«Ջի Էյջ Սթորիջ էնտերփրայզսի» աշխատակիցները պահանջում են հանել կալանքը
Այս պահին սփյուռքահայ գործարար Սարո Հարթունյանին պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ էնտերփրայզս» ՍՊ ընկերության բոլոր աշխատակիցները գտնվում են կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի շենքում՝ պահանջելով վերացնել ընկերության հաշիվների վրա դրված կալանքը:
Հիշեցնենք, որ 2012 թ. հունվարի 30-ին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանը կայացրել է սփյուռքահայ ներդրող Սարո Հարթունյանի պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզս» ՍՊ ընկերության բանկային հաշվեհամարների վրա կալանք դնելու որոշում՝ արգելելով հաշիվներից գումարի կանխիկացումը, կանխիկ կամ փոխանցմամբ ելքագրումը:
Որպես հետեւանք, կաթվածահար են եղել ընկերության աշխատանքները, ընկերությունը վճարումներ չի կարողանում անել, աշխատակիցներն աշխատավարձ չեն կարողանում ստանալ:
«2012-ին ընդհանրապես աշխատավարձ չենք ստացել: Թող մեր աշխատավարձերը տան: Ասում ենք՝ տվեք, նրանք էլ ասում են. «Քննիչը կալանք ա դրել», մենք էլ եկել ենք այստեղ, որ մեր հարցին լուծում տրվի: Հիմա ո՞ւմ դիմենք, ի՞նչ անենք, կամ մենք ի՞նչ կապ ունենք, թող մեր աշխատավարձերը տան, գնանք: Էրեխեք ունենք, ընտանիք, ոնց ապրենք»,- ասում է ընկերության աշխատակիցներից Մուշեղ Եսայանը:
Առավոտվանից այստեղ են, սակայն նրանց դեռ ոչ ոք չի ընդունել: Փոխարենը, ինչպես հավաստում են ընկերության աշխատակիցները, իրենք դիմել են գործով որպես քննիչ ներգրավված Ռաֆայել Մկրտչյանին, ով, լսելով, որ նշված ընկերության աշխատակիցները եկել են բողոքելու, պարզապես ասել է. «Հաջողություն»:
«Զինվոր ունեմ, չեմ կարողանում նրան այցելության գնալ: Հիմա առանց փողի ո՞վ կարող է ինչ անել»,- բողոքում է աշխատակիցներից Սիրանուշ Շմավոնյանը:
Ընկերության աշխատակիցների խոսքով՝ իրենք սպասելու են այնքան ժամանակ, մինչեւ իրենց հարցին լուծում տրվի:

Работники компании «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс» требуют отменить арест ее счетов
В настоящий момент все работники компании «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс», принадлежащей армянину из диаспоры Саро Артуняну, находятся в здании Комитета госдоходов при правительстве РА. Они требуют отменить арест счетов компании.
Напомним, что 30 января 2012 г. следователь следственного управления КГД Рафаэль Мкртчян принял решение наложить арест на банковские счета ООО «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс», принадлежащей Саро Артуняну.
Вследствие этого работа компании была парализована – не осуществляются выплаты, работники не могут получить зарплату.
«В 2012-ом году мы вообще не получали зарплату. Пусть выплатят наши деньги. Мы требуем нашу зарплату, а нам отвечают: следователь наложил арест. Вот мы и пришли сюда, чтобы решить нашу проблему. Что нам теперь делать, куда обращаться? Какое мы имеем отношение к происходящему? Пусть нам выплатят нашу зарплату. У нас дети, семьи, как нам жить...»,- жаловался, выражая мнение всех работников компании, Мушег Есаян.
Люди с утра находились в здании КГД, однако их никто не принимал. Тогда они решили обратиться к следователю Рафаэлю Мкртчяну, который занимается делом «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс». Но тот, узнав, какую организацию представляют собравшиеся, просто сказал им: «Желаю успеха».
«У меня сын в арми служит, не могу к нему поехать. Разве без денег сейчас проживешь»,- сказала Сирануш Шмавонян.
Работники компании намерены остаться в здании КГД до тех пор, пока их вопрос не будет решен. «Другого выхода у нас нет. Без денег мы отсюда не уйдем»,- твердо заявила Татьяна Аракелян.