«1998-ից սկսած` բանակցային գործընթացում եղել է մեկ թեմա. տարածքները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին»,- ասում է Նիկոլ Փաշինյանը
«1998 թվականից սկսած` բանակցային գործընթացում՝ բանակցային բովանդակության մեջ, եղել է միայն մեկ թեմա. տարածքները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին։ Հայկական կողմի քաղաքականությունը եղել է` ձգել այս գործընթացը։ Այո, ժամանակ կարելի է ձգել 1 տարի, 5 տարի, 10 տարի, 15 տարի, 20 տարի, բայց ինչ-որ իքս պահի այդ ռետինը կտրվում է։ Այդ ռետինը 2016 թվին ապրիլյան պատերազմով արդեն կտրվել է։ Ես երբ ասում էի՝ նոր կետ, ես նկատի ունեի, որ մենք պետք է փորձենք այդ կտրված ռետինի տրամաբանությունից դուրս գալ և մեզ դուրս դնել։ Մեզ դա չի հաջողվել անել։ Երբ մեզ չի հաջողվել անել և ռազմական սպառնալիքն է բերվել առաջին պլան, մենք ամեն ինչ արել ենք այս կարճ ժամանաշրջանում»,- այսօր կայացած ասուլիսին նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն անդրադարձավ Արցախի շուրջ ծավալված բանակցություններին։ Նշեց, որ նախկինում բանակցությունները եղել են նույն տրամաբանությամբ, նույն առաջարկներով. այդ տարածները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին, այդ թվում՝ Շուշին։ Իսկ դրա դիմաց Արցախի կարգավիճակի մասին որևէ որոշում չպետք է լիներ։ Ընդգծեց՝ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմն այս պատմության վերջին զանգն էր։ Այն տարբերությամբ, որ այս անգամ արդեն որևէ բանավոր հայտարարությամբ կամ պարտավորությամբ հնարավոր չէր լինի կանգնեցնել պատերազմը։
Վարչապետի գնահատմամբ՝ 2020 թվականի հուլիսին Տավուշում տեղի ունեցած պատերազմը ցույց տվեց, որ Հայաստանը պատրաստ է պատերազմին, սակայն արցախյան այս պատերազմին ներգրավվեցին ահաբեկիչները, վարձկանները և Թուրքիան։ Սա դարձավ մեր անհաջողության հիմնական պատճառը։ Իսկ մենք կարող ենք կանխել այս զարգացումը, եթե Արցախի այդ շրջանները հանձնեինք Ադրբեջանին՝ առանց Արցախի կարգավիճակի։ Այդ իսկ պատճառով որոշվեց պայքարել պատերազմում՝ ստանալով առավել բարենպաստ պայմաններ։ «Այդ պայքարի ընթացքում շատ ուժեր, ովքեր մեզ մեղադրում են դավաճանության մեջ, մեզ ասում էին՝ գիտեք ինչ, պետք է հանձնել։ Մենք ասում էինք՝ ոչ, չենք հանձնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մենք տեսնում ենք կա թեկուզ 1 % տեսական, գործնական հնարավորություն, որ մենք կարող ենք կռվել և կռվով ինչ-որ մի հարց լուծել։ Այն ժամանակ երբ մենք արձանագրել ենք՝ չկա նման հնարավորություն, մենք գնացել ենք մյուս ճանապարհով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաև շեշտեց՝ բացարձակ անհիմն տեղեկատվություն է, որ ռուս խաղաղապահները տեղափոխվում էին Հայաստան Շուշին ընկնելուց առաջ։ Խաղաղապահները սկսել են տեղափոխվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից հետո։

“Начиная с 1998 года в переговорном процессе была только одна тема: территории должны быть переданы Азербайджану” – Никол Пашинян
“Начиная с 1998 года в переговорном процессе, в содержании переговоров была только одна тема: территории должны быть переданы Азербайджану. Политика армянской стороны заключалась в затягивании этого процесса. Да, время можно было тянуть год, 5 лет, 10 лет, 15 лет, 20 лет... Но в какой-то момент “икс” эта “резина” должна была порваться. И во время апрельской войны 2016 года она порвалась. Когда я говорил о новой точке, то имел в виду, что мы должны попытаться выйти из логики “порванной резины”. Нам это не удалось, поэтому на первый план вышла военная угроза, и мы все сделали за этот короткий период времени”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
Касаясь переговоров вокруг Арцаха, премьер отметил, что в прошлом переговоры велись в рамках этой логики: территории, включая Шуши, должны быть переданы Азербайджану, однако против этого какое-либо решение о статусе Арцаха не предусматривалось. По словам Пашиняна, последним звонком в этой истории стала апрельская война 2016 года с той разницей, что на этот раз остановить войну каким-либо устным заявлением или обязательством уже было невозможно.
Начавшаяся в июле 2020 года война в Тавуше показала, что Армения готова к войне, сказал Никол Пашинян. Вместе с тем он отметил, что в последнюю арцахскую войну были вовлечены террористы-наемники и Турция, что и стало основной причиной нашей неудачи. “Мы могли бы предотвратить такое развитие событий, если б сдали Азербайджану эти районы Арцаха без определения его статуса. Именно поэтому было решено вступить в борьбу и добиться более благоприятных условий. “В ходе этой борьбы многие силы, которые обвиняли нас в предательстве, говорили нам: знаете что, надо сдать. Мы говорили: нет, не сдадим до тех пор, пока будем уверены, что есть хотя бы один процент теоретической, практической возможности того, что мы можем сражаться и тем самым решить какой-либо вопрос. Но когда мы зафиксировали, что такой возможности больше нет, мы выбрали другой путь”,- сказал Никол Пашинян.
Он также подчеркнул, что информация о том, что российские миротворцы прибыли в Армению до падения Шуши, абсолютно необоснованна. Миротворцы стали прибывать после подписания заявления 9 ноября.