Թեղուտի, Ցեղասպանության և Հրանտ Դինքի վերաբերյալ հռչակագրեր` ԵԽԽՎ-ում
26 հունվարի 2012թ., Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը ԵԽԽՎ լիագումար նիստի ընթացքում շրջանառության մեջ է դրել երկու գրավոր հռչակագիր:
«Թեղուտի տեխնածին բնապահպանական աղետի ծրագրի դատապարտում» վերտառությամբ քննարկման ներկայացված առաջին փաստաթուղթը, որին իրենց ստորագրություններով միացել են 27 պետություն ներկայացնող 44 պատվիրակներ, առնչվում է Հայաստանի բնապահպանական ճգնաժամին եւ մասնավորաբար` Թեղուտի խնդրին: Հռչակագրում նշվում է` «Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի կառավարության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շարունակական ոտնահարումը եւ պահանջում անվավեր ճանաչել Թեղուտի հանքի շահագործման վերաբերյալ բոլոր որոշումները»: Հռչակագիրն ամբողջությամբ տես այստեղ:
Երկրորդ փաստաթուղթը` «Ուշադրության կոչ Թուրքիայում շարունակվող անպատժելիության հետեւանքների վերաբերյալ», որը ստորագրված էր ԵԽԽՎ-ում 24 երկրի 35 պատվիրակների կողմից, անդրադառնում է Հրանտ Դինքի` թուրքական պետության կողմից իրականացված սպանության հինգերորդ տարելիցին եւ կոչ է անում ճանաչել հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները: «Մենք մտահոգված ենք թուրքական իշխանությունների կողմից հայերի, հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունների շարունակական ժխտմամբ եւ լրագրողների ու գրողների նկատմամբ հետապնդումների նպատակով քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածի օգտագործմամբ»,- ասված է փաստաթղթում: Հռչակագիրն ամբողջությամբ տես այստեղ: Այս մասին հայտնում է «Ժառանգությունը»:

PACE Adopts Declarations on Teghut, Genocide and Hrant Dink
Strasbourg, France―Zaruhi Postanjyan, the Heritage Party’s delegate to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, has spearheaded two written declarations made public at PACE’s plenary session underway here.
The first one, entitled “Condemnation of the man-made ecological disaster project of Teghut” and signed by 44 European parliamentarians representing 27 nations, relates toArmenia’s environmental crisis and Teghut in particular. It notes: “We strongly condemn the continuing violations of the international obligations of the Armenian government and we demand that all decisions regarding the Teghut mining exploitation be considered invalid.” The full declaration is accessible here
The second declaration, headlined “Call to draw attention to the persistent scourge of impunity inTurkey” and bearing the signatures of 35 PACE delegates from 24 countries, marks the fifth anniversary of the Turkish state’s murder of Hrant Dink and calls for recognition of the Armenian, Assyrian, and Pontic Greek genocides. “We are concerned about the continuous denial of the Genocide of Armenians, Greeks, and Assyrians (Syriacs) by the Turkish authorities and the use of Article 301 of the Criminal Code for criminal persecution of journalists and writers,” reads the document, which can be viewed in its entirety here.