Գերեզմանը կլուծի խնդիրները
«Միայն հավատ լինի, կիրառման առարկան կգտնվի»,- ասել է Վալենտին Դոմիլը: Քրդական Ռյա Թազա գյուղի բնակիչները երկուսից էլ բավարար քանակով ունեն: Ամենակայուն հավատն այստեղ, թերեւս, Դայկա Շիրոյի (մայր կաթ) հրաշագործ ուժի հանդեպ հավատն է:
Առասպելն ասում է, որ 200 տարի առաջ Ռյա Թազայում ապրել է շեյխերի (քրդական բարձր կաստա) մի ընտանիք, որի անդամներն օժտված են եղել հիվանդություններ բուժելու շնորհով: Մի անգամ նրանց տասնամյա դուստրը խաղալիս է եղել սենյակ թափանցած արեւի շողի հետ ու թռչել, հեռացել նրա հետ: Աղջկա շորերը թաղել են գյուղում, եւ նրա գերեզմանը, ստանալով Դայկա Շիրոյի գերեզման անվանումը, վերածվել է սրբատեղիի:
Հետագայում տապանաքարի մոտ մի քանի մարդիկ էլ են թաղվել, եւ տեղանքը վերածվել է փոքրիկ գերեզմանատան: Հարձակումների ժամանակ թուրքերն իսպառ քանդել են տապանաքարերը, եւ գերեզմանատունը վերածվել է քարակույտի:
Գյուղացիները հավատում են, որ եթե երազանք պահեն ու համբուրեն Դայկա Շիրոյի գերեզմանի վրայի քարերից մեկը, երազանքն անպայման կիրականանա: Իսկ հիվանդներին բուժվելու համար պետք է մի բուռ հող վերցնել գերեզմանից, խառնել ջրին ու խմել այն, կամ էլ' հողը բարձի տակ դնել:
Եթե անդադար անձրեւում է, պետք է քար վերցնել Դայկա Շիրոյի գերեզմանից' նախօրոք այնտեղ ուրիշ քար դնելով, ու այն գցել թոնրի կրակի մեջ: Երաշտի դեպքում պետք է քարը ջուրն իջեցնել:
Քսոկը Վլադիմիր Ատաշյանը
Միայն հատուկ մարդիկ ունեն անձրեւը «կանչելու» կամ «վռնդելու» իրավունք' գերեզմանի մոտ ապրող ծեր կանայք եւ փիրերի ու շեյխերի կաստաներին պատկանող կանայք, ինչպես, օրինակ, 78-ամյա Քսոկը: Նա գերեզմանի զորությանը հավատացել է այն բանից հետո, երբ իր դուստրը բուժվել է էպիլեպսիայից:
Սակայն Դայկա Շիրոն առայժմ չի շտապում լուծել գյուղի կենսական խնդիրները: Ռյա Թազայում վերականգնում են գյուղից մայրուղի տանող միակ ուղիղ ճանապարհը' նախանցյալ տարի ջրհեղեղներից քանդված կամուրջը: Այս տարի էլ, ընդհակառակը, երաշտ էր:
«Բայց մի քիչ անձրեւ, այնուամենայնիվ, եկել է,- առարկում է ինֆորմատիկայի ուսուցիչ Վլադիմիր Ատաշյանը, երբ փորձում եմ կասկածել գերեզմանի զորությանը:- Կարեւորը' հավատաս, առանց հավատալու ոչինչ չի ստացվի:
Խմելու ջրի հավերժ խնդիրն էլ չի շրջանցել Ռյա Թազային: Գյուղում երեք աղբյուր կա, սակայն օգուտ նրանցից համարյա չկա' ջուրն այստեղ չի հասնում:
«Ասում են' չի հասնում, որովհետեւ բարձր ենք,- քմծիծաղում է Վլադիմիրը,- բայց ինչպե՞ս ստացվեց, որ 420 հոգանոց բնակչություն ունեցող գյուղին չեն կարող ապահովել ջրով, իսկ գյուղից վերեւ կառուցված գազի հիմնարկին միանգամից ջուր են տվել, այն էլ' մեր գծից:
Երեխաներն օրերով հերթ են կանգնում աղբյուրի մոտ, որ եթե հանկարծ մի քիչ ջուր գա, բաց չթողնեն, կռիվ են անում ջրի համար: Իսկ այդ ջուրը վարակիչ է, վերեւի գյուղի առվից է գալիս, անասունը միզում է ջրի մեջ, իսկ մենք խմում ենք»:
Ձմռանը գյուղացիները որպես ջուր օգտագործում են ձյունը կամ էլ խմում են ամռանը փակած կոմպոտները:
Ռյա Թազայի բնակիչները հիմնականում անասնապահությամբ են զբաղվում: Երաշտն իսկական աղետ է նրանց համար:
«Այդ ժամանակ գյուղացիները ստիպված են անասնակեր գնել ձմռան համար,- ասում է Վլադիմիրը:- Ձմեռն այստեղ ամիսներ է տեւում, մի կովին գնում է 80-100 կապոց խոտ, կապոցն արժե 1000 դրամ: Ոմանք ունեն մի 20 կով, որոնց կերակրելու համար պետք է միջինում 1600-2000 կապոց»:
Ոմանք կաթ են վաճառում, սակայն դրանից ստացված եկամուտը զավեշտալի է: 20 կովից ստացվում է 10 լիտր կաթ. կաթի լիտրը ամռանն արժե 70-90, իսկ ձմռանը' 120 դրամ:
Գյուղի շուրջ 100 բնակիչ արտասահմանում է, հիմնականում Ռուսաստանում' ժամանակավոր աշխատանքի. բնակիչների հիմնական եկամուտն այնտեղից է: Վլադիմիրի ընտանիքն էլ է Մոսկվայում, նա ինքը շուտով կվերադառնա այնտեղ:
Սակայն գյուղացիները գոհունակությամբ նկատում են, որ չնայած դժվար կյանքին' հիմա արտագաղթի հոսքը գյուղից կանգ է առել:
Վլադիմիրի տան պատուհանից երեւում է դպրոցի սպիտակ, երկհարկանի շենքը: Գյուղացիները կատակում են, որ ունեն իրենց սեփական Սպիտակ Տունը:
«Մեր դպրոցը հենց նախագահի հովանավորության տակ է գտնվում,- հպարտությամբ ասում է Վլադիմիրը,- երկրաշարժից հետո գյուղում երկար ժամանակ նորմալ դպրոց չկար, «դոմիկներում» էինք դաս անում: 5-6 տարի առաջ են կառուցել դպրոցը, նախագահ Քոչարյանն էլ ներկա էր բացմանը: Այս տարի մեր դպրոցից երկու աշակերտ Երեւանի պետական համալսարան է ընդունվել»:
Դպրոցի գույքն ապահովվել է պետական միջոցներով, վոլեյբոլի գնդակներ եւ ցանց (դպրոցի մարզադահլիճի միակ «կահավորանքը») ձեռքբերելու հարցում աջակցել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը:
Ռյա Թազայի դպրոցը Արագածոտնի մարզի 11 քրդական գյուղերի դպրոցներից միակն է, որ ունի համակարգիչներ: Դրանք ձեռք են բերվել ամերիկյան Project Harmony կազմակերպության ծրագրի շնորհիվ. ընկերությունը գյուղապետարանի հետ միասին փորձում է «ԱրմենՏելին» «համոզել» ինտերնետ կապ տրամադրել 100 աշակերտ ունեցող դպրոցին, բայց դեռեւս' ապարդյուն:
Դպրոցում շատ բան կա փոխելու ու բարելավելու, ինչպես ամբողջ գյուղում: Սակայն կարեւորագույն խնդիր Վլադիմիրը եւ շատ գյուղացիներ համարում են ոչ թե սպորտային գույքի կամ ինտերնետի բացակայությունը, նույնիսկ' ոչ էլ երաշտն ու ջրհեղեղները, այլ ճանապարհային երթեւեկությունը:
Բանն այն է, որ Ապարան տանող մայրուղին անցնում է գյուղի միջով: Այստեղ թույլատրելի արագությունը 50-60 կմ/ժ է, սակայն դա ոչ ոքի չի հուզում. 100-120 կմ/ժ-ն այստեղ նորմա է:
«Գյուղում շատ են մահացության դեպքերը ավտովթարից,- պատմում է Վլադիմիրը,- վերջին տարիներին 40 երեխա զովել է մեքենայի անիվների տակ: Ես կխնդրեի մեր կառավարությունից, եթե հնարավոր է, ճանապարհին կառուցել ՙպառկած միլիցիոներ» (նկատի ունի թմբիկները-Հ.Հ.), որ մեքենաները արգելակեն այստեղ: Դպրոցը գյուղի մյուս ծայրում է, ու երեխաները ստիպված են ամեն օր անցնել ճանապարհը, իսկ բոլորին անընդհատ հետեւել չես կարող»:
«Խնդրում եմ, գրի այս մասին,- հուզված խնդրեց Վլադիմիրը,- միգուցե կառավարությունից կարդան ու ինչ-որ բան ձեռնարկեն»:

Могила решит проблемы
«Была бы вера, а объект приложения найдется», - сказал Валентин Домиль. У жителей курдской деревни Риа Таза и того, и другого в избытке. Но самая прочная вера тут – вера в чудодейственную силу Дайки Широ (мать-молока).
Легенда гласит, что 200 лет назад в Риа Тазе жила семья шейхов (высшей касты у курдов), которые исцеляли людей от различных заболеваний. Однажды их 10-летняя дочь играла с солнечным лучом, забредшим в комнату, и улетела на нем. Одежду ребенка похоронили в деревне, и ее могила, получившая название могилы Дайки Широ, стала святым местом.
Впоследствии вокруг надгробия образовалось еще несколько могил, и место превратилось в маленькое кладбище. Во время нашествий турки разрушили надгробия, и кладбище превратилось в груду камней.
Сельчане верят, что если загадать желание и поцеловать камень на могиле Дайки Широ, то желание обязательно сбудется. А тем, кто болен, нужно взять горсть земли с могилы, смешать с водой и выпить ее или же положить землю под подушку.
Если дождь хлещет, не переставая, нужно взять с могилы камень, предварительно отнеся туда другой камень, кинуть его в огонь тондыра, и дождь прекратится. Если засуха, нужно проделать то же самое, опустив камень вместо огня в воду.
Только особые люди имеют право «вызывать» или «прогонять» дождь таким образом: старые женщины, живущие вблизи кладбища и женщины из каст пиров и шейхов, как например, 78-летняя Ксок. Она поверила в чудотворную силу могилы после того, как ее дочь излечилась от эпилепсии.
| Ксок | Владимир Аташян |
Однако, Дайка Широ пока что не спешит решать насущные проблемы деревни. В Риа Тазе восстанавливают единственный прямой путь из деревни к главной трассе - мост, разрушенный во время наводнения в позапрошлом году. Тогда обильные дожди затопили дома, залили тондыры. В этом году, наоборот, была засуха.
- Но немножко дождь все же был, - протестует на мой скептицизм относительно могущества могилы учитель информатики Владимир Аташян. – Главное верить, без веры ничего не получится.
Постоянная проблема с питьевой водой тоже не обошла Риа Тазу. В деревне три родника, но пользы от них почти никакой; вода сюда не доходит.
- Говорят, не доходит, потому что высоко, - усмехается Владимир. – Но как получилось, что до нас, деревни с населением 420 человек, не доходит, а газовое учреждение, которое построили наверху нашей деревни, сразу смогли обеспечить водой? И не откуда нибудь, а из нашей «линии»!
- Дети целыми днями стоят в очереди у родника, чтобы если вдруг пойдет вода, не пропустить ее. Дерутся за воду. А она инфицированная, течет к нам из верхнего села, прямо из ручья, где мочится скотина.
Зимой сельчане вместо воды используют талый снег, пьют компоты, заготовленные летом.
Жители Риа Тазы в основном занимаются скотоводством. Засуха – настоящее бедствие для них.
- Тогда крестьяне вынуждены покупать скотине корм на зиму, - говорит Владимир. - Зима тут длится месяцами, на одну корову приходиться заготавливать 80-100 тюков травы, а тюк стоит 1000 драм. У некоторых есть 20 коров, им приходится заготавливать в среднем 1600-2000 тюков.
Некоторые продают молоко, но «доход» от молока - смехотворный. От 20 коров получается 10 литров молока; литр молока стоит 70-90 драм летом и 120 драм зимой.
Около 100 жителей деревни находятся за границей, преимущественно в Москве на временных заработках; основной доход жителей поступает оттуда. Семья самого Владимира находится в Москве, он тоже скоро вернется туда.
Однако сельчане с удовлетворением замечают, что несмотря на трудную жизнь, сейчас поток миграции из села приостановился.
Из окна дома Владимира видно двухэтажное, белое здание школы. Сельчане шутят, что у них есть свой собственный Белый Дом.
- Наша школа находится под покровительством самого президента, - с гордостью говорит Владимир, - после землетрясения в деревне долго время не было нормальной школы, учились в «домиках». Школу построили лет 5-6 назад, и президент Кочарян присутствовал на открытии.
В этом году два ученика из нашей школы поступили в Ереванский Государственный Университет.
Школа обеспечена мебелью на средства государства, с волейбольными мячами и сеткой – единственным «оборудованием» школьного спортзала – помог ЮНИСЕФ.
Школа Риа Тазы - единственная среди школ 11 курдских деревень Арагацотнского марза, в которой есть компьютеры. Компьютеры достались школе благодаря программе американской организации Project Harmony ; вместе со старостой общины деревни компания пытается добиться от Арментела провести Интернет для 100 учащихся, но все пока безуспешно.
В школе еще много чего нужно переделать и улучшать, как впрочем, и во всей деревне. Но наиважнейшей проблемой Владимир и многие сельчане считают не отсутствие спортивного инвентаря или Интернета, и даже не засуху и наводнения, а... движение транспорта.
Дело в том, что главная дорога в Апаран проходит через деревню. Допустимая скорость 50-60 км/ч, но никто ее не соблюдает, как правило здесь развивают скорость 100-120 км/ч.
- В деревне очень много смертельных случаев от аварии, - рассказывает Владимир, - за последние годы 40 детей погибли под колесами машин. Я бы попросил наше правительство, если можно, построить гасители скорости на трассе, чтобы машины тут притормозили. Школа находится на другом конце деревни, и дети вынуждены переходить дорогу каждый день, а за всеми не уследишь.
- Пожалуйста, напиши об этом, - трогательно попросил Владимир, - может в правительстве прочтут и что-нибудь предпримут.