Դատախազությունը չի կատարում դատարանների որոշումները
ՀՀ Գլխավոր դատախազության մեր աղբյուրները հայտնեցին, որ ամերիկահայ բարերաներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանների գործով քննիչներին լավ աշխատանքի համար ղեկավարությունը պարգեւատրել է: Փաստորեն՝ քննիչներ Արմեն Նադիրյանը եւ Արտաշես Բասենցյանը պարգեւատրվել են այս գործը փակելու համար:
Արդեն երկու տարի է Նաջարյանների՝ փորձագետների գնահատմամբ 3մլն դոլար արժողությամբ գույքը հափշտակված է, իսկ գույքը հափշտակող Գրիգոր Իգիթյանը (դա բացահայտված է քրեական գործով) մնացել է անպատիժ: (Տես նաեւ' Նաջարյանները դատարանների եւ ՀՀ գլխավոր դատախազության արանքում):
2006թ. հունվարի 25-ին ՀՀ քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը հերթական անգամ որոշում կայացրեց Գրիգոր Իգիթյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մասին։
Ամերիկահայ բարերարներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյաններին պատկանող՝ Երեւանի Ձորագյուղ ազգագրական թաղամասում կառուցված երկու եռահարկ շենքերը, Երեւանի Աբովյան փողոցի վրա գտնվող ֆոտոխանութն իր սարքավորումներով Նաջարյանների թարգմանիչ եւ ներկայացուցիչ Գրիգոր Իգիթյանը խարդախությամբ հափշտակել էր, եւ արդեն երկու տարի է այս գործը մեկ հայտնվում է դատարանում, մեկ՝ Գլխավոր դատախազությունում:
«2004թ. հոկտեմբերից, երբ Նաջարյանները այս՝ իր փաստերով եւ հիմնավորումներով դասական խարդախություն համարվող գործը հանձնել են ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պաշտոնյաներին, վերջիններս իրենց վրա են վերցրել Գրիգոր Իգիթյանի շահերի պաշտպանի գործառույթները:
Այդ նպատակով, ըստ էության, իրենց վրա ապօրինաբար վերագրելով դատական գործառույթներ՝ դատախազությունն անընդհատ եւ ապօրինի կարճում է Իգիթյանի դեմ բացված քրեական գործը կամ բողոքարկում է իր ապօրինի որոշումները վերացնող դատական որոշումները»,-ասում է Նաջարյանների ներկայացուցիչ Հրայր Ղուկասյանը։
Նաջարյանների դիմումների հիման վրա, դռնբաց եւ բազմամարդ դատական նիստեր կայացնելով՝ ՀՀ հինգ դատական ատյաններ (այդ թվում' Վճռաբեկ դատարանը) հինգ որոշումներով հաստատել են, որ Նաջարյաններին պատկանող գույքը խարդախությամբ հափշտակվել է, նրանց դեմ կատարվել է հանցագործություն, որից վերջիններս տուժել են, եւ որ Գրիգոր Իգիթյանը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության:
Իգիթյանին «փրկելուն» ուղղված դատախազության ջանքերի արդյունքում, սակայն, ավելի է բացահայտվում Իգիթյանին սատարելու՝ դատախազության պաշտոնյաների հանցավոր առաքելությունը։
Շուրջ մեկ եւ կես տարվա ընթացքում դատարանները հինգ անգամ մերժել են Գրիգոր Իգիթյանի նկատմամբ քրեական գործը կարճելու մասին դատախազության անօրինական որոշումները եւ բողոքները։
Դատախազության պաշտոնյաները համառորեն հրաժարվում են ընդունել դատարանի որոշումները եւ կատարել դրանց պահանջները' այդպիսով խախտելով ոչ միայն Հայաստանի օրենքները, այլեւ ՀՀ-ի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
Մի քանի մեջբերում կատարենք այս գործի վերաբերյալ դատական որոշումներից:
2004թ.–ի դեկտեմբերի 9–ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը, քննության առնելով ՀՀ Գլխավոր դատախազության ՀԿԳ ավագ քննիչ Ա. Նադիրյանի 2004թ.–ի հոկտեմբերի 9–ի՝ Գրիգոր Իգիթյանի նկատմամբ քրեական գործի վարույթը կարճելու որոշման դեմ Նաջարյանների ներկայացուցիչների բողոքը, բավարարել է այն' արձանագրելով, որ « ... առկա են բավարար առիթ եւ հիմքեր քրեական գործ հարուցելու համար Գրիգոր Իգիթյանի դեմ, առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն Ջորջ Նաջարյանի նկատմամբ կատարելու, ինչպես նաեւ այլ հանցագործություն կատարելու առթիվ»:
« ...Քրեական գործ հարուցելու պահին արդեն իսկ հայտնի է եղել հանցագործությունից տուժած անձը' Ջորջ Նաջարյանը, սակայն վերջինս ընդհանրապես տուժող չի ներգրավվել»:
ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Անդրանիկ Միրզոյանը, որը պատասխանատու է իր վարչության քննիչների աշխատանքը վերահսկելու համար, դատական որոշումն ուսումնասիրելու, համապատասխան հետեւություններ անելու եւ ըստ օրենքի քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն պարզապես բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ իր քննիչների կողմից առաջին ատյանի դատարանում բերած նույն անհիմն պատճառաբանություններով:
2005թ.–ի մարտի 10–ին ՀՀ քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը մերժել է պարոն Միրզոյանի բողոքը՝ հաստատելով հետեւյալը. «Նախաքննության մարմինը Ջ. Նաջարյանին տուժող չճանաչելով՝ թույլ է տվել քրեադատավարական օրենքի էական խախտում, որի արդյունքում վերջինս զրկվել ու սահմանափակվել է օրենքով երաշխավորված իրավունքներից, եւ խոչընդոտվել է գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյեկտիվ հետազոտումը, որոնք ազդել են գործով ճիշտ որոշում կայացնելու վրա: Վերսկսելով գործի քննությունը՝ նախաքննության մարմինը պարտավոր է Ջորջ Նաջարյանին ներգրավել որպես տուժող եւ ... հանգել համապատասխան հետեւության: Վերաքննիչ դատարանը, ղեկավարվելով Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածում ամրագրված արդարացի դատաքննության սկզբունքով, ինչպես նաեւ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջներով, գտավ, որ դատախազի վերաքննիչ բողոքը, անհիմն լինելու պատճառով, պետք է թողնել առանց բավարարման»:
Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկեց նաեւ այս՝ դատական երկրորդ ատյանի որոշումը։ 2005թ.–ի ապրիլի 22–ին ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ զինվորական գործերով պալատը մերժել է ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Ա. Միրզոյանի դիմումը դատական երկու ատյանների որոշումները վերացնելու վերաբերյալ:
Հաստատելով երկու դատարանների կայացրած որոշումները՝ Վճռաբեկ դատարանը արձանագրել է, որ « ...նախաքննության մարմինը չի ձեռնարկել քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված բոլոր միջոցառումները' գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյեկտիվ հետազոտման համար, որպիսի պայմաններում ... նշված հանգամանքների շուրջ խորացված քննություն կատարելու մասին դատարանի հետեւությունները հիմնավորված եւ պատճառաբանված են, ուստի վճռաբեկ բողոքը պետք է թողնել առանց բավարարման»։
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի այս որոշմամբ, փաստորեն, հաստատվեցին երկու դատարանների որոշումներն առ այն, որ կատարվել է հանցագործություն, տուժել են բարերարներ, ուստի ՀՀ դատախազությունը պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկի հանցագործին եւ վերադարձնի հափշտակվածը։ Պարզվեց, սակայն, որ դա չի վերաբերում ՀՀ դատախազության պաշտոնյաներին։
Նաջարյանների գործը քննող նույն քննիչները, որոնց ապօրինի որոշումներն արդեն վերացվել էին երեք ատյանի դատարանների կողմից, եւ որոնց գործելակերպը առնվազն պետք է հարցեր առաջացներ նրաց աշխատանքը վերահսկող պաշտոնյաների մոտ, դատարանների որոշումները կատարելու փոխարեն հարցաքննության են կանչել գործով բոլոր այն վկաներին, ովքեր մեղադրական ցուցմունքներ էին տվել Գրիգոր Իգիթյանի դեմ, եւ բացահայտ սպառնացել են նրանց' պահանջելով փոխել ցուցմունքները։ Վկաները, սակայն, պնդել են նախկինում իրենց տված ցուցմունքները։
Քննիչները հարցաքննության են կանչել նաեւ Նաջարյանների ներկայացուցիչներին, ինչն ընդհանրապես արգելվում է օրենքով։ Այս ամենից հետո, 2005թ.–ի օգոստոսի 30–ին նույն քննիչները կայացրել են Գրիգոր Իգիթյանի դեմ քրեական գործը կարճելու մասին նոր որոշում՝ նույն այն հիմքերով, որոնք արդեն մերժվել էին դատական երեք ատյանների կողմից։
2005թ.–ի նոյեմբերի 7–ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը, այս անգամ քննելով Ջ. Նաջարյանի ներկայացուցիչների բողոքը, նորից վերացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության ավագ քննիչ Ա. Նադիրյանի կողմից քրեական գործը կարճելու մասին նոր որոշումը՝ նշելով հետեւյալը. «Վարույթն իրականացնող մարմինը ապացույցները գործի լուծման համար բավարարության տեսանկյունից գնահատելու փոխարեն, գործի վարույթը կարճել է այն պատճառաբանությամբ, որ առկա վեճը կրում է քաղաքացիաիրավական բնույթ ...»: Մ ինչդեռ, ըստ դատարանի՝ «Փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործնական հարաբերություններից քաղաքացիական իրավունքների ու պարտականությունների ծագման դեպք օրենքը չի նախատեսում» :
Դատախազության նաեւ այս՝ թվով արդեն չորրորդ դատական որոշման բողոքարկման արդյունքում 2006թ.–ի հունվարի 25–ին ՀՀ քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանը հերթական անգամ մերժեց դատախազության բողոքը։
Դատարանի այս նոր որոշման համաձայն՝ դատախազությունը « ... չի կատարել ՀՀ քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանի եւ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական եւ զինվորական գործերով պալատի որոշումներում առաջ քաշված պահանջները եւ, վերջ ի վերջո, հակասելով իրեն՝ որոշում է կայացրել թիվ 61201004 քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին' Գ. Իգիթյանի արարքում խարդախության հանցակազմի բացակայության պատճառով:
Եթե վարույթն իրականացնող մարմնի կարծիքով Գ. Իգիթյանի արարքում բացակայում է խարդախության հանցակազմը, ապա ու՞մ կողմից կատարված Քրեական օրենսգրքով արգելված արարքով է Ջ. Նաջարյանին գույքային վնաս պատճառվել, որին հայտնաբերելու եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար վարույթն իրականացնող մարմինը, քրեական գործով վարույթը կարճելիս, ոչինչ չի ձեռնարկել»:
Դատարանի որոշման տեքստից երեւում է, որ դատավորներին առնվազն արդեն հոգնեցրել է դատախազության պաշտոնյաների այս բացահայտ անպատիժ գործելակերպը։
Դատարանի որոշման մեջ նշված է. «Այլեւս անվիճելի փաստ է, որ ԱՄՆ քաղաքացի Ջ. Նաջարյանը հանդիսանում է որպես քրեական գործով տուժող անձ, ում քրեական օրենսգրքով արգելված արարքով անմիջականորեն պատճառվել է գույքային վնաս, եւ դա ընդունվել է ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր երեք դատական ատյանների, այնպես էլ քրեական գործով նախաքննությունն իրականացնող մարմնի կողմից: Մնում է միայն հայտնաբերել քրեական օրենսգրքով արգելված արարք կատարած անձին եւ նրան ենթարկել քրեական պատասխանատվության»:
Դատարանի ուժի մեջ մտած որոշումը չկատարելը հանցագործություն է եւ պատժվում է օրենքով։ Որո՞նք են ՀՀ գլխավոր դատախազության քննիչների՝ հանցագործին ամեն գնով պաշտպանելու այս բացահայտ գործողությունների շարժառիթները, եւ ինչու՞ չեն կատարվում դատարանի որոշումները։ Այս հարցերին կարող է պատասխանել միայն գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը:

Prosecutor General's Office Refuses to Comply with Court Decisions
Sources within the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia have told us that the investigators in the case of US philanthropists George and Carolann Najarian were recently rewarded for achievements by their superiors. But investigators Armen Nadirian and Artashes Basentsian got their rewards for dismissing the criminal case. It has been two years now since the Najarians' property, worth more than three million US dollars according to experts, was fraudulently appropriated, and Grigor Igityan, the person committing the fraud as per the criminal case, has yet to be punished (See also: The Najarians are Stuck between the Courts and Prosecutor General's Office).
In January 25, 2006 the Republic of Armenia Court of Appeals On Criminal and Military Cases handed down one more decision to bring Grigor Igityan to justice. Igityan, while acting as a translator and representative for the Najarians, fraudulently appropriated the two three-story buildings the Najarians built in the Dzoragyough Ethnographic District and a fully equipped photo shop on Abovyan Street in central Yerevan. For more than two years the case has gone back and forth between the courts and the Prosecutor General's Office.
"Since October 2004, when the Najarians submitted this example of fraud by textbook case to the officials at the investigation department of the Republic of Armenia Prosecutor General's Office, the officials, usurping judiciary functions in effect, keep illegally dismissing the case and appealing any decision handed down by courts in termination of their illegal dismissals," said Hrayr Ghoukassian, the Najarians' lawyer.
Five decisions involving thirteen judges handed down by five Armenian courts of different levels, including the Court of Cassation, the highest court, through public and well attended court hearings have unconditionally confirmed that the Najarians' property was fraudulently appropriated, that the Najarians were the victims of a crime committed against them, and that Grigor Igityan must be brought to justice. The desperate efforts by the Prosecutor General's Office to protect Igityan and help him escape justice make this criminally sophisticated mission by the officials even more obvious. In the space of less than a year and a half, the Armenian courts rejected decisions and appeals by the Prosecutor General Office to dismiss the criminal case against Igityan five times. Yet Prosecutor General's Office officials keep staunchly refusing to comply with the decisions of the courts, in breach of all Armenian laws and the country's international treaty obligations.
Back in December 9, 2004, the Court of First Instance of the Kentron and Nork - Marash Districts of Yerevan, after hearing the appeal by Najarians' representatives against the Prosecutor General's Office investigator Armen Nadirian's decision to dismiss the criminal case against Igityan, handed down the first decision to overturn the investigator's dismissal of the case, the decision stating that ". there is enough evidence and support for instigating criminal proceedings against Grigor Igityan for committing large scale fraud against George Najarian, and also for other crimes committed," and ". at the time of instigating criminal proceedings the aggrieved person, George Najarian, was known, yet he was not recognized as such [by the investigators]."
Andranik Mirzoyan, who is head of the Prosecutor General's Office Investigation Department and thus the person responsible for the work of the investigators, instead of looking into its essence, drawing conclusions and taking appropriate steps to comply with the court decision, simply appealed the First Instance Court decision to the higher court, on the same grounds that had been originally raised by his investigators and already rejected by the lower court.
In March 10, 2005, the Republic of Armenia Court of Appeals on Criminal and Military Cases rejected Mr. Mirzoyan's appeal, and the decision stated the following: "By not recognizing George Najarian as an aggrieved party the investigation committed a serious breach of criminal law, as a result of which George Najarian was deprived of and limited regarding his rights provided by the law, and the comprehensive, full and just investigation of the case was hindered, preventing the correct decision from being made in the case. While recommencing the investigation of the case the investigation should involve George Najarian as an aggrieved party and . come to an appropriate conclusion. Based on the principle of due process stated in Article 6 of the European Convention on Human Rights and Basic Freedoms, and the principles of Armenian Criminal Procedure Code, the Court of Appeals hereby rejects the appeal of the prosecutor, on the grounds that the appeal is baseless."
Again, the Prosecutor General's Office appealed this decision of the second court. Later, on April 22, 2005, the Republic of Armenia Court of Cassation (Highest Court) again denied the Prosecutor General's Office appeal to overturn the decisions of the two courts. In confirmation of the previous court decisions, the Court of Cassation provided that ". the investigation failed to take all measures provided by the Criminal Code, to secure the comprehensive, full and just investigation of the case, thus, . the conclusions made by the courts on implementing a detailed investigation of this case are substantiated and reasoned, and thus, the prosecutor's appeal is denied."
In this way, the decisions of the two courts were confirmed by the decision of the Highest Court, confirming the fact that the crime was committed, the philanthropists suffered, and the Prosecutor General's Office shall bring the criminal to justice and return the property. Shortly thereafter, however, it became even more obvious that the Prosecutor General's Office had no intention of abiding by the courts' decisions.
Instead, the same investigators, whose unlawful decisions had already been overturned by all three levels of Armenia's judiciary, and whose conduct should at least have raised questions on the part of their superiors, called the witnesses who had given incriminating testimonies against Igityan and openly threatened them demanding that they change their testimonies. The witnesses, however, insisted on their previously provided testimonies. Then, the investigators invited the Najarians' representatives for interrogation, which is absolutely prohibited by the law. After all this, on August 30, 2005, the investigators issued a new decision to dismiss the case against Igityan, on the same grounds which had already been rejected by all three levels of Armenian courts.
On October 7, 2005 the Court of First Instance of the Kentron and Nork - Marash Districts of Yerevan, hearing the appeal of the Najarians' representatives, again overturned investigator Armen Nadirian's decision to dismiss the case against Igityan, the court decision providing the following: "Instead of evaluating the evidences of the case, the investigation dismissed the case on the grounds that the case is a civil dispute," whereas , according to the court decision, "no civil dispute may be claimed under the law between business parties when the abuse of trust by a party caused the a breach of the law."
The Prosecutor General's Office appealed this as well, the fourth decision on the case by the Armenian courts, and later, on January 25, 2006, the Republic of Armenia Court of Appeals on Criminal and Military Cases handed down another decision denying the appeal of the Prosecutor General's Office. According the this decision, the Prosecutor General's Office ". failed to comply under the decisions of the Republic of Armenia Court of Appeals on Criminal and Military Cases, and the Republic of Armenia Court of Cassation, and eventually, contradicting itself, decided to dismiss the criminal case #61201004 on the grounds of absence of corpus delicti of fraud in G. Igityan's actions. If indeed the investigation believes there was no corpus delicti of fraud in G. Igityan's actions, then who else caused property damages through criminal act to G. Najarian, and the investigation failed to identify and punish such person while dismissing the criminal case."
It is clear from the text of this decision that the judges have grown tire of the outrageous conduct by the Prosecutor General's Office, apparently caused by impunity. To confirm this, the court decision stated the following: "It is indisputable that US citizen George Najarian is a victim of a crime, that direct property damage was caused to him in the result of a criminal act, such facts having been admitted by all three levels of courts of the Republic of Armenia, and by the investigation as well. All that is left to be done is to identify the person who committed the crime and bring that person to justice."
Refusal to comply with a court decision is a crime and is punishable by law. Why are the investigators protecting a criminal at any cost and so openly, and why haven the courts' decision been implemented? These questions can be answered only by Prosecutor General Aghvan Hovsepyan.