Ամասիայի նորաստեղծ բրդի գործարանն այսօր շահագործման է հանձնվել
ԵՄ աջակցությամբ հուլիսի 19-ին շահագործման է հանձնվել Ամասիայի բրդի գործարանը, որը ստեղծվել է «ԵՄ-ն Շիրակի մարզի համար․ Նոր աշխատատեղեր՝ շնորհիվ բրդի արտադրության»  ծրագրի շրջանակում։
«Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպության հաղորդագրության համաձայն՝  Ամասիայի բրդի գործարանի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել  են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Ամասիա համայնքի ղեկավար Ջեմմա Հարությունյանը, պետական և համայնքային կառույցների այլ պաշտոնատար անձիք, ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր։
«Այսօր Ամասիայի բրդի վերամշակման գործարանի գործարկմամբ՝ ուրախ ենք նպաստել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, կանանց տնտեսական ակտիվությանը եւ Շիրակի մարզի տնտեսական աճին: ԵՄ-Հայաստան համագործակցության թիրախային երեք մարզերից է Շիրակը՝ Լոռու եւ Տավուշի  մարզերի հետ միասին: Շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին՝ «Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպությանը, Ամասիայի համայնքապետարանին, «Կանանց զարգացման ռեսուրս կենտրոն» հիմնադրամին եւ Շիրակի մարզի առեւտրաարդյունաբերական պալատին, Ամասիայի բրդի արժեշղթայի մրցակցային առավելության ուղղությամբ մեր ուշադրությունը հրավիրելու համար: Ուրախ կլինենք առաջիկա տարիներին Ամասիայում տեսնել կարպետագործության, գորգագործության եւ գործվածքների արտադրության ծաղկումը», - հայտնել է ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Վարդուհի Դադունցը ողջույնի իր խոսքում նշել է, - «Անչափ ոգևորիչ է տեսնել Ամասիայի և հարակից բնակավայրերի բրդի արտադրության ներուժի օգտագործման այս հնարավորությունը և բրդի արժեշղթայի ակնկալվող զարգացումը։ Կանանց ներգրավմամբ նոր աշխատատեղերի ստեղծումը հնարավորություն կտա ստեղծել և պահպանել մշակութային տարրեր պարունակող ձեռագործ արտադրանք, իսկ աշխատատեղերի ստեղծմամբ՝ էապես թեթևացնել տասնյակ ընտանիքների կենցաղային հոգսերը»։
Միջոցառման հյուրերը բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո շրջել են գործարանի տարածքում, ծանոթացել  գործարանի աշխատանքներին և սարքավորումներին,  զրուցել աշխատակիցների հետ։
Ամասիայի եւ հարակից 8 բնակավայրերի ոչխարի բուրդն ունի մոտ 16 գունային երանգ, ինչը նպատակահարմար է կարպետագործության, գորգագործության և գործվածքի արտադրության համար։ Գործարանում նախատեսվում է տարեկան մինչեւ 25 տոննա արտադրական ծավալ:
«ԵՄ-ն Շիրակի մարզի համար․ Նոր աշխատատեղեր՝ շնորհիվ բրդի արտադրության» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի և Եվրոպայից ժամանած մասնագետները հատուկ դասընթացներ են անցկացրել աշխատակիցների համար, ովքեր բրդի գործարանի և բրդի արժեշղթայում գործող ՓՄՁ-ների շնորհիվ ապահովված են մշտական աշխատանքով։ Արժեշղթայում գործող և նորաստեղծ փոքր ու միջին ձեռնարկությունները ևս ծրագրից աջակցություն ստանալու հնարավորություն կունենան, ինչը կնպաստի դրանց մրցունակության բարձրացմանը և, ընդհանրապես, Շիրակի մարզի տնտեսական աճի խթանմանը: Ծրագրի ընթացքում  աջակցություն կստանան 14 տեղական ՓՄՁ-ներ։ Ծրագրի շրջանակում (ներառյալ գործարանի աշխատակազմը) ստեղծված աշխատատեղերի ընդհանուր թիվը կկազմի 60։
«ԵՄ-ն Շիրակի մարզի համար․ Նոր աշխատատեղեր՝ շնորհիվ բրդի արտադրության» ծրագրի մեկնարկը տրվել է 2018 թ-ի մարտ ամսին և կշարունակվի մինչ 2020 թ. մարտ: Ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ համաֆինանսավորմամբ և ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ՝ «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի կողմից: Ծրագրի իրականացման գործընկերներն են «Կանանց զարգացման ռեսուրս կենտրոն» հիմնադրամը, Շիրակի մարզի առևտրաարդյունաբերական պալատը եւ Ամասիայի համայնքապետարանը:

The following is an unedited “People in Need” NGO press release.
On July 19, the Amasia Wool Processing Factory, established with the support of the European Union, was officially put into operation. The factory was founded within the framework of “EU4Shirak: Wool for Jobs” project.
Mr. Piotr Świtalski, Ambassador, and Head of European Union Delegation to the Republic of Armenia, Mr. Vache Terteryan, RA First Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures, Mr. Tigran Petrosyan, the Governor of Shirak Marz, Mrs. Jemma Harutyunyan, Mayor of Amasia together with other officials of the state, regional organizations and guests participated in the official opening of Amasia Wool Factory.
"Today, with the opening of Amasia wool processing factory, we are happy to contribute to creation of new workplaces, women's economic empowerment and economic growth in Shirak region. Together with Lori and Tavush, Shirak is currently one of the three focus regions of EU-Armenia cooperation. We are grateful to our partners People in Need, Amasia municipality, Women Resource Centre Development Foundation, and Shirak Chamber of Commerce and Industry for drawing our attention to comparative advantages of Amasia in wool value chain. We would be delighted to see the production of carpets, rugs and textiles blooming in Amasia in the coming years", stated the EU Ambassador Piotr Świtalski.
“We are very excited to have the opportunity to use the wool processing potential of Amasia and eight neighboring villages and contribute to the upcoming wool value chain development. Newly created job vacancies, especially those involving women are a chance to promote and save traditional Armenian crafts and significantly improve economic situations of dozens of families in Amasia community”, stated in her welcoming speech Mrs. Varduhi Dadunts, the Country Director of “People in Need”.
After the official opening of the Amasia Wool Factory, the guests participated in a short tour of the factory involving presentation of installed equipment, wool-processing techniques, and dialogue with the employees.
The wool produced in Amasia and neighboring villages is known to be exceptionally thick, with up to 16 natural colors. This makes it ideally suited for production of carpets, rugs and various textiles. Annual production capacity of the factory is 25 tons of wool.
Within the framework of “EU4Shirak: Wool for Jobs” project, wool processing specialists were trained by professionals from Europe and Armenia. They gained the necessary skills to work in the new factory or throughout the wool sector. Moreover, the project offers funding opportunities to local 14 SME's operating within the newly established wool value chain. This will increase their competitiveness on the market and support economic growth of Shirak region. In total, 60 sustainable jobs will be created in Shirak region within the “EU4Shirak: Wool for Jobs” project.
“EU4Shirak: Wool for Jobs” project was launched in March 2018 and will continue until March 2020. It is co-funded by the European Union and the Government of Armenia and implemented by People in Need NGO, together with Women's Development "Resource Center" Foundation, Chamber of Commerce and Industry of Shirak Region, and Amasia Municipality.