Հովիկ Աբրահամյանն ու Տիգրան Արզաքանցյանը ոսկի են արդյունահանելու. նրանց շահը գերակա է
ԱԺ նիստերին Տիգրան Արզաքանցյանը գրեթե չի մասնակացում, եւ եթե հայտնվում է Հայաստանում, նշանակում է' եկել է ինչ-որ գործարքի համար: Ապրիլին Տիգրան Արզաքանցյանը Հայաստանում էր, եւ երբ անցած շաբաթ Կառավարության ընդունած որոշումներից մեկից հայտնի դարձավ գործարքի մասին, պարզ դարձավ նաեւ Արզաքանցյանի' Հայաստան գալու շարժառիթը: Նա եկել էր, որպեսզի Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը Կառավարությունում ներկայացնի «գերակա շահի» հերթական փաթեթը:
Ըստ այդմ' 3,22 հա սեփական հողերի կատեգորիան պիտի փոխվի եւ, «բացառիկ' գերակա հանրային շահ» ճանաչելով, տրվի «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ին: Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը 2011-ի մարտի 15-ին այդ ընկերությանը տվել է լեռնահատկացման ակտ 41,1 հա տարածքի համար: Սակայն նշված հողատարածքի սահմաններում 3,22 հա-ը սեփականության իրավունքով պատկանում է այլ սեփականատիրոջ, «ինչը խոչընդոտում է ընկերության ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունների կատարմանը»: Այդ խոչընդոտը Կառավարությունը պարտավոր էր վերացնել, եւ դրա համար «գերակա հանրային շահի» անցած շաբաթվա «հերոսներ» դարձան Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ու պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը: Իսկ Կառավարության որոշման մեջ «գերակա հանրային շահը» հիմնավորվել է այսպես. «...Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված հանքավայրի շահագործման նախագծով նախատեսվում է կատարել կապիտալ ներդրումներ շուրջ 6 մլն դոլարին համարժեք դրամի չափով: Տարեկան նախատեսվում է արդյունահանել 150 հազար տ հանքաքար, որի վերամշակման արդյունքում սպասվում է ստանալ 1100 կգ ոսկի, որի դիմաց կվճարվի մոտ 222,7 մլն դրամի չափով բնօգտագործման վճար, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված հարկեր եւ տուրքեր:
Բացի այդ, կապահովի նաեւ ՀՆԱ-ի աճ»: Ահա այդ հիմնավորումից եւս մի սրտաճմլիկ նախադասություն. «Հանքավայրի շահագործումը կնպաստի նաեւ Կոտայքի մարզում զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, բարձր վարձատրվող շուրջ 300-450 աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ կմեղմացվի Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր եւ դրան հարակից համայնքների բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակը»:
Հայաստանի տնտեսության, բարոյահոգեբանական մթնոլորտում որեւէ բան չի կարող փոխվել, քանի դեռ քաղաքականությունն ու բիզնեսը սերտաճած են, քանի դեռ Կառավարության որոշումներում հանրային գերակա շահը օգտագործվում է պատգամավորների կամ այլ պաշտոնյաների բիզնեսի բարգավաճման համար: Ոչ ոք Հովիկ Աբրահամյանին չի արգելում բիզնեսով զբաղվել, նրա բիզնես ոլորտներն անթիվ են, ունեցած ձեռնարկությունները' բազմազան, թող գնա եւ զբաղվի, բայց թող հեռանա Ազգային ժողովից: Տիգրան Արզաքանցյանը մեկ տասնյակից ավելի հանքային լիցենզիաներ ունի, կոնյակի գործարան' Ֆրանսիայում, այլ ձեռնարկություններ եւ իր ժամանակի մեծ մասն էլ անցկացնում է Ֆրանսիայում: Մոսկվայում հայտնի ծեծկռտուքից հետո Արզաքանցյանն այդ քաղաք գրեթե չի գնում: Անհասկանալի է, թե նրա ինչին է պետք պատգամավորի մանդատը, ի վերջո, բիզնես կարող է անել' վճարելով ում պետք է: Մնում է մտածել, որ նա ցանկանում է «փախցնել» նաեւ հարկատուներիս փողերը: «Կողքից եկած փող է, չի խանգարի»,- երեւի մտածում է գործարար պատգամավորը:
Եւ, բնականաբար, այս «գերակա հանրային շահը» պարզեցման կարիք ունի, ճիշտ կլինի' ամեն անգամ Կառավարության որոշումներում նշվեն պաշտոնները եւ անուն, ազգանունները: Ասենք' Կոտայքի մարզի Արտավազ համայնքի վարչական շրջաններում գտնվող որոշ տարածքներ ճանաչել բացառիկ գերակա հանրային շահ եւ հատկացնել ԱԺ պատգամավոր, գործարար Գագիկ Աբրահամյանին, կամ Սյունիքի մարզի Քաջարանի տարածքը հատկացնել գործարար Մաքսիմ Հակոբյանին կամ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Մեղրաձորը' ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ այսպես շարունակ: Սրանով ամեն ինչ կընկնի իր տեղը:
Կատարել է 23 մլն դոլարի բարեգործություն Համամասնական ընտրակարգով ընտրված ԱԺ պատագամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը ներկայացնում է թիվ 22 ընտրատարածքը, ինչը ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Սակայն հատկանշականն այն է, որ որոշ լրատվամիջոցներ ակտիվ արշավ են սկսել Տիգրան Արզաքանցյանի դեմ' մոռանալով նյութում նշել ամենաէականը: Բանն այն է, որ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը շուրջ 23 մլն դոլարի բարեգործություն է կատարել, որի մասին նույն լրատվամիջոցները լռում են: 23-24 տարեկանում հեռանալով հայրենիքից' նա կարողացել է զբաղվել բիզնեսով, սակայն ստացած հասույթը ոչ թե թողել է դրսում, այլ ներդրել է Հայաստանում: Նրա ծննդավայր Գավառում բոլորն են ճանաչում Տիգրան Արզաքանցյանին, սակայն ոչ միայն որպես իրենց կողմից ընտրված պատգամավոր, այլև բարերար: Գավառում շատերն են հիշում տներից մեկի հրդեհը, որի արդյունքում տանտիրուհին մահացել էր, իսկ կոմայի մեջ հայտնված երկու երեխաներին Տիգրան Արզաքանցյանի միջոցներով 5 ամիս պահել են հիվանդանոցում, իսկ երբ զավակները կազդուրվել են'Տիգրան Արզաքանցյանից ստացել են իրենց տունը' վերանորոգված: Նրա 23 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ բարեգործությունների շարքին է դասվում նաև Գավառում որոշ փողոցների ասֆալտապատումը: Իսկ վերջերս «Դե ֆակտո» ամսագիրը հարցում էր կատարել Գավառում և Տիգրան Արզաքանցյանի հասցեին բավական դրական կարծիքներ էին հնչել: Ըստ Slaq.am-ի տեղեկությունների' նա այսօր ևս բիզնես-ներդրում է կատարում Հայաստանում, դա այն դեպքում, երբ շատերը լքում են Հայաստանը: Ի դեպ, խոսակցություններ են շրջանառվում, որ նա վիլլա է գնել Փարիզում, իսկ պատգամավորն անձամբ հերքել է այդ տեղեկությունները: Պետք է նկատել, որ եթե անգամ Տիգրան Արզաքանցյանը վիլլա ունենա Փարիզում' այն Հայաստանի բնակչի փողերով գնած չի լինի, քանի որ Հայաստանը վերոնշյալ պատգամավորի համար դիտարկվում է հիմնականում որպես ներդրումների և բարեգործությունների դաշտ: Իսկ լրատվամիջոցներն առավել նպատակահարմար պետք է համարեն հետաքրքրվել այն իշխանավորների ունեցվածքներով, ովքեր զբաղեցնելով բարձր պաշտոններ' կարճ ժամանակահատվածում հարստանում են ոչ թե դրսում ծավալած բիզնեսի, այլ ժողովրդի միջոցների հաշվին: Slaq.am - Լրատվական աղբյուր
Б.С.
придаток москвы и ученики лужкова...завтра они все убегут отсюда...пена и грязь...
NN
Ay Qajaranci es du Hayastanum ches aprum? Arandzin petutyan nerakayacuciches? Qajaran@ hangist toxek, lav vor chasir vor arandzin tagavorutyunek!
Светлана
Всё понятно,что пару кяварсих ребят, может когда то получили крошки с барского стола Арзаканцяна, вот и поют ему оду любви. А скольких сельчан он обманул? На чужом несчастье счастья не построишь. Превалирующий общественный интерес у нас, это нищие душой олигархи. Рыба портиться с головы и пока эта голова не одумается, вонь не пройдёт. Страшно из грязи в князи. Господа хамы добрались до еды. Их надо остановить иначе нам всем конец.
Էդիկ
Նարինեին Խնդրում եմ գրեք [email protected] հասցեով, կամ զանգահարեք Հետքի խմբագրություն` 563363
Նառինե
Հարգելի Էդիկ Բաղդասարյան, Ձեր հերոսը իր սեփական հանքերի աշխատողներին աշխատավարձերը չի վճարել ամիսներ շարունակ և որոշ աշխատողներ իրենց աշխատանքից ազատվելու մասին պատահաբար են իմացել 6 ամիս հետո:Կա արդյոք մի պետական մարմին, ում կհետաքրքրի այդ աշխատողների ոտնահարված իրավունքները և կուտակված աշխատավարձի պարտքերը:
DRANC BOLORIN QSHEL E PETQ IRENC GEXERY. ANKUSHT,AGAH SRIKANER EN DRANQ. TREXNEROV CHOBANNERY MARD EN DARCEL...
es Hakob Sanasaryani ev hodvaci gakhapari het lriv hamamit em-sa Hayreniqi davachanutyun e ev voch mi urish ban, hanqeri shahagorcumic heto mnalu e merac u tunavor Hayastan.
Again and again. This oligarchs will end up killed by masses for their greed and I will be happy to see they executed for sucking blood from country.
Unfortunately this misbehavior of the oligarcs will continue, unless the people and the oppossition political parties put a stop to it, or let these oligarcs and the buyers from them know that these assets, they claim and sell, do belong to the people,and eventually will be returned to the people of Hayastan whose predecessors fought and died for those assets.
Էս մարդը` Հովիկը, Մոնումենտի անտառները կտրեց, ապարանք շինեց, նույնը` իր նմանները: Սրանք շարունակելու են աղտոտել մայրաքաղաքի ու երկրի օդը բառիս ուղիղ և փոխաբերական իմաստով` քանի դեռ հավի կարգավիճակից մեր ժողովրդի ստվար զանգվածները չեն որդեգրել մարդու կարգավիճակ

Овик Абрамян и Тигран Арзаканцян будут добывать золото. Их интерес является превалирующим
Основанное председателем Национального Собрания РА Овиком Абрамяном и депутатом НС Тиграном Арзаканцяном ООО "Парамаунт голд  майнинг" получило сроком лицензию на 25 лет на использование Лусаджурского участка Меградзорского месторождения золота в Котайкской области.
В заседаниях парламента Тигран Арзаканцян почти не участвует, а если появляется в Армении, это означает, что он приехал для заключения какой-нибудь сделки. В апреле Арзаканцян находился в Армении, и когда из принятых на минувшей недели решений правительства стало известно о сделке, то стал понятен и мотив приезда депутата. Он приехал для того, чтобы министр энергетики Армен Мовсисян представил в правительство очередной пакет "превалирующего интереса".
Согласно этому пакету, категория собственных земель площадью 3,22 га должна быть изменена на "исключительно превалирующий общественный интерес" и предоставлена ООО "Парамаунт голд майнинг". 15 марта 2011 года Министерство энергетики и природных ресурсов выдало этой компании акт о добыче руды на территории в 41,1 га. Однако 3,22 га в пределах указанного земельного участка на правах собственно принадлежат другому владельцу, "что препятствует выполнению взятых компанией договорных обязательств". Это препятствие правительство обязано было устранить, в связи с чем на минувшей неделе "героями" "превалирующего общественного интереса" стали спикер парламента Овик Абрамян и депутат Тигран Арзаканцян. А "превалирующий общественный интерес" правительство обосновало в своем решении следующим образом: "...Проектом эксплуатации месторождения, представленного ООО "Парамаунт голд майнинг", планируется осуществить капитальные инвестиции на сумму, эквивалентную 6 млн долларов. Ежегодно предусматривается добывать 150 тысяч тонн руды, от переработки которой ожидается получить 1100 кг золота, против чего будет выплачено около 222,7 млн драмов в качестве платы за природопользование, а также предусмотренные законом налоги и пошлины. Кроме того, будет обеспечен рост ВВП".
Вот еще одно душещипательное предложение из этого обоснования: "Эксплуатация месторождения будет способствовать также повышению уровня занятости в Котайкской области, созданию 300-450 рабочих мест с высокой зарплатой и смягчит социально-экономическое положение населения Меградзора и сопредельных с ним общин Котайкской области".
До тех пор, пока имеет место сращение власти и бизнеса, пока в решениях правительства превалирующий общественный интерес используется для процветания бизнеса депутатов и других высокопоставленных чиновников, в экономике  и морально-психологической атмосфере Армении ничего не изменится. Никто не запрещает Овику Абрамяну заниматься бизнесом. У него бесчетное количество сфер предпринимательства, ему принадлежит различные предприятия, пусть занимается этим, но пусть уйдет из Национального Собрания. Тигран Арзаканцян имеет более десятка лицензий на месторождения, владеет во Франции коньячным заводом и другими предприятиями и большую часть своего времени проводит в этой стране. После известной драки в Москве Арзаканцян почти не бывает в этом городе. Непонятно, для чего ему мандат депутата, в конце концов, он может заплатить кому надо и заниматься бизнесом. Остается думать, что он хочет присвоить и наши, налогоплательщиков, деньги. "Лишние деньги не помешают",- наверное, думает депутат-бизнесмен.
Этот "превалирующий общественный интерес", разумеется, нуждается в разъяснениях. Правильнее будет каждый раз в решениях правительства указывать также должности и фамилии. Например, некоторые территории, находящиеся в административных районах общины Артаваз Котайкской области, признать исключительным превалирующим интересом и выделить депутату Национального Собрания, предпринимателю Гагику Абрамяну, или территорию Каджарана Сюникской области выделить предпринимателю Максиму Акопяну или экс-президенту Роберту Кочаряну, Меградзор – председателю НС Овику Абрамяну. И так далее. Тем самым все встанет на свои места.
Bek
Կատարել է 23 մլն դոլարի բարեգործություն Համամասնական ընտրակարգով ընտրված ԱԺ պատագամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը ներկայացնում է թիվ 22 ընտրատարածքը, ինչը ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Սակայն հատկանշականն այն է, որ որոշ լրատվամիջոցներ ակտիվ արշավ են սկսել Տիգրան Արզաքանցյանի դեմ' մոռանալով նյութում նշել ամենաէականը: Բանն այն է, որ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը շուրջ 23 մլն դոլարի բարեգործություն է կատարել, որի մասին նույն լրատվամիջոցները լռում են: 23-24 տարեկանում հեռանալով հայրենիքից' նա կարողացել է զբաղվել բիզնեսով, սակայն ստացած հասույթը ոչ թե թողել է դրսում, այլ ներդրել է Հայաստանում: Նրա ծննդավայր Գավառում բոլորն են ճանաչում Տիգրան Արզաքանցյանին, սակայն ոչ միայն որպես իրենց կողմից ընտրված պատգամավոր, այլև բարերար: Գավառում շատերն են հիշում տներից մեկի հրդեհը, որի արդյունքում տանտիրուհին մահացել էր, իսկ կոմայի մեջ հայտնված երկու երեխաներին Տիգրան Արզաքանցյանի միջոցներով 5 ամիս պահել են հիվանդանոցում, իսկ երբ զավակները կազդուրվել են'Տիգրան Արզաքանցյանից ստացել են իրենց տունը' վերանորոգված: Նրա 23 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ բարեգործությունների շարքին է դասվում նաև Գավառում որոշ փողոցների ասֆալտապատումը: Իսկ վերջերս «Դե ֆակտո» ամսագիրը հարցում էր կատարել Գավառում և Տիգրան Արզաքանցյանի հասցեին բավական դրական կարծիքներ էին հնչել: Ըստ Slaq.am-ի տեղեկությունների' նա այսօր ևս բիզնես-ներդրում է կատարում Հայաստանում, դա այն դեպքում, երբ շատերը լքում են Հայաստանը: Ի դեպ, խոսակցություններ են շրջանառվում, որ նա վիլլա է գնել Փարիզում, իսկ պատգամավորն անձամբ հերքել է այդ տեղեկությունները: Պետք է նկատել, որ եթե անգամ Տիգրան Արզաքանցյանը վիլլա ունենա Փարիզում' այն Հայաստանի բնակչի փողերով գնած չի լինի, քանի որ Հայաստանը վերոնշյալ պատգամավորի համար դիտարկվում է հիմնականում որպես ներդրումների և բարեգործությունների դաշտ: Իսկ լրատվամիջոցներն առավել նպատակահարմար պետք է համարեն հետաքրքրվել այն իշխանավորների ունեցվածքներով, ովքեր զբաղեցնելով բարձր պաշտոններ' կարճ ժամանակահատվածում հարստանում են ոչ թե դրսում ծավալած բիզնեսի, այլ ժողովրդի միջոցների հաշվին: Slaq.am - Լրատվական աղբյուր
Б.С.
придаток москвы и ученики лужкова...завтра они все убегут отсюда...пена и грязь...
NN
Ay Qajaranci es du Hayastanum ches aprum? Arandzin petutyan nerakayacuciches? Qajaran@ hangist toxek, lav vor chasir vor arandzin tagavorutyunek!
Светлана
Всё понятно,что пару кяварсих ребят, может когда то получили крошки с барского стола Арзаканцяна, вот и поют ему оду любви. А скольких сельчан он обманул? На чужом несчастье счастья не построишь. Превалирующий общественный интерес у нас, это нищие душой олигархи. Рыба портиться с головы и пока эта голова не одумается, вонь не пройдёт. Страшно из грязи в князи. Господа хамы добрались до еды. Их надо остановить иначе нам всем конец.