Ես պառկած եմ հենց վառարանի մոտ, հատակին փռած քնապարկին: Աջից վրաս են սեւեռվել Օջալանի, ձախից՝ պատանի հերոս ազատամարտիկի աչքերը: Վառարանն արդեն հանգել է, ցուրտ է: Խոհանոցի վառվող լույսից մի քանի շող սողոսկել է սենյակ՝ աղոտ լուսավորելով պատկերները:
Նրանց հայացքը կաշկանդում է ինձ: Փակում եմ աչքերս, սակայն միեւնույն է' զգում եմ դրանք: Հատկապես երիտասարդինը: Նրա անունը Մասլում Դոխան է: Այսօր ցերեկը Բերիթանը պատմել է նրա մասին:
«Մեր ընկեր Դոխանը շատ զարգացած է եղել, օրական կարդացել է 500 էջանոց գիրք, ուսումնասիրել է բոլոր ազգերի պատմությունը: Նա մեր առաջնորդի զինակիցն էր, 20-21 տարեկան է եղել, երբ բանտում 72 օրանոց հացադուլ է կազմակերպել քրդերի համար ու մարտի 21-ին' Նովրուզի օրը, ինքնահրկիզում է կատարել: Ընդամենը երեք հատիկ լուցկի է ունեցել, վառել է ու դրել ոտքերի տակ... Բայց մեր առաջնորդը դեմ է ինքնասպանությանը,-պատմում է Բերիթանը:-Նա ասում է' գործով պայքարեք մեր անկախության համար, կրթություն ստացեք, պատմություն սովորեք: Նման արարքներով ոչնչի չեք հասնի»:
Երբ Բերիթանը խոսում է «մեր առաջնորդ» Աբդուլա Օջալանի մասին, նրա թախծոտ, աշխարհից կտրված աչքերը փայլում են: Նա ինձ ասում է' «ընկերուհի»: Այստեղ' Ալագյազ գյուղում, բոլորը մեզ դիմում են «ընկեր» կամ «ընկերուհի» բառերով:
Ալագյազը Արագածոտնի մարզի ամենամեծ եզդիական գյուղն է: Գյուղացիները, սակայն, բացատրում են, որ ազգությամբ իրենք քուրդ են, իսկ եզիդիզմն իրենց կրոնն է. այստեղ բնակիչները խոսում են քրդական քուրմանջի բարբառով, դիտում են քրդական «Roj TV» հեռուստաալիքը, գրեթե բոլորի տանը կա Օջալանի պատկերով պաստառ կամ նկար:
Սենյակը, ուր փորձում եմ քնել, Ալագյազի Քրդական մշակութային կենտրոնի Քրդական գրասենյակն է: Կենտրոնը Բերիթանը ստեղծել է եղբայրների եւ իր ջանքերով: Այն բաղկացած է միջանցք-խոհանոցից, Քրդական գրասենյակից, թանգարանից եւ բուժկետից: Երկրորդ հարկի սենյակները հյուրերին տեղավորելու համար են:
Միջանցքում շարված են հողաթափեր. ոչ ոք կոշիկով ներս չի մտնում:
Այս կենտրոնը Բերիթանը մեն-մենակ է ղեկավարում: Նա ծնվել է Ալագյազում, ավարտել է Երեւանի բժշկական ուսումնարանը, հինգ տարի աշխատել է Երեւանի պետական վերակենդանացման բաժնում' որպես բուժքույր: 1999 թվականին որպես բուժքույր եւ բժիշկ մեկնել է Իրաքի Քրդստան, մի քանի տարի անցկացրել լեռներում:
«2004-ին վերադարձա Հայաստան: Եկա այստեղ, տեսա, որ գյուղը շատ վատ վիճակում է: Ալագյազը 10-11 քրդական գյուղերի կենտրոն է: Այս գյուղերը ձմռանը լրիվ կտրված են աշխարհից, տրանսպորտի բացակայության պատճառով դժվար է ինչ-որ տեղ հասնել, հատկապես, երբ բժշկական օգնություն է պետք լինում: Դե, գրասենյակն ու թանգարանն էլ որոշեցի այստեղ, նույն շենքում ստեղծել, որ ինձ համար էլ հեշտ լինի, շատ չվազվզեմ,-ավելացնում է Բերիթանը:
Գրասենյակում սեղանին դարսված են քրդական «Միջագետք» թերթի նոր համարները: Կան քրդական մշակույթի, պատմության ու կենցաղի մասին պատմող մի քանի գրքեր: Հայացքս առավոտյան ընկավ Բերիթանի բջջային հեռախոսին. էկրանին Օջալանի պատկերն էր:
Գրասենյակի պատերին, բացի Օջալանի ու պատանի ինքնասպանի նկարներից, նաեւ այլ քուրդ զոհված ազատամարտիկների նկարներն են: Բոլորը բեղավոր տղամարդիկ են, միայն երկու կին կա նրանց մեջ: Մեկը շատ գեղեցիկ է: Բերիթանը նրա մասին էլ է ինձ պատմել: Նրա անունը Վիա Սորան է. նա էլ է իրեն հրկիզել, ըստ Բերիթանի՝ ի նշան բողոքի Օջալանի ձերբակալության դեմ:
«Մեր ընկերուհի Զիլանն էլ (մյուս կինը), ռումբը փաթաթելով փորին, որպես հղի կին մտել է թուրք զինվորականների մեջ: 1996 թվականին թուրքերն ուզեցել են սպանել մեր առաջնորդին, ինքն էլ գնացել է մի 50-60 բանակայինների մոտ ու պայթեցրել իրեն»,-ասում է Բերիթանը:
«Բերիթանը նույնպես հերոսի անուն է: «Ընկեր Բերիթանը» եղել է թուրքաբնակ քուրդ զինվորական: Իրաքի եւ Թուրքիայի քրդերի մարտերի ժամանակ նա միայնակ դիմադրել է Իրաքի քրդերի 500 հոգանոց զորքին: Իրաքցի քրդերն առաջարկել են նրան հանձնվել՝ խոստանալով պահպանել կյանքը, սակայն նա բղավել է. «Ամո՛թ ձեզ, դուք պետք է հանուն ձեր ազատագրման պայքարեք, այլ ոչ միմյանց դեմ»: Ու իրեն վայր է նետել ժայռից: Երբ կարդացի նրա սխրանքների մասին, որոշեցի նրա անունը կրել»:
Բերիթանի իսկական անունը Ֆրյազ է. Ավդալյան Ֆրյազ Շաքրոյի: Սակայն գյուղացիները նրան անվանում են æամիլա. «Դեռ փոքրուց դուրս գալիս էր այդ անունը, սկսեցի կրել, այդպես էլ մնաց»,-ժպտալով ասում է նա:
Մեր' Ալագյազում գտնվելու ողջ օրը Քրդական մշակութային կենտրոնի գրասենյակում «Roj TV»-ն էր միացրած: Եթե չալարեի, հիմա էլ' գիշերով կմիացնեի, կամաց, որ մյուսներին չխանգարեմ եւ կլսեի քրդական ազատագրական եւ սիրո մասին երգեր:
Մյուսները քնած են թանգարանում, որն այս տան սրբության սրբոցն է, ուր մտնելիս նույնիսկ հողաթափերը պետք է հանել: Թանգարանի նմուշների մի մասը եղել է Բերիթանի ընտանիքում, մյուս մասը նա հայթայթել է գյուղերից:
«Կենտրոնն ամենից առաջ մշակութային նպատակներով է ստեղծվել,-ասում է Բերիթանը:-Քրդերը հին ժողովուրդ են, մեր մշակույթը հնագույններից մեկն է, պետք է պահպանենք այն: Որքան գիտեմ, սա միակ քրդական թանգարանն է Հայաստանում: Քրդական մշակույթ ուսումնասիրողները տարբեր երկրներից գալիս են այստեղ»:
Ազգային տարազները, գորգերն ու էմենի ձեռագործերն ունեն 100-ամյակների պատմություն: Գյուղում դեռ կարելի է հանդիպել քրդական ազգային տարազով մեծահասակ կանանց, սակայն երիտասարդներն այն չեն կրում: Ինչպես այլեւս չեն զբաղվում գորգագործությամբ:
Թանգարանի պատից կախված է քրդական ազգային երաժշտական գործիք քյամանչան:
«Հայերն ասում են' սա մեր ազգային գործիքն է, քրդերն ասում են՝ մերն է,- ծիծաղում է Բերիթանը:-Մեր ժողովուրդների մշակույթն ու ապրելակերպը շատ նման են իրար»:
Թանգարանի որոշ նմուշներ օգտագործվում են այստեղ անցկացվող մշակութային միջոցառումների ժամանակ: Միջոցառումները հիմնականում նվիրված են ազգային հերոսների օրերին:
Թանգարանում եւ բուժկետում բավականին ցուրտ է: Չնայած' մենք հաջողակ ենք. գյուղացիներն ասում են, որ մեկ շաբաթ առաջ դեռ առատ ձյուն էր գալիս:
Բուժկետը սպասարկում է 11 եզդիական եւ 9 հայկական գյուղ: Բերիթանը սովորաբար ի վիճակի է առաջին բուժօգնություն ցույց տալու: Սակայն որոշ դեպքերի համար չունի անհրաժեշտ բժշկական պարագաներ:
Հարեւան գյուղից մի աղջկա մայրը բերել է ատամը հեռացնելու: Երեխան նստած է սովորական աթոռին, չկան ատամնաբուժական տարրական հարմարություններ: Բերիթանն իր միջոցներով եւ ընկերների օգնությամբ ձեռք է բերել շաքարը եւ ճնշումը ստուգելու սարքեր, ստերիլիզատոր:
Արագածոտնի մեկ այլ գյուղում՝ Ծաղկահովիտում, պոլիկլինիկա կա: Սակայն հատկապես ձմռանը բազմաթիվ գյուղերի բնակիչներ չեն կարող այնտեղ գնալ. ճանապարհները փակ են:
«Մարդիկ, ովքեր եղել են եւ՛ ինձ մոտ, եւ՛ պոլիկլինիկայում, ասում են, որ ինձ մոտ շատ ավելի լավ է, քան այնտեղ, թե՛ մաքրության, թե՛ սպասարկման տեսակետից»,-ասում է Բերիթանը:
Բերիթանը ստանում է 20 000 դրամ աշխատավարձ, որը գրեթե ամբողջությամբ սպառվում է պոլիկլինիկային կից դեղատանը:
«Նախկինում հիվանդներից փող չէի վերցնում,-ասում է Բերիթանը,-եղբայրներս էին ինձ օգնում ծայրը ծայրին հասցնել ( մի եղբայրը մաթեմատիկայի ուսուցիչ է դպրոցում, մյուսը' գիտաշխատող, ֆիզիկոս Մոսկվայում ) : Սակայն հիմա ով ի վիճակի է, վճարում է»:
Անցյալ տարի Բերիթանը դիմել է Միջազգային Կարմիր Խաչի կոմիտեին՝ բուժկետի համար անհրաժեշտ սարքավորում ձեռք բերելու խնդրանքով: Ըստ նրա՝ կոմիտեն մերժել է՝ պատճառաբանելով, թե հազիվ են հասցնում ղարաբաղյան պատերազմի վետերաններին օգնել...
Արդեն լրիվ ցրտել է: Ես մոռացել եմ ինքնահրկիզված հերոսներին եւ մտածում եմ կենդանի հերոս æամիլա-Բերիթան-Ֆրյազի մասին, ով ընդամենը 35 տարեկան է ու իրեն ամբողջովին նվիրել է ուրիշներին օգնելու գործին: Չեմ գրում' զոհաբերել է իրեն, որովհետեւ ինքն այդպես չի կարծում ու մերժում է գովեստի կամ հիացմունքի ցանկացած խոսք իր հասցեին:
Սեպտեմբերից, չնայած զբաղվածությանը, Բերիթանը պատրաստվում է սովորել «Հայ Բուսակ» համալսարանի բժշկության բաժնում:

I am lying down on a sleeping bag right near the stove. I have two pairs of eyes staring at me: Ocalan's eyes from the right and a young freedom fighter's eyes from the left. The stove is already off, it is cold here. Some beams of the kitchen light have found their way into the room from under the door and are dimly lighting the images.
Their eyes oppress me. I close my eyes not to see them but feel them nevertheless. Especially the eyes of the young man. His name is Maslum Dokhan. This afternoon Beritan told me about him.
"Our comrade Dokhan was very intelligent, he would read a 500 pages book in a day, learnt every nation's history. He was a comrade-in-arms of our leader. He was 20 or 21-years-old when went on a 72-day hunger-strike for the Kurdish nation. On March 21, on the day of Newroz, he burnt himself alive. He had just three matches with him."
"But our leader is against suicide," Beritan added, "He says to work for our independence, get education, learn history. You will never achieve anything by killing yourselves."
When Beritan speaks about "our leader" Abdullah Ocalan, her melancholic eyes, absent from this world, shine. She calls me a comrade. Everyone in this village calls us comrade.
Alagyaz is the biggest Yezidi village in Aragatsotn Marz. But the villagers say they are Kurds by nationality and Yezidi by religion. They do not leave me any room to doubt; the villagers speak Kurmanji, a Kurdish dialect and watch a Kurdish TV channel called Roj TV, and almost everyone has posters or pictures of Ocalan.
The room where I am trying to sleep now is the Kurdish Office at Alagyaz's Kurdish Cultural Center. Beritan created the Center through her own and her brothers' efforts alone. It consists of a corridor-kitchen, the Kurdish office, a museum and medical clinic. The rooms on the second floor are for guests.
There is a range of sleepers in the corridor; no one enters the center in street shoes.
Beritan runes the Center alone. She was born in Alagyaz, graduated from medical university in Yerevan, and worked five years in the Yerevan State Reanimation sector as a nurse. In 1999 she left for Iraqi Kurdistan, where she spent several years in the mountains as a doctor and a nurse.
"In 2004 I was back in Armenia. The village was in a very bad state, especially in terms of medical care. Alagyaz is the center of some10-11 Kurdish villages. In winter these villages are totally cut from the rest of the world. So I decided to open a medical clinic here. The office and the museum were opened at the same time. It was convenient for me to have all of them together in one place; otherwise I would not have time to look after them."
In the Kurdish office, there are several copies of Mezopotamiya , an Armenian-language Kurdish newspaper lying onh the table. There are books on Kurdish culture, folklore, and history as well. Beritan's mobile phone caught my eye; it had a picture of Ojalan on the screen.
There are other freedom fighters aon the wall,. besides the posters of Ojalan and the young guy. They are mostly men with moustaches, with only two women here among them. One of them is very beautiful.This afternoon Beritan told me about her as well. Her name is Via Soran; she also burnt herself alive, Beritan said, in a sign of protest again Ocalan's arrest.
"And our comrade Zilan (another woman) tied a bomb to her belly and, pretending to be a pregnant woman, went among the Turkish soldiers and blew herself up. She in 1996, when the Turks wanted to execute our leader."
"Beritan is also the name of a hero. Comrade Beritan was a Kurd from Turkey. In the battle between Iraqi and Turkish Kurds he alone fought against 500 wariors. They offered him the chanced to surrender, promising to grant him his life but he shouted out, "Shame on you! Instead of fighting for our freedom you are fighting against each other!" and threw himself out of the cliff. When I read about his deeds I decided to bear his name."
Beritan's real name is Fryaz. Fryaz Avdalyan. But the villagers call her Jamila.
"I liked that name since childhood and prefered to be called Jamila, so that name stayed with me," Beritan smiled.
All day today Kurdish Roj TV was on in the office. If I weren't so lazy I would get up and turn the TV on even now, would turn the volume low so as not to disturb the others and would enjoy Kurdish rebel and love songs.
The others are sleeping in another room, which is also the museum. The museum is the inner sanctum of the Center. Entering it, one has to remove even one's slippers. Some of the objects in the museum were in Beritan's family; others she found in different villages.
"The Center first of all was created for cultural purposes," Beritan says. "The Kurds are an old nation; our culture is one of the ancient cultures and we have to preserve it. As far as I know this is the only Kurdish museum in Armenia. Researchers on Kurdish culture from different countries always come here."
National dresses, carpets and knitting called emeni have centuries of history. In the village it is still possible to meet a woman in national dress. But only old women. As for carpetry, the Kurds in Armenia no longer do it.
A Kurdish national musical instrument, a kyamancha, hangs on the wall.
"Armenians claim it is their national instrument, Kurds claim it is theirs," Beritan laughs. "The culture and lifestyle of our nations are very similar."
Some displays are still used in the cultural festivals and holidays held here. They mostly are devoted to freedom fighters' days.
It is pretty cold in both in the museum and the clinic. But we are lucky; the villagers say just a week ago it was snowing heavily here. Now we have beautiful sunny weather outside.
The medical clinic handles 11 Yezidi and 9 Armenian villages. Beritan usually is able to provide first aid. But in some cases, say in case of intoxication, she does not have the necessary facilities.
Today a girl from a neighboring village who came to have her tooth pulled out. She sat on an ordinary chair; there was no sign of the facilities I was used to seeing in my dentist's office. With a little help from her friends Beritan purchased sterilization equipment and devices for checking diabetes and blood pressure.
There is a polyclinic in Tsakhkahovit, another village in the Aragatsotn Marz. But many villagers have trouble getting there, especially in winter when the roads are closed.
"The people who have been to my clinic and the polyclinic say mine is much better in terms of both cleanness and service," Beritan says.
The polyclinic pays Beritan 20,000 drams per month. She spends almost all of it immediately, in the chemist's shop near the polyclinic.
"In the past I didn't take money from the patients," Beritan says. "My brothers would help me to make ends meet (One of Beritan's brothers is a teacher of mathematics; another works as a physicist in Moscow). But now everyone who can afford it pays for the treatment."
Last year Beritan applied to the International Committee of the Red Cross with a request to provide the post with the necessary facilities. She says, Red Cross denied bringingb the reason that they are very busy with Karabakhi war's veterans.
It has gotten colder. I am not thinking about th heros who burnt themselves to death. I am thinking about the living hero Jamila-Beritan-Fryaz, who is only 35 and has completely devoted herself to helping others. I do not write "sacrificed herself" because she does not think so and denies any words of praise or admiration addressed to her.