Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Արարատի մարզի արտադրական ձեռնարկությունների գործունեությանը
Արարատի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է մարզի արտադրական ձեռնարկություններ:
Վարչապետը նախ եղել է «Արտֆուդ» Արտաշատի պահածոների գործարանում և ներկա գտնվել լոլիկի վերամշակման նոր հոսքագծի բացմանը, որի շնորհիվ ակնկալվում է մթերման և արտադրության ծավալի աճ: Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել լոլիկի վերամշակման, տոմատի մածուկի, հյութերի, կոմպոտների, մրգերի վերամշակման և պահածոների արտադրամասերում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին: Ընկերության ղեկավարությունը վարչապետին տեղեկացրել է, որ սարքավորումների և գործարանի ենթակառուցվածքի արդիականացման ներդրումային ծրագրի շրջանակում 2018 թ. ներդրվել է 3.5 մլն ԱՄՆ դոլար։ Շահագործման է հանձնվել լոլիկի վերամշակման համար նախատեսված իտալական առաջատար Cavalieri սարքավորումը, որն արտոնագրված տեխնոլոգիա է և իր տեսակի մեջ միակ հոսքագիծն է ԵԱՏՄ–ում։ Նշվել է, որ ներկայում ընկերությունն ունի ավելի քան 1000 աշխատակից (2018թ. 25 տոկոս աճ)։ Փոքր և միջին բիզնեսի հետ համագործակցության արդյունքում այս տարի գյուղհումքի մթերումը կրկնապատկվել է՝ գերազանցելով 2 մլրդ դրամը։ Արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան, Վրաստան, Բելգիա, ԱՄՆ, Կանադա, Անգլիա և Ղազախստան:
Զարգացման ծրագրերի մասով վարչապետը տեղեկացվել է, որ առաջիկա 5 տարում ընկերությունը ծրագրում է կրկնապատկել արտադրության աճը (նախատեսվում է արտադրական նոր մասնաճյուղի հիմնում), 3.5 անգամ ավելացնել արտահանման ծավալը, ավելացնել արտադրատեսականին և բարելավել արտադրանքի որակը:
«Արտֆուդ»-ի ղեկավարությունը նաև կառավարության ղեկավարին տեղեկացրել է, որ ներկայում գործարանում կա մոտ 100 թափուր սեզոնային աշխատատեղ` 90000 դրամ աշխատավարձով, որոնք, սակայն, չեն համալրվում, քանի որ մարդիկ չեն ցանկանում զրկվել աղքատության նպաստից: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում աղքատության տրամաբանությունը աշխատանքի տրամաբանությամբ փոխելու և աշխատելը խրախուսելու ուղղությամբ:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարն այցելել է նաև Արարատի գինու գործարան՝ ծանոթացել խաղողի մթերման գործընթացին և ընթացիկ արդյունքներին: Նշվել է, որ 2018 թ. գործարանում նախատեսում են մթերել 14-18 հազ. տոննա խաղող, այս պահի դրությամբ արդեն մթերվել է 7 հազ. տոննա: Ընթացքի մեջ է գինու մթերման համար նախատեսված նոր տարաների տեղադրումը, որը թույլ կտա տարեկան մթերել մոտ 20 հազ. տոննա խաղող: Տեղեկացվել է, որ խաղողը մթերվում է առանց սորտային և քանակական սահմանափակումների, և վերջին 10 տարում մթերման ծավալը դինամիկ աճ է ունեցել՝ կազմելով 14-18 հազ. տոննա, իսկ իրացման ծավալը կազմել է 4-7 մլն շիշ: Աշխատանք է տարվում ոչ միայն ԱՊՀ, այլև եվրոպական շուկայում ամրապնդվելու ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել կոնյակի հնեցման, տեսակավորման, շշալցման, փաթեթավորման արտադրամասերում: Ընկերության ղեկավարությունը երկրի վարչապետին է ներկայացրել ընթացիկ և նախատեսվող աշխատանքները, ինչպես նաև հետագա ներդրումային ծրագրերը: Նշվել է, որ ներկայում գործարանում իրականացվում են տեխնիկական-տեխնոլոգիական մակարդակի բարձրացման, հումքի պահպանման հնարավորությունների և ծավալի ընդլայնման աշխատանքներ: Նախատեսվում է նաև ստեղծել ֆերմերային սպասարկման, աջակցման ծառայություն՝ նպատակ ունենալով թեթևացնել ֆերմերի գյուղատնտեսական աշխատանքի բեռը և ավելի որակյալ արտադրանք ստանալ: Դա նաև հնարավորություն կտա փոխել խաղողագործության մշակման կուլտուրան և սորտային կազմը և ամրապնդել ֆերմեր-վերամշակող կապը:
Վարչապետը կարևորել է Արարատի մարզում սննդարդյունաբերության և վերամշակող գյուղատնտեսության հետագա զարգացումը և նշել, որ գործադիրը պետական մեխանիզմների շրջանակում պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացին:
Արարատի մարզ աշխատանքային այցի ավարտին վարչապետ Փաշինյանն այցելել է նաև Մասիս քաղաքի «Ինտեր ակվա» ձկնաբուծական ընկերություն, ծանոթացել արտադրական հնարավորություններին ու զարգացման հեռանկարային ծրագրերին:

Премьер-министр ознакомился с деятельностью производственных предприятий Араратской области
В рамках рабочего визита в Араратскую область премьер-министр Никол Пашинян посетил производственные предприятия.
Премьер-министр сначала посетил консервный завод Арташата “Артфуд” и присутствовал на открытии новой линии по переработке помидоров, благодаря чему ожидается увеличение роста закупок и производства. Никол Пашинян прошелся по цехам по переработке помидоров и фруктов, производству томатной пасты, соков, компотов и изготовлению консервов, ознакомился с работами. Руководство компании проинформировало премьер-министра о том, что в рамках инвестиционной программы по модернизации оборудования и инфраструктуры завода в 2018 году инвестировано 3,5 млн долларов. Введена в эксплуатацию итальянская установка для переработки томатов Cavalieri, которая является запатентованной технологией и единственная такая линия на территории ЕАЭС. Было отмечено, что в настоящее время в компании работает более 1000 сотрудников (рост в 2018 году составил 25 процентов). В результате сотрудничества с малыми и средними предприятиями в этом году заготовка сельскохозяйственных продуктов выросла в два раза, превысив 2 млрд драмов. Производство компании экспортируется в Россию, Грузию, Бельгию, США, Канаду, Англию и Казахстан.
В связи с программами развития премьер-министр был проинформирован о том, что в ближайшие пять лет компания планирует удвоить рост производства (планируется создание нового производственного цеха), увеличить объем экспорта в 3,5 раза, повысить количество предлагаемого ассортимента и улучшить качество продукции.
Руководство компании “Артфуд” также проинформировало главу правительства о том, что в настоящее время на заводе есть около 100 сезонных вакансий с зарплатой в 90000 драмов, которые, однако, не пополняются, потому что люди не хотят лишаться пособий по безработице. Премьер-министр отметил, что правительство проводит реформы по изменению логики бедности на логику работы и поощрения занятости.
Затем премьер-министр также посетил Араратский винный завод, ознакомился с процессом заготовки урожая винограда и текущими результатами. Было отмечено, что в 2018 году завод планирует закупить 14-18 тыс тонн винограда, и на данный момент уже заготовлено 7 тыс тонн винограда. В настоящее время ведется установка новых контейнеров для хранения вина, что позволит приобрести около 20 тысяч тонн винограда в год. Было отмечено, что виноград закупается без каких-либо сортовых и количественных ограничений, а объем продаж за последние 10 лет резко возрос, составив 14-18 тысяч тонн. Объем продаж составил 4-7 миллионов бутылок. Ведется работа по выходу на рынки не только СНГ, но и стран Европы.
Никол Пашинян прошелся по цехам. Руководство компании представило премьер-министру текущие и запланированные работы, а также будущие инвестиционные проекты. Было отмечено, что в настоящее время завод ведет работы по повышению уровня технико-технологической мощности, возможностей хранения сырья и увеличению объема. Предусматривается также создание службы фермерской поддержки с целью облегчения бремени сельскохозяйственной работы фермеров и получения более качественной продукции. Это также даст возможность изменить культуру виноградарства и сорта винограда, а также укрепить отношения между перерабатывающими компаниями и фермерами.
Премьер-министр отметил важность дальнейшего развития пищевой промышленности и перерабатывающего сельского хозяйства в Араратской области и подчеркнул, что исполнительная власть готова поддержать этот процесс в рамках государственных механизмов.
В конце рабочего визита в Араратскую область премьер-министр Пашинян также посетил рыбоводческую компанию “Интер Аква” в Масисе, ознакомился с возможностями производства и перспективными программами развития.