Տնտեսագետի կարծիքով՝ նախընտրական ծախսերի մեծ մասը ստվերային է
Տնտեսագետ Սամվել Ավագյանի կարծիքով՝ նախընտրական շրջանն ունի իր ուղղակի և անուղղակի ազդեցությունները տնտեսության վրա: Ուղղակի ազդեցություններն են մանրածախ շրջանառությունը, հրատարակչական և գովազդային բիզնեսը, մեդիա դաշտը և փոխարժեքը:
2007թ. խորհրդարանական ընտրություններում պաշտոնական վիճակագրությամբ արձանագրվել է մանրածախ շրջանառության 20% աճ միայն ապրիլ ամսին, իսկ հրատարակչական բիզնեսը մարտին մոտ երկու անգամ ավելացել է, նկատվել է դրամի որոշակի արժևորում դոլարի նկատմամբ: Տնտեսագետի կարծիքով՝ այդ աճը պայմանավորված է «սոցիալական ծրագրերի իրականացմամբ և ընտրակաշառքներով»:
Անուղղակի ազդեցությունների հետևանքով նախընտրական շրջանում ներդրումային ակտիվությունը նվազում է, քանի որ գործարար դաշտն ակտիվանում է քաղաքական դաշտում: Տիրում է սպասողական վիճակ, որից տուժում են ներդրումները: Ս. Ավագյանի խոսքերով՝ այն պոպուլիստական խոստումները, որոնք տալիս են տարբեր քաղաքական գործիչներ, բացասաբար են անդրադառնում կառավարության ծրագրերի վրա, քանի որ կառավարությունը կարծես թե նույնպես սկսում է պոպուլիստական որոշ քայլեր անել:
Եթե այլ երկրներում կազմակերպչական ծախսերը կազմում են մոտ 10-15 մլն դոլար յուրաքանչյուր թեկնածուի համար՝ «օրինականության սահմաններում», ապա Հայաստանում «նախընտրական հաշիվները շատ փոքր են, չեն արտահայտում իրական պատկերը»: Տնտեսագետի հաշվարկներով՝ բոլոր թեկնածուների և կուսակցությունների ծախսերը, միասին վերցրած, կազմում են մոտ 70-80 մլն դոլար մեկ ամսվա կտրվածքով: Սակայն դրանց մեծ մասը ստվերային ծախս է:
Անդրադառնալով առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին՝ Ս. Ավագյանը նշեց, որ այս անգամ ծախսերը համեմատաբար ավելին կլինեն, քան նախորդ ընտրություններում: Միաժամանակ, այժմ ավելի շատ ուշադրություն է դարձվում PR տեխնոլոգիաների վրա՝ ի տարբերություն նախորդ տարիների, և նախընտրական գործընթացն իրականացվում է հիմնականում քարոզչության միջոցով:
Տնտեսագետի խոսքերով՝ չպետք է գերագնահատել ընտրությունների ազդեցությունը տնտեսության վրա, քանի որ ընտրությունները ժամանակավոր են:

Большая часть предвыборных расходов остается в “тени”, считает экономист
Предвыборный период оказывает как прямое, так и опосредованное влияние на экономику, считает экономист Самвел Авакян. Прямое воздействие испытывают розничный оборот, издательский и рекламный бизнес, медиа-поле и валюта.
Согласно официальной статистике, на парламентских выборах 2007 г. 20-процентный рост розничного оборота был зафиксирован лишь в апреле, в марте издательский бизнес расширился примерно в два раза, наблюдалось укрепление драма по отношению к доллару. Наблюдавшийся рост, по мнению Авакяна, был обусловлен “осуществлением социальных программ и раздачей взяток избирателям”.
Вследствие опосредованного влияния инвестиционная активность в предвыборный период снижается, поскольку бизнес-поле активизируется в политическом поле. Популистские обещания, которые дают различные политические деятели, негативно влияют на программы правительства, которое, пожалуй, тоже начинает предпринимать некоторые популистские шаги.
Если в других странах организационные расходы “в рамках законности” составляют около 10-15 млн долларов на каждого кандидата, то в Армении “предвыборные расходы небольшие и не отражают реальную картину”. По подсчетам экономиста, расходы всех кандидатов и партий вместе взятые составляют около 70-80 млн долларов в месячном разрезе. Однако большая их часть остается в ”тени”.
Касаясь предстоящих выборов, Самвел Авакян отметил, что на этот раз, по сравнению с предыдущими выборами, расходы будут более существенными. Вместе с тем сейчас большое внимание уделяется PR-технологиям, предвыборный процесс осуществляется в основном посредством агитации.
Экономист считает, что поскольку выборы носят временный характер, то не следует переоценивать их влияние на экономику.