որպես ափսե լվացող աշխատելու: Ջուլիետան մեծ ուրախությամբ համաձայնվում է: Ալիկը վերցնում է երկու ընկերուհիների անձնագրերը, զանգում Դուբայում գտնվող իր «գործընկերոջը»' Լուսինե Քոչարյանին ու խնդրում մուտքի վիզաներով զբաղվել:
2005թ. փետրվարի 20-ին Ալիկը Անահիտին հայտնում է, որ թույլտվությունն արդեն պատրաստ է, եւ ամսի 23-ին նա կարող է մեկնել: Ջուլիետան հետաքրքրվում է իր վիզայով, Ալիկը պատասխանում է, որ պետք է մի քիչ սպասել, բայց անպայման կլինի: Մինչ Անահիտի Դուբայ մեկնելը, Ալիկը նրանից վերցնում է մոտ 400 դոլար արժողությամբ ոսկեղեն, որը պետք է տոկոսի տակ դներ եւ այդ գումարով մեկնելու հարցերը լուծեր: Խոստանում է մեկնելուց հետո անմիջապես ոսկեղենը վերցնել ու վերադարձնել Անահիտի ընտանիքին, բայց այդպես էլ չի վերադարձնում: Անահիտը մեկնում է Դուբայ: Որոշ ժամանակ անց Ալիկը Ջուլիետային հայտնում է, որ իր վիզան էլ է պատրաստ, եւ նա էլ կարող է մեկնել: Վիզայի համար Ալիկը Ջուլիետայից 700 դոլար է պահանջում: Ջուլիետան նրան է տալիս փողը ու սպասում մեկնելուն:
Մի օր էլ Ալիկը, առանց տան վարձը վճարելու ու բանալին տանտիրուհուն վերադարձնելու, անհետանում է' նրան թողնելով միան Դուբայ զանգելու համար կուտակված 854.000 դրամի հաշիվը: «Ես երբեք Հայաստանի սահմաններից դուրս չեմ գնացել, դրա համար էլ չէի կարող առանց Ալիկի մեկնել: Ոչ տեղ գիտեմ, ոչ' լեզու, գնայի' ի՞նչ անեի»,-ասում է Ջ. Ավետիսյանը: Մի քանի ամիս անց Ջուլիետային է զանգում Անահիտը եւ արտասվելով պատմում, որ Ալիկն ու Լուսինեն իրեն խաբել են ու ստիպում են մարմնավաճառությամբ զբաղվել: Նա ընկերուհուն զգուշացնում է, որ հանկարծ Դուբայ չգա:
Անահիտին Դուբայի օդանավակայանում դիմավորել են Ալիկի ընկերուհի Լուսինեն ու Լուիզա անունով մի կին: Հենց օդանավակայանում Լուսինեն Անահիտից վերցրել է անձնագիրը' ասելով, որ նրա հովանավորին պետք է փոխանցի, մինչ նա կաշխատի: Հաջորդ օրը Լուսինեն Անահիտին ասում է, որ պետք է սրճարան գնա ու հաճախորդ գտնի: Անահիտը հրաժարվում է մարմնավաճառությամբ զբաղվել: Լուսինեն զանգում է Ալիկին ու պատմում կատարվածը: Մեկ ամիս անց Դուբայ է ժամանում Ալիկը ու Անահիտին ծեծելով ստիպում աշխատել: Անահիտը Ալիկի ու Լուսինեի համար աշխատում է մոտ 9 ամիս' իր իսկ վկայությամբ նրանց տալով 26 000 ԱՄՆ դոլար, սակայն այդպես էլ չի կարողանում տուն վերադառնալ: «Ես ամեն կերպ ելք էի փնտրում, բայց ապարդյուն: Ոստիկաններին հանձնվել չէի կարող, քանի որ նրանց օրենքներով, եթե վերադարձի գումար չունես, բանտում այնքան ժամանակ պետք է մնաս, մինչեւ փող ճարես: Այդ ընթացքում մեկ անգամ զանգել եմ Հայաստանի ոստիկանության աշխատակից Տիգրան Պետրոսյանին, որի համարը աղջիկներից մեկն էր տվել, հետո էլ դիմել եմ Հայաստանի դեսպանատուն եւ օգնություն խնդրել, բայց անարդյունք»,-պատմում է Անահիտը:
Դուբայում հայտնվելուց երկու ամիս հետո, երբ Անահիտը արդեն ծանոթ էր Դուբային, որոշ չափով սովորել էր անգլերեն ու արդեն մենակ էր փողոց դուրս գալիս, զանգում է Երեւան' ընկերուհիներից մեկին: Նրան հայտնում են, որ Անուշ անունով մեկը, որին «Մամա Ռոզա» են անվանում, ոմն բանգլադեշցի Նելլիի միջոցով Անահիտի ավագ դստերը' այն ժամանակ անչափահաս, 17-ամյա Մ.-ին, Դուբայ է բերում, եւ նրանք արդեն Մոսկվայում են: Սարսափահար Անահիտը զանգում է Անուշին ու խնդրում աղջկան Դուբայ չբերել: Անուշն էլ պատասխանում է, որ գումար է ծախսել նրա վրա եւ պետք է այդ գումարը ետ ստանա: Մ.-ին հասցնում են Դուբայ ու ստիպում աշխատել: Աղջիկը մոտ 2 ամիս մարմնավաճառությամբ է զբաղվում: Նրան թույլ չեն տալիս տեսնել մորը: «Ես չգիտեի, թե ինչպես է աղջիկս նրանց ձեռքն ընկել, բայց դա արդեն այդքան էլ կարեւոր չէր, միայն մտածում էի, թե ինչ ճանապարհով կարելի է նրան փախցնել ու Հայաստան ուղարկել»,-ասում է մայրը:
Անահիտը մի կերպ կարողանում է գտնել աղջկան: Տեղափոխվում են Դուբայի ընկերուհիներից մեկի տուն, որտեղ էլ ոստիկանները բռնում են նրանց: Երկուսն էլ հայտնվում են բանտում: Անահիտին համապատասխան փաստաթղթեր ներկայացնելուց հետո ազատում են, իսկ աղջիկը 20 օր մնում է բանտում, մինչեւ մայրը գումար է գտնում ու նրան Հայաստան ուղարկում: Անահիտը դստեր' Դուբայում հայտնվելու մեջ Ալիկին կասկածելով' նրանից բացատրություն է պահանջում: Վերջինս ժխտում է իր կապն այս պատմության հետ ու Անահիտին ստիպում մի թուղթ գրել, որտեղ ասվում է, թե ինքն է վաճառել իր անչափահաս աղջկան: Հետո էլ Անահիտին հույս է տալիս, որ հետագայում այդ թուղթը կարող է օգտագործել հենց Անուշի դեմ:
9 ամիս հետո Անահիտը ընկերուհիներից մեկի հետ փախչում է: Ծանոթանում է մի արաբի հետ, որի օգնությամբ էլ ոստիկանների միջոցով վերցնում է անձնագիրը: Անձնագրի մի էջը պատռված է լինում, իսկ նկարը' նորից սոսնձված: Հուլիսին Դուբայի ոստիկանությունը Անահիտին ձերբակալում է ու արտաքսում Հայաստան: Անահիտն իր երեխաներին դեռ չի տեսել, նրանք սկեսրոջ հետ են ապրում' Լաչինում: «Այս ամբողջը երբ ավարտվի, անպայման նրանց մոտ կգնամ: Վստահ եմ, որ Մ.-ն ոչինչ չի ասել նրանց: Ամեն դեպքում, ուրախ եմ, որ ամեն ինչ ավարտված է»:
Հաջորդ նիստին ամբաստանյալը' ոստիկանության նախկին աշխատակից Ալիկ Գասպարյանը, դատարանին կներկայացնի «իր պատմությունը»:

The Promise of a Fairy Tale Life Draws Women to Dubai
"I went to Dubai to work as a waitress. They promised me a high salary, and I really needed the money. I have four children, and I've been divorced for four years now. When I arrived in Dubai, I understood that I had been tricked. They beat me, forced me to go out on the street and find clients. I told them that I wouldn't a prostitute and that they should send me back home. They replied that they had spent $1,500 to get me to Dubai, and I couldn't go back to Armenia until I had paid that money back," said 36 year old Anahit.
The trial against 40-year-old ex policeman Alik Gasparyan, who had been charged with human trafficking, in violation of Article 123 of the Armenian Criminal Code, began on September 23 2005.
In January 2003, Alik Gasparyan was renting Julietta Avetisyan's apartment on Charents Street. He didn't tell Julietta his real profession or what he was doing in the apartment. Instead, he once mentioned that he owned a luxurious restaurant in Dubai and was looking for good-looking waitresses. Julietta remembered her friend Anahit, who she had worked with in a restaurant in Martuni in 2002. Anahit had been a waitress, Julietta a dishwasher.
Julietta called Anahit and told her that she had found her a good job. Anahit met Alik, and they discussed the details in Julietta's apartment. Alik told Julietta that she could go to Dubai, and work as a dishwasher in his restaurant. Julietta enthusiastically agreed.
Alik took Anahit's and Julietta's passports, then called Lusine, his partner in Dubai, and asked her to take care of their visas. On February 20 th , Alik told Anahit that her visa was ready and she could leave on the 23 rd . Julietta inquired about her visa, and Alik told her to wait, it would be ready soon. Before Anahit left for Dubai, Alik took jewelry from her worth $400, to use as collateral against the cost of her trip. He promised to return the jewelry to her family after her departure, though he never did. Anahit left for Dubai.
Some time later, Alik told Julietta that her visa was also ready and she could depart. Alik demanded $700 for the visa. Julietta gives him the money and waited for the day of departure. After some time, Alik disappeared without paying the rent or returning the key, leaving only an unpaid phone bill with calls to Dubai totaling 854,000 drams (about $1,900). Several months, later Anahit called Julietta in tears, saying that Alik and Lusine had tricked her and forced her into prostitution. She warned Julietta not to come to Dubai.
Upon her arrival in the Dubai airport, Anahit was met by Alik's friend Lusine and a woman named Luiza. Lusine took Anahit's passport at the airport, saying that she had to give it to her sponsor before she could start working. The next day Lusine told Anahit to go to a cafe and find a client. Anahit refused to engage in prostitution.
Lusine then called Alik to complain. A month later, he came to Dubai. He beat Anahit and forced her to work. Anahit worked for Alik and Lusine for nine months, and by her own account, earned $26,000, but was still not allowed to return home. "I tried every option, but to no avail. I couldn't surrender to the police, because by their laws I would have to stay in jail until I found money. I once called Tigran Petrosyan, a law enforcement official in Armenia-one of the girls gave me his number-but he didn't help me," Anahit explained.
By the time she had been in Dubai for two months, Anahit knew the city, could get by in English, and was going out alone. In a phone call to a friend she learned that a pimp named Anush (aka Mama Rosa) was with the help of Nelli from Bangladesh bringing Anahit's older daughter M., who was 17 at the time, to Dubai and that they were in Moscow already. M. was brought to Dubai and forced to work as a prostitute for two months, during which time she was not allowed to see her mother. "I didn't know how my daughter got into their hands, but that wasn't what mattered anymore. All I was thinking about was how I to free her and send her back to Armenia," she said.
Anahit managed to find her daughter. Together, they moved into a friend's apartment, where they are subsequently arrested by the police. Both were thrown into jail. Anahit produced some documents and was freed; her daughter spent 20 days in jail and was deported to Armenia. Anahit confronted Alik, accusing him of bringing her daughter to Dubai. He denied any involvement.
Nine months later, Anahit escaped from Alik with a friend. In July, she was arrested by the Dubai police and deported to Armenia.
Anahit hasn't seen her children yet; they are living with her ex-husband's mother in the village of Kashatagh, 300km from Yerevan. "As soon as all of this is over, I will definitely go to see them. I know that my daughter hasn't told our relatives anything. In any case, I'm happy that's it's all over."