ԱՄՆ-ն հայտարարում է Հայաստանին ուղղվող աջակցության ծավալների ավելացման մասին
Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հայտարարեց Հայաստանին ուղղվող ԱՄՆ աջակցության ծավալների ավելացման մասին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
Վերջերս Միացյալ Նահանգները քաղաքական անցման հետ կապված հայաստանյան նախաձեռնություններին աջակցելու նպատակով 14 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հավելյալ արտաքին աջակցության միջոցներ է տրամադրել Հայաստանին, իսկ առաջիկա տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգները մտադիր է տրամադրել ավելի քան 26 միլիոն ԱՄՆ դոլար` 2018 ֆինանսաբյուջետային տարվա արտաքին աջակցության միջոցներից, որը 20 միլիոն դոլարով ավել է հայտով Հայաստանի համար սկզբնապես պահանջված ֆինանսավորումից: Այս միջոցները կօժանդակեն քաղաքական գործընթացների հետ կապված գերակա ծրագրերին, քաղաքացիական հասարակությանը և անկախ ԶԼՄ-ներին: Այդ միջոցները նաև կուղղվեն Վարչակազմի կողմից որպես արտաքին քաղաքականության գերակայություն սահմանված գործարար և առևտրային հնարավորությունների ընդլայնմանը՝ ամերիկյան և հայկական ընկերությունների համար, այդ թվում նաև աջակցելով էներգետիկ բարեփոխումներին, ինչպես նաև Հայաստանի արագ տեմպերով աճող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին:
Հայաստանին ցուցաբերվող ԱՄՆ աջակցությունը ներառում է երկկողմ համագործակցության տարբեր ուղղությունները, այդ թվում՝ կառավարում, թափանցիկություն և հաշվետվողականություն, քաղաքական ներառում, օրենսդրական հզորացում և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներ: Հայաստանի քաղաքական անցմանն աջակցելու համար այս ծրագրերը կօգնեն վերակառուցել բազմակուսակցական քաղաքական համակարգերը և կնպաստեն ազատ ու արդարացի ընտրություններին: Աջակցությունը նաև ուղղվում է քաղաքացիական հասարակության հզորացմանն ու անկախ ԶԼՄ-ների հասանելիության բարելավմանը: Տնտեսական աճի ասպարեզում ծրագրերի շրջանակում փորձ կարվի կայուն ու ընդգրկուն տնտեսական աճ ապահովել՝ աջակցելով տնտեսության աճի բարձր ներուժ ունեցող ճյուղերին, նպաստելով աշխատուժի կատարելագործմանը և խթանելով նորարարությունը: Աջակցություն կլինի նաև էներգետիկ շուկայի ազատականացման բարեփոխումների և միջսահմանային առևտրի ու ինտեգրման հարցերում:

Today, U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr., was pleased to announce an increase in U.S. assistance funding for Armenia.  The United States recently provided more than $14 million in additional foreign assistance resources for initiatives in Armenia following the political transition, and in the coming year the U.S. government intends to provide more than $26 million in FY 2018 foreign assistance funds, an increase of approximately $20 million above what had been requested for Armenia.  These funds will support priority programs in the political processes, anti-corruption, civil society, and independent media sectors.  Funds will also advance the Administration’s foreign policy priorities to increase business and trade opportunities for American and Armenian companies including by supporting energy reforms as well as Armenia’s fast-growing information technology industry.
U.S. assistance to Armenia supports many areas of bilateral cooperation, including governance, transparency and accountability, political inclusion, legislative strengthening, and local governance reforms.  To support Armenia’s political transition, programs will help rebuild multiparty political systems and support free and fair elections.  Assistance will also strengthen civil society and improve access to independent media.  In the economic growth area, programs will seek to generate sustained and broad-based economic growth by supporting sectors that have high growth potential, enhancing workforce skills, and facilitating innovation.  Assistance will also support energy market liberalization reforms and promote cross-border trade and integration.