Մարզահամերգային համալիրը ֆինանսական խնդիրներ ունի. այլ ծրագրերից գումար կուղղվի դրա պահպանությանը
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն նախատեսում է «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր»-ի այլ ծրագրերի համար նախատեսված գումարն ուղղել համալիրի պահպանությանը։ Կորոնավիրուսի և պատերազմի հետևանքով մարզահամերգային համալիրը ֆինանսական դժվարությունների առաջ է կանգնել։
Այդ իսկ պատճառով Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն քննարկման է ներկայացրել որոշման նախագիծ՝ առաջարկելով համալիրի սահադաշտի վերազինման համար սարքավորումների ձեռքբերման մոտ 127 միլիոն դրամն ուղղել համալիրի պահպանությանը։ Թեև սահադաշտի վերազինման համար մրցույթ էր հայտարարվել, սակայն այն հաղթած ընկերության հետ կնքվել է համաձայնագիր՝ պայմանագիրը լուծելու մասին։
Հատկացվող այդ գումարն ուղղվելու է աշխատավարձերի, էներգետիկ, պահնորդային ծառայությունների վճարման համար։
Ինչպես քննարկման ներկայացված նախագծում նշված է՝ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՊՈԱԿ-ի տարեկան մուտքերը 2020 թվականի նախահաշվով սահմանվել էր 407 միլիոն դրամ, որից՝ պետական բյուջեից համալիրի պահպանության դրամաշնորհի շրջանակներում՝ 183 մլն դրամ, ձեռնարկատիրական գործունեությունից՝ 224 մլն դրամ։ Ձեռնարկատիրական գործունեությունից մուտքերի մի մասը ևս ուղղվելու է համալիրի՝ որպես հանրապետական նշանակության հուշարձանի պահպանությանը։
Մարզահամերգային համալիրը, սակայն, հենց տարեսկզբից հայտնվել է ֆինանսական ծանր ռիսկային գոտում։ Նախ մարտ ամսից COVID-19 համաճարակի հետևանքով Հանրապետությունում գործող արտակարգ, այնուհետ նաև ռազմական իրավիճակով պայմանավորված ձեռնարկատիրական գործունեությունից ակնկալվող մուտքերը խիստ նվազել են։ Մասնավորապես՝ հետաձգվել կամ չեղարկվել են նախատեսված միջոցառումները, ձախողվել են ձեռք բերված գրեթե բոլոր պայմանավորվածությունները։ Միևնույն ժամանակ ռազմական դրության և համավարակային պայմաններում Մարզահամերգային համալիրն իր ամբողջ ներուժը կենտրոնացրել է պետության կարիքների հրատապ լուծում պահանջող աշխատանքերի իրականացմանը։
Չնայած նրան, որ համալիրն անցել էր խնայողությունների խիստ ռեժիմի, այնուամենայնիվ, համավարակի հետևանքով առաջացած վիճակով և ճգնաժամի տևողության անորոշությամբ պայմանավորված՝ օգոստոս ամսին արդեն հաշվարկվել էր, որ 2020թ. եկամուտների և ծախսերի տարբերությունից առաջացած ֆինանսական պակասորդը կազմելու է շուրջ 166 մլն դրամ։ Այդ մասին տեղեկացվել է վարչապետի աշխատակազմին՝ խնդրելով կորոնավիրուսային հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակներում «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՊՈԱԿ-ին պետական բյուջեից լրացուցիչ ֆինանսավորում տրամադրել։
Սակայն, վարչապետի հանձնարարականով՝ պետք է ձեռնպահ մնալ պահուստային ֆոնդից գումարների հատկացման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելուց։
«Համավարակով պայմանավորված՝ ծախսերը կրճատելու նպատակով մարտ ամսից դադարեցվել է շենքի ջեռուցումը, որի արդյունքում վթարի է ենթարկվել կառույցի ջրային համակարգից մի հատված՝ ամբողջությամբ վնասելով Շառլ Ազնավուրին նվիրված դիմահարդարման սենյակը։ Իսկ ներկա պահին  ջեռուցման համակարգը միացվում է միայն գիշերվա ժամերին խողովակների անխափան վիճակը պահպանելու նպատակով, սակայն մասնագետների եզրակացությունով նման մոտեցումը կարող է հանգեցնել վթարային իրավիճակների»,- նշվել է նախագծում։

Из-за финансовых проблем обслуживание СКК будет осуществляться за счет других программ
Комитет управления госимуществом планирует направить на обслуживание Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна суммы, предусмотренные в рамках других программ для СКК. Из-за COVID-19 и войны в Арцахе СКК столкнулся с финансовыми трудностями.
В связи с этим Комитет управления госимуществом вынес на обсуждение проект решения, которым предлагается направить на обслуживание Спортивно-концертного комплекса 127 млн драмов, предусмотренных на приобретение оборудования для переоснащения ледового поля.
Указанная сумма будет направлена на выплату зарплат, оплату энергетических и охранных услуг.
Согласно проекту решения, годовые поступления ГНКО “Спортивно-концертный комплекс имени Демирчяна” по смете 2020 года были предусмотрены в размере 407 млн драмов. Эта сумма включала в себя грант из госбюджета на сумму 183 млн драмов и доход от предпринимательской деятельности на сумму 224 млн драмов. Часть последней суммы тоже будет направлена на сохранение комплекса в качестве памятника республиканского значения.
С начала года СКК столкнулся с серьезными финансовыми проблемами. В марте резко сократились ожидавшиеся поступления от предпринимательской деятельности, что было обусловлено действием в стране чрезвычайного положения в связи с пандемией COVID-19. В частности, были отложены или отменены все запланированные мероприятия и договоренности. В то же время после введения военного положения и в условиях распространения коронавируса СКК сосредоточил весь свой потенциал на осуществление безотлагательных работ на нужды государства.
Несмотря на то, что СКК перешел на режим строгой экономии, уже в августе 2020 года стало ясно, что финансовый дефицит, то есть разница между доходами и расходами, составит около 166 млн драмов. В связи с этим администрацию премьера попросили в рамках нейтрализации последствий распространения коронавируса выделить ГНКО “Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна” дополнительное финансирование из госбюджета. Однако премьер поручил воздержаться от предложений по выделению сумм из резервного фонда.
“С целью сокращения расходов в условиях коронавируса с марта было прекращено отопления здание, в результате чего часть системы водоснабжения вышла из строя, серьезно повредив гримерную, посвященную Шарлю Азнавуру. С целью обеспечения бесперебойной эксплуатации труб в настоящее время система отопления включается только в ночное время, однако специалисты считают, что подобный подход может привести к авариям”,- говорится в проекте решения.