Կոկոսի յուղով թթվասերը վնասակա՞ր է, թե՞ օգտակար առողջության համար. պետական մակարդակով պատասխան չկա
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) դեկտեմբերի 16-ի նիստում կաթնամթերքի արտադրության մեջ կոկոսի յուղ և կաթի փոշի օգտագործելու համար տուգանել էր կաթնամթերքի շուկայի առաջատար երեք ընկերություններին՝ «Աշտարակ կաթին»՝ 50  մլն, «Դուստր Մարիաննային»՝ 20 մլն և «Անի կաթին»՝ 5 մլն դրամով:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը « Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե «Աշտարակ կաթն» արդեն վճարել է տուգանքը:
Նշենք, որ ընկերությունը պատկանում է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր, գործարար Աշոտ Ափոյանին: Հարցին, թե հատկապես «Աշտարակ կաթի» դեպքում հնարավո՞ր է տուգանքի խոշոր չափ սահմանված լինի քաղաքական դրդապատճառով, որ ընկերությունը շուկայից դուրս մղվի՝ Արտակ Շաբոյանը պատասխանեց. «Մենք քաղաքական որոշումներ չենք կայացնում, և այստեղ ի՞նչ կապ ունի քաղաքական որոշումը: Հանձնաժողովը պատճառաբանել է, թե ինչի համար է ընկերություններին տուգանել, «Աշտարակ կաթն» էլ արդեն ընդունել է իր սխալը և վճարել է տուգանքը»:
Հիշեցնենք, որ ՏՄՊՊՀ-ի հաշվարկներով՝ կաթնամթերք արտադրող ընկերությունների համար կոկոսի յուղի օգտագործումը խիստ շահավետ է, քանի որ դրա յուղայնությունը ոչ միայն շատ ավելի բարձր է, քան կարագինը, այլև այն մի քանի անգամ էժան է կարագից և մյուս ընկերությունների նկատմամբ շահեկան պայմաններ է ապահովում:
ՏՄՊՊՀ-ից դժվարացան ասել, թե տուգանքի որոշումից հետո արդյոք այդ ընկերությունները դադարեցրե՞լ են կոկոսի յուղի պարունակությամբ թթվասեր վաճառել: Հանձնաժողովի անդամ Սլավա Պետրոսյանն ասաց, որ տուգանքից հետո հանձնաժողովը չի անդրադարձել այդ խնդրին, քանի որ հետագա ընթացքը այլ կառույցների գործն է:
Կաթնամթերքի արտադրության մեջ կոկոսի յուղի հայտնաբերումը հասարակության շրջանում տարբեր խոսակցությունների առիթ դարձավ: Շատերը կարծում են, որ կոկոսի յուղը խիստ վտանգավոր է մարդու առողջության համար:
Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանից հետաքրքրվեցինք, թե կոկոսի յուղի պարունակությամբ թթվասերները ենթարկվե՞լ են լաբորատոր փորձաքննության, և այս ուղղությամբ ինչ քայլեր է ձեռնարկում Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունը:
«Կոկոսի յուղը նույնպես սննդային հավելում է, բայց այդ ընկերությունները տուգանվել են հանձնաժողովի կողմից, հիմա էլ Սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունը զբաղվում է այդ հարցով»,- ասաց գյուղնախարարը:

Полезна или вредна для здоровья сметана, содержащая кокосовое масло? Государственные структуры не дают ответа
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) на своем заседании 16 декабря 2011 г. приняла решение оштрафовать три ведущие компании на армянском рынке молочных продуктов: «Аштарак кат» - на 50 млн драмов, «Дустр Марианна» - на 20 млн драмов и «Ани кат» - на 5 млн драмов.
В беседе с «Hetq»-ом председатель ГКЗЭК Артак Шабоян сообщил, что «Аштарак кат» уже выплатила штраф. Отметим, что компания принадлежит предпринимателю, депутату парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ашоту Апояну.
На вопрос, не обусловлен ли крупный размер штрафа в отношении «Аштарак кат» политическими мотивами, цель которых вытеснить компанию с рынка, Артак Шабоян ответил: «Мы не принимаем политические решения. Комиссия объяснила, почему оштрафованы эти компании. «Аштарак кат» уже признала свою ошибку и выплатила штраф».
Напомним, что по подсчетам ГКЗЭК производящим молочные продукты компаниям очень выгодно использование в своей продукции кокосового масла, так как его жирность превышает жирность сливочного масла, к тому же оно в несколько раз дешевле, что обеспечивает для указанных компаний преимущества перед остальными.
В ГКЗЭК затруднились сказать, прекратили ли компании производить сметану, содержащую кокосовое масло, после применения к ним штрафных санкций. По словам члена комиссии Славы Петросяна, после выплаты штрафа ГКЗЭК не обращалась к данному вопросу, поскольку дальнейшим процессом занимаются другие структуры.
Выявление кокосового масла в производстве молочных продуктов вызвало неоднозначную реакцию в обществе. Многие считают, что этот продукт представляет серьезную опасность для здоровья.
Мы поинтересовались у министра сельского хозяйства РА Серго Карапетяна, подвергается ли сметана, содержащая кокосовое масло, лабораторным анализам и какие шаги в этом направлении предпринимает Государственная служба безопасности пищевых продуктов.
«Кокосовое масло – это пищевая добавка. Указанные компании были оштрафованы комиссией. Сейчас этим вопросом занимается Государственная служба безопасности пищевых продуктов»,- ответил министр.