ԵՄ-ի և ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ Հայաստանում բացվում է մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Եվրոպական միության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ Հայաստանում մեկնարկվող մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումային ֆոնդի բացման արարողությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկցնում է, որ ԵՄ-ն և ՎԶԵԲ-ը տրամադրում են 16 միլիոն եվրո՝ աջակցելու «Ամբեր կապիտալ ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ մասնավոր բաժնեմասնակցային ֆոնդի» մեկնարկին: Ֆոնդը ներգրավելու է ընդհանուր 70 միլիոն եվրո՝ Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրություններում ներդրումներ կատարելու համար:
Միջոցառման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ-ի կողմից մեր երկրին ցուցաբերվող տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակությունը դատաիրավական համակարգում, կրթության, խոսքի ազատության ապահովման և ընդհանրապես, ժողովրդավարական ինստիտուների զարգացման ուղղություններով բարեփոխումների իրականացման համար: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության համար ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումն ունի ռազմավարական նշանակություն և ՀՀ իշխանությունների նպատակն է՝ դրանք համապատասխանեցնել եվրոպական չափանիշներին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների սկսումը և վստահություն հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը կշարունակի արդյունավետ կերպով զարգանալ ու ամրապնդվել:
Կատարինա Մատերնովան ընդգծել է Եվրոպական հանձնաժողովի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ակտիվ գործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ վերջինիս առաջնահերթությունները հաջողությամբ կյանքի կոչելու նպատակով: Տիկին Մատերնովան կարևորել է Հայաստանում իրական փոփոխություններ իրականացնելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերն ու փոխանցել Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարության աջակցությունը:
Ֆոնդը կառավարելու է «Ամբեր կապիտալ» միջազգային ներդրումային ընկերությունը, որը Հայաստանում ունի ներկայացուցչական գրասենյակ ու մասնագետների թիմ՝ դիվերսիֆիկացված ներդրումային պորտֆել ստեղծելու նկատակով՝ վերականգնվող էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, վերամշակող արդյունաբերության, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և լոգիստիկայի ոլորտներում:
Ֆոնդի նպատակն է մասնավոր բաժնեմասնակցային ներդրումների միջոցով բարելավել շահառու ՓՄՁ-ների մրցունակությունը՝ ներառյալ նաև կորպորատիվ կառավարման և թափանցիկության կատարելագործման միջոցով, այդպիսով խթանելով ՓՄՁ-ների միջազգայնացումը:
Նախաձեռնությունը նաև ներառելու է ՎԶԵԲ-ի «Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» ծրագրի շրջանակներում տեղական ձեռնարկություններին կարողությունների զարգացման խորհրդատվության տրամադրում՝ զարգացնելու ներդրումներ կատարելու պատրաստակամությունը և խթանելու ՓՄՁ մրցունակությունը:

При поддержке ЕС и ЕБРР в Армении открывается частный акционерный инвестиционный фонд
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия в Армении частного акционерного инвестиционного фонда при поддержке Европейского союза и Европейского банка реконструкции и развития. ЕС и ЕБРР предоставляют 16 млн евро для поддержки старта “Частного акционерного фонда Амбер Капитал - ЕС-Армения МСП”. Фонд привлечет инвестиции в малое и среднее предпринимательство Армении на общую сумму в 70 млн евро.
В рамках мероприятия премьер-министр Пашинян провел встречу с заместителем руководителя генерального директората Европейской комиссии по политике соседства и расширения Катариной Матерновой. В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества между правительством Республики Армения и Европейской комиссией.
Никол Пашинян подчеркнул важность технической и финансовой помощи, оказываемой ЕС нашей стране в проведении реформ в сферах судебно-правовой системы, образования, обеспечения свободы слова и развития демократических институтов в целом. Премьер-министр подчеркнул, что развитие демократических институтов имеет стратегическое значение для правительства Республики Армения, и цель властей Армении - привести их в соответствие с европейскими стандартами. Никол Пашинян подчеркнул важность начала переговоров по либерализации визового режима и выразил уверенность в том, что сотрудничество Армения-ЕС будет и впредь эффективно развиваться и укрепляться.
Катарина Матернова подчеркнула готовность Европейской комиссии продолжать активное сотрудничество с правительством Республики Армения для успешной реализации приоритетов последнего. Г-жа Матернова подчеркнула важность предпринимаемых правительством Армении шагов по достижению реальных перемен в Армении и передала готовность руководства Европейской комиссии поддержать их.
Управлять фондом будет международная инвестиционная компания “Амбер Капитал”, которая имеет представительство в Армении и группу специалистов для создания диверсифицированного инвестиционного портфеля в областях возобновляемой энергетики, сельского хозяйства, перерабатывающей промышленности, туризма, информационных технологий и логистики.
Цель фонда - повысить конкурентоспособность МСП за счет частных акционерных инвестиций, в том числе за счет улучшения корпоративного управления и прозрачности, способствуя тем самым интернационализации МСП.
Инициатива также будет включать в себя консультации по наращиванию потенциала для местных предприятий в рамках программы ЕБРР “Консультирование малого бизнеса” для развития готовности инвестировать и поощрения конкурентоспособности МСП.