Հայկական ոսկին Անիլ Ագարվալի պատճառով կորցնում է փայլը
Ըստ խորհրդային գիտնականների' Հայաստանում էր գտնվում Կովկասի ոսկու հաշվառված պաշարների 80 տոկոսը: Հետազոտված պաշարները բնութագրվում են մի քանի հարյուր տոննա մաքուր ոսկու համարժեքով (Տես նաեւ՝ Հնդիկները չեն հրաժարվում թունավորելու մտքից):
Սոթքը ոսկու' ստորգետնյա եղանակով մշակվող աշխարհում խոշորագույն հանքավայրերի թվին է պատկանում: 1976թ.-ից գործող Արարատի ոսկու կորզման հսկայական ֆաբրիկան կառուցվել է ոչ միայն Կովկասի, այլեւ Միջին Ասիայի բոլոր հանրապետությունների պաշարների հաշվառմամբ:
Հայաստան հանքանյութ էր բերվում նաեւ այդ հանրապետություններից: Հայաստանը Խորհրդային Միության գանձարան էր փոխանցում տարեկան երեք տոննա ոսկի: Կառուցված լինելով հիմնական հանքավայրից՝ Սոթքից 260 կմ հեռավորության վրա, այն խլում է ինքնարժեքի 20 տոկոսը՝ ճանապարհային ծախսերի ձեւով: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո գործարանը անուշադրության մատնվեց: Տեխնոլոգիական պրոցեսներն արդեն անարդյունավետ էին, եւ ձեռնարկությունը բարոյապես մաշվել էր: Տարեցտարի սկսեց կրճատվել ոսկու արդյունահանումը: 1996-ին արտադրվեց ընդամենը 172 կգ ոսկի եւ, ի վերջո, ձեռնարկությունը դադարեց գործել: Ֆաբրիկան հսկայական պարտքեր ուներ պետությանը: Հարցականի տակ էր ընդհանրապես ոսկու արդյունահանման նպատակահարմարությունը:
1996-ին «Հայոսկի» պետական ձեռնարկության եւ ամերիկյան «Գլոբալ Գոլդ» ընկերության նախաձեռնությամբ ստեղծվեց համատեղ ձեռնարկություն, որը պետք է մշակեր Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայի 12 մլն տոննա թափոնները եւ ձեռնամուխ լիներ Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերի զարգացմանը: 1996թ.-ի հունվարին կնքված պայմանագրի արդյունքում «Գլոբալ գոլդը» 12 միլիոն դոլար է ներդրել, որով Արարատում 13 ամսվա ընթացքում կառուցվել է ոսկու մշակման գործարանը:
1997-ին կանադական «First Dynasty Mines» ընկերությունը գնեց «Գլոբալ Գոլդի» բաժնեմասը: 1998-ին Հայաստանի կառավարության եւ «First Dynasty Mines»-ի միջեւ ստորագրվեց նոր պայմանագիր. ստեղծվեց «Ararat Gold Recovery Company» ( AGRC, թարգմանաբար' «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն») համատեղ ձեռնարկությունը: Ձեռնարկությանը հանձնվեցին նաեւ Սոթքի եւ Մեղրաձորի հանքավայրերը: Համատեղ ձեռնարկության ստեղծման հիմնադիր փաթեթը բաղկացած էր 2 պայմանագրից՝ համատեղ ձեռնարկության հիմնադրման պայմանագիր, ՀՀ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարության եւ ներդրողի միջեւ ծրագրի իրականացման պայմանագիր, ինչպես նաեւ կանադական ընկերության պարտավորագիր: Նախատեսվում էր կատարել 50 մլն դոլարի ներդրում: Որոշվեց Մեղրաձորի եւ Զոդու ոսկու պաշարների մշակումը կատարել Արարատի գործարանում: Հանքանյութը նախատեսվում էր տեղափոխել գոյություն ունեցող երկաթգծով:
Համատեղ ձեռնարկության կանոնադրական կապիտալը կազմում էր մոտ 40 մլն դոլար, որի մի կեսը պատկանում է հայկական կողմին, մյուս կեսը՝ կանադականին: Առաջին երեք տարիներին շահույթը պետք է բաշխվեր անհավասար' 70 տոկոսը կանադական կողմին, 30-ը՝ հայկականին: Միայն կանադական կողմի ներդրած գումարի վերականգնումից հետո շահույթի բաշխումը պետք է հավասարեցվեր: Ձեռնարկության արտադրողականությունը տարեկան կազմում էր 160 հազար ունցիա ոսկի:
Առհասարակ, Հայաստանում արդյունահանման ծախսերը միջինից բավական ցածր են եւ գրավում են ներդրողերին:
Աշխարհում կան վայրեր, որտեղ ոսկին մակերես է դուրս գալիս բնածին զտված քարերի տեսքով: Հայկական ոսկին դժվար կորզվող է: Զոդի 1 տոննա հանքաքարը պարունակում է ընդամենը 5-7 գրամ ոսկի: Այդ իսկ պատճառով Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայի գործունեության 20 տարիների ընթացքում կուտակվել է 12 մլն տոննա ավազ: Այս ավազի ամեն մի տոննան պարունակում էր 1 եւ ավելի գրամ ոսկի, որը չի հաջողվել կորզել նախկինում: Եվ ստեղծված հայ-կանադական համատեղ ձեռնարկությունը վերամշակում էր, այսպես կոչվող, պոչհանքերը՝ տոննայում մեկ գրամ ոսկի պարունակող ավազից կորզելով կես գրամը: Վերամշակելուց հետո այս ավազը նորից ետ է մղվում պոչամբար: Իրականում այս պարզ գործողությունը առանձնակի ներդրումներ չի պահանջում։
AGRC ձեռնարկությունը սկսել է գործել 1999թ. հունիսից: Աշխատողների 95 տոկոսը հայեր են: Արարատում 1 ունցիա (31,1 գ) ոսկի ստանալու համար ծախսվում էր 222 դոլար: Վերջնական արտադրանքը արծաթագույն ձուլակտորներն են: Այս ձուլակտորների մեջ ոսկու պարունակությունը 30-35 տոկոս է, արծաթինը' 63 տոկոս, մնացածը այլ մետաղներ են: Այդ մետաղների վերջնական անջատումը կատարվում է Մեծ Բրիտանիայում:
Հնդիկ միլիարդատեր Անիլ Ագարվալի ճանապարհը դեպի «հայկական ոսկի» շատերին գուցե յուրօրինակ թվա, բայց ոչ նրանց համար, ովքեր հետեւում են այդ մարդու գործունեությանը։ 1997-98թթ. կանադա-ամերիկյան «First Dynasty Mines» ընկերությունը, որին պատկանում էր AGRC համատեղ ձեռնարկության օտարերկրյա բաժնեմասը, Արարատում ոսկու կորզման գործարանը կառուցելուց հետո զբաղված էր Զոդի եւ Մեղրաձորի զարգացման ծրագրի ֆինանսավորման համար միջոցների հայթայթմամբ։ AGRC–ի ուղղակի վարկավորումը միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից դժվարանում էր այն պատճառով, որ ընկերության 50%–ը պատկանում էր պետությանը:
Ամեն անգամ, երբ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորումը մոտենում էր վճռական փուլին, պետական բաժնեմասը տնօրինող մարմինները տարբեր ձեւերով, կամ ուղղակի բյուրոկրատական քաշքշուկ ստեղծելով, խափանում էին միջոցների ներգրավումը՝ հրաժարվում էին նամակներ կամ անհրաժեշտ տեղեկություններ տրամադրել ֆինանսավորող կազմակերպություններին եւ այլն։ Ուստի, ծրագրերի ֆինանսավորման ծանրությունը հիմնականում պետք է կրեին «First Dynasty Mines» ընկերության բաժնետերերը՝ նաեւ նոր բաժնետերեր ներգրավելու միջոցով։ Անձամբ ճանաչելով «First Dynasty Mines»-ի բաժնետերերից մեկին' Անիլ Ագարվալն իրեն պատկանող «Twinstar Holdings» ընկերության միջոցով ձեռք է բերում «First Dynasty Mines» ընկերության մի փոքր բաժնեմաս: Միաժամանակ «First Dynasty Mines»-ին տրամադրում է «փոխարկելի» վարկ' պայմանով, որ վարկի դիմաց Ագարվալի ընկերությանը տրամադրվի «First Dynasty Mines» ընկերության որոշակի հավելյալ բաժնեմաս։ Հետո Ագարվալը ստիպում է «First Dynasty Mines» ընկերության նախագահ Մարկուս Ռանդոլֆին հեռանալ ընկերությունից: Ագարվալը հայկական կողմի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ բողոքում է, թե իբր Ռանդոլֆն իր ընկերությունից ստացված միջոցները չի ներդնում Հայաստանի ծրագրերում, հաշվի չի առնում հայկական բաժնեմասը ներկայացնողների կարծիքը ձեռնարկությունը կառավարելու հարցում: Նա նաեւ բողոքում է, թե իբր «First Dynasty Mines» ընկերության բաժնեմասն իրեն են վաճառել ավելի թանկ գնով, այլապես նա կարող էր ավելի շատ գումարներ ներդնել Հայաստանի ծրագրերի վրա:
Այս ամենին զուգահեռ, Ագարվալն ուշացնում է վարկի գումարների վճարումը «First Dynasty Mines» ընկերությանը, ինչը հանգեցնում է հայկական կողմի դժգոհությանը կանադա–ամերիկյան ղեկավարության նկատմամբ։ Արդյունքում հեռանում է «First Dynasty Mines» ընկերության նախագահ Մարկուս Ռանդոլֆը: Ընկերության խորհրդից հեռանում են նաեւ այն անդամները, ովքեր, հավանաբար, չէին ցանկանում վնասել իրենց հեղինակությունը Ագարվալի հետ աշխատելով, ինչպես, օրինակ, ամերիկահայ հայտնի գործարար Զավեն Դադեկյանը: Արդյունքում Անիլ Ագարվալը «First Dynasty Mines» ընկերության խորհրդում ձեռք է բերում հսկողություն։ Իրավիճակից օգտվելով' Ագարվալը պարզապես իջեցնում է իրեն պատկանող «Twinstar»–ի կողմից «First Dynasty Mines» ընկերությանը տրամադրված փոխարկելի վարկի դիմաց տրամադրվող «First Dynasty Mines»-ի բաժնեմասի գինը, նույն գումարի դիմաց ձեռք է բերում «First Dynasty Mines» ընկերության անհամեմատ ավելի մեծ բաժնեմաս եւ, փաստորեն, տիրանում AGRC ընկերության 50% օտարերկրյա բաժնեմասին։ Արդունքում Հայաստան է ուղարկվում AGRC համատեղ ձեռնարկության ազգությամբ հնդիկ նոր ղեկավարություն, որը մեկ առ մեկ, սակայն հետեւողականորեն ձերբազատվում է ձեռնարկության կանադացի, ամերիկացի եւ ավստրալացի գրեթե բոլոր մասնագետներից եւ բոլոր նրանցից, ովքեր, հնդիկների կարծիքով, ղեկավարությանը կուրորեն հնազանդվելու սովորություն չունեին։

Armenian Gold Loses its Shine
The only desert in Armenia is situated in the Ararat valley. This desert, 1 km long and 1.5 km wide, is manmade, the result of twenty years of work by the Ararat gold processing plant. It is here that the waste from the gold mining that took place during the Soviet era is accumulated.
According to Soviet scientists, 80 percent of the gold reserves in the Caucasus were located in Armenia, the equivalent of several hundred tons of pure gold. The Sotk mine is one of the largest underground mining deposits in the world. The huge Ararat gold processing plant was built in 1976, in consideration of reserves throughout the Caucasus and the Central Asian republics. The ore was brought to Armenia from these republics as well and Armenia allocated three tons of gold a year to the Soviet treasury. Built at a distance of 260 km from the main mine, Sotk, the processing plant lost 20 percent of its revenue to transport expenses. After the collapse of the Soviet Union, the plant, already inefficient, was neglected and fell into decline. The volume of gold processing diminished with every passing year. In 1992 only 172 kg of gold was produced and the plant eventually shut down, hugely in debt to the state. The expediency of gold processing in general was called into question.
In 1996, at the initiative of the state enterprise ArmenGold and the company American Global Gold, a joint-venture was established to process 12 million tons of waste from the Ararat gold processing plant and to begin exploiting the mines in Sotk and Meghradzor. After signing an agreement in January 1996, Global Gold invested $12 million dollars and within thirteen months a gold processing plant was constructed in Ararat.
In 1997, Global Gold's stock was purchased by the Canadian company First Dynasty Mines. In 1998 a new agreement was signed between the government of Armenia and First Dynasty Mines, establishing the joint venture Ararat Gold Recovery Company (AGRC), and turning the Sotk and Meghradzor mines over to the company as well. The joint-venture statutory package consisted of two agreements - the contract on the establishment of the joint venture, and the project implementation contract between the Ministry of Industry and Trade and the investor stipulating an investment of $50 million. The decision was also made to process the Meghradzor and Zod gold reserves at the Ararat plant, transporting the ore using the existing railroad.
The authorized capital of the joint venture was about $40 million, half of which belonged to the Armenian side, the other half to the Canadian side. The profit during the first three years was to be distributed unequally, 70 percent to go to the Canadian side and 30 percent to the Armenian side. Only after the Canadian side had earned back the full amount of its investment would the profit be divided equally. The production capacity of the joint venture was put at 160 thousand ounces of gold a year.
Generally, processing costs in Armenia are relatively low and thus attractive to investors.
There are places in the world where gold surfaces in the form of natural refined rocks. But the gold in Armenia is harder to extract. One ton of ore in Zod contains only 5-7 grams of gold.
That is why in the twenty years that the Ararat gold processing plant was in operation, 12 million tons of sand accumulated. Each ton of this sand contains one or more grams of gold which the plant was unable to process in the past.
But the Armenian-Canadian joint venture was able to re-process this sand, extracting half a gram of gold from each ton of sand. Subsequently, the sand was again dumped into storage. This is a simple process which does not require significant investment.
The enterprise began operation in June 1999. 95 percent of its employees are Armenian. $222 is spent to extract one ounce (31.1 grams) of gold in Ararat, in the form of silvery bars containing 30-35 percent gold and 63 percent silver. The final separation of these metals is carried out in Great Britain.
That Indian billionaire Anil Agarwal ended up in possession of Armenian might seem strange to the casual observer, but not to those who have followed his career. In 1997 and 1998, after building the gold processing plant in Ararat, First Dynasty Mines, which owns the foreign stock in AGRC, was occupied with procuring sources for financing the development of Zod and Meghradzor. The direct crediting of AGRC by international organizations proved difficult due to the fact that 50 percent of the company's stock belonged to the state. Each time the provision of credit by international organizations approached the decisive phase the agencies that owned the state stock impeded the allocation of money in a variety of ways or by overtly creating bureaucratic hurdles - they refused to send letters or to provide the necessary information to the lending organization, etc. Thus, the burden of financing the projects, including through bringing in new shareholders, had to be borne mainly by the stockholders of First Dynasty Mines.
As an acquaintance of one of the stockholders of First Dynasty Mines, Anil Agarwal obtained a small percentage of the company thorough his own Twinstar Holding; at the same time he provided First Dynasty Mines with rolling credit on condition that additional stock be available to Agarwal's company at a given price.
Then, Agarwal forced Randolph Markus, the president of First Dynasty Mines to leave the company. In meetings with representatives of the Armenian side, Agarwal complained that Markus had failed to invest money that he had received from his company into the Armenian projects and hadn't take into consideration the views of the representatives of the Armenian stockholder on issues related to the management of the enterprise. He also claimed that First Dynasty Mines had sold him shares at a higher price; otherwise he would have been able to invest more money into the Armenian projects. At the same time, Agarwal was late in payments to First Dynasty Mines, causing resentment by the Armenian side against the Canadian-American management.
As a result, Markus Randolph left his job of president of First Dynasty Mines. The company's board, including well-known American-Armenian businessman Zaven Dadekyian, who perhaps didn't want to discredit themselves by working with Agrawal, left the company as well. As a consequence, Anil Agarwal acquired control of the board of First Dynasty Mines. Taking advantage of the situation, or as a result of a consistent plan, Agarwal simply lowered the price of the stock provided by First Dynasty Mines against the credit from his company Twinstar Holdings acquired many more shares of First Dynasty Mines, to become the owner of 50 percent of the stock of AGRC. Subsequently, new Indian managers were brought to Armenia to replace the Americans, Canadians, and Australians at the plant.