Ազգային տուրքի ու նվիրումի 20 տարի
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն այս տարի տոնում է իր հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանը: Հիմնադրամի անցած ուղին անբաժան մասն է մեր անկախ հայրենիքի քսանամյա կենսագրության, որ կերտել ենք հայոց պետականության կայացմանը զուգընթաց:
Այս հոբելյանը խորհրդանիշն է հայրենիքի կարոտով միաբան աշխարհասփյուռ հայության ուժի ու անսահման նվիրումի` ի նպաստ հայրենի տան ու հողի շենացման, ի շահ նոր ու զորավոր հայրենիքի կայացման:
Այս տարիներին է, որ, միմյանց հաջորդելով, կյանք են առել ճանապարհներ, դպրոց ու հիվանդանոց, ջրագիծ ու գազատար, որոնց  շնորհիվ նոր շունչ են ստացել Հայաստանի եւ Արցախի տասնյակ գյուղեր ու քաղաքներ, ուր բացվում են նոր ու լուսավոր ապագայի հեռանկարներ:
Ի սկզբանե նեցուկ լինելով հայոց պետականությանը՝ Հիմնադրամը հավատարիմ է իր առաքելությանը եւ շարունակում է իր երթը զարգացում ապրող երկրի հետ միասին :
Այս տարիներին Հիմնադրամն իրագործել է ավելի 235 միլիոն դոլար արժողությամբ կենսական կարեւորության տարաբնույթ ծրագրեր:

20 лeт благотворительности и служения
В этом году всеармянский Фонд «Айастан» празднует свое 20-летие со дня основания. Путь, пройденный Фондом составляет неразрывную часть двадцатилетней биографии нашей независимой Родины, становления ее государственности.
Этот двадцатилетний юбилей является символом силы и преданности армян всего мира, объединённых верой в возрождение родной земли, в становление новой и сильной Родины.
За эти годы, один за другим, возникли дороги, школы и больницы, водопроводы и газопроводы, которые дали второе дыхание и открыли новые светлые перспективы десяткам сел и городов Армении и Арцаха.
Будучи с самого начала опорой армянской государственности, Фонд и сейчас верен своей миссии объединения усилий армян всего мира во имя возрождения и могущества нашей Родины.
В течение этих лет в Армении и Арцахе были осуществлены программы более, чем на 235 миллионов долларов: