Միջադեպ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի մեկնարկին. Քոչարյանին կողմ և դեմ բանակներից մարդիկ հեռացվեցին նիստերի դահլիճից
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում տևական ընդմիջումից հետո՝ րոպեներ առաջ մեկնարկեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի քննությունը: Երբ Քոչարյանը բերվեց նիստերի դահլիճ, ապակիներից այն կողմ գտնվող մարդկանց մի մասը, որոնք աջակցում են Քոչարյանին, սկսեցին բացականչել՝ «հերոս», իսկ մյուս մասը՝ «մարդասպան ու թուրք»: Դահլիճի երկու տարբեր հատվածներում գտնվող անձինք սկսեցին արձագանքել միմյանց բացականչություններին, և իրավիճակը լարվեց այնքան, որ դատարանի կարգադրիչների ծառայության պետը հրահանգեց ընդդեմ Քոչարյանի դահլիճում գտնվող կանանցից մեկին հեռացնել դահլիճից: Վերջինս հրաժարվում էր դուրս գալ, և դահլիճից նրան տարան ուժով: Շուտով մյուս կողմից՝ Քոչարյանի աջակիցներից մեկն էլ հեռացվեց:
Նշենք, որ Քոչարյանի գործով վերջին անգամ դատական նիստ էր տեղի ունեցել շուրջ 20 օր առաջ: Դատական նիստեր տեղի չէին ունենում, քանի որ դատավորն ամբաստանյալ Սեյրան Օհանյանին թույլատրել էր հոկտեմբերի 21-ից մինչև նոյեմբերի 4-ը բուժման նպատակով դուրս գալ երկրից: Բացի այդ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը վիրահատվել էր:

Сторонники и противники Роберта Кочаряна были выведены из зала заседаний суда
После продолжительного перерыва сегодня в ереванском суде общей юрисдикции продолжилось рассмотрение дела второго президента РА Роберта Кочаряна и других бывших должностных лиц. После появления Кочаряна в зале суда часть находившихся за стеклянном перегородкой его сторонников начала скандировать “герой!”, а часть его противников – “убийца!” и “турок!”. Ситуация накалилась до такой степени, что начальник службы судебных распорядителей отдал распоряжение удалить из зала одну из противниц экс-президента. Последняя отказалась подчиняться сотрудникам суда, и ее пришлось вывести силой. А вскоре из зала был удален и один из сторонников Р.Кочаряна.
Отметим, что последнее заседание по данному делу состоялось около 20 дней назад. Судебные заседания не проходили по той причине, что одному из подсудимых, бывшему министру обороны Сейрану Оганяну, разрешили с 21 октября по 4 ноября отсутствовать из страны с целью лечения. Кроме того, Р.Кочаряну была проведена операция.
Второй президент Армении Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя РА и получении взятки в особо крупном размере.
Обвинение в свержении конституционного строя предъявлено также бывшему министру обороны Сейрану Оганяну и бывшему генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову.
Бывший вице-премьер Армен Геворкян обвиняется в содействии свержению конституционного строя РА, получении взятки и отмывании денег.