Դատարանը մերժեց Նարեկ Հարթունյանի փաստաբանների ներկայացրած բացարկները
Ապրիլի 14-ին Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացավ Նարեկ Հարթունյանի քրեական գործի երկրորդ դատական նիստը: Գործը քննում է դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը:
Դատական նիստի ժամանակ Նարեկ Հարթունյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը բացարկ հայտնեց դատախազ Բագրատ Պետրոսյանին: Հայկ Ալումյանը շեշտեց, որ դատախազը դեռևս նախաքննության ժամանակ կանխակալ վերաբերմունք է ունեցել իր պաշտպանյալի հանդեպ և դիտավորյալ սխալ հաշվարկելով քննիչի որոշման դեմ ներկայացված բողոքի ներկայացման ժամկետը՝ այդ հիմքով բողոքը մերժել է:
Դատավորը մերժեց միջնորդությունը՝ համարելով, որ դրա համար չկան բավարար հիմքեր:
Փաստաբան Անի Թորոսյանը ներկայացրեց դատախազին ուղղված բացարկի մեկ այլ միջնորդություն՝ այն հիմնավորմամբ, որ դատախազ Բ. Պետրոսյանն ակնհայտ կողմնակալ վերաբերմունք է դրսևորել իր պաշտպանյալների նկատմամբ, քանի որ բողոքներից մեկի քննության ժամանակ դատախազը վերաքննիչ քրեական դատարանին ներկայացրել է ոչ հավաստի տեղեկություն, որպիսի հանգամանքը կասկածի տակ է դնում հետագում էլ դատարանին վերջինիս հայտնելիք տեղեկությունների հավաստիությունը:
Դատախազն ընդունեց, որ, իրոք, վերաքննիչ դատարանին ոչ հավաստի տեղեկություն է հայտնել, սակայն դա շփոթմունքի արդյունք է եղել: Այդուհանդերձ, դատարանն այս միջնորդությունը ևս մերժեց:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը ևս մեկ միջնորդություն ներկայացրեց դատարան. հանել «Ջի էյջ սթորիջ էնթերփրայզս» ՍՊ ընկերության դրամական միջոցների և գույքի վրա քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանի դրված կալանքը, քանի որ քննիչի կողմից որոշում կայացվելու ժամանակ քաղաքացիական հայց ներկայացված չի եղել: Բացի դրանից՝ խախտվել են նաև մի շարք իրավունքներ, ներառյալ ընկերության սեփականության իրավունքը: Ընկերության գույքը կալանքի տակ գտնվելու պատճառով՝ կաթվածահար է լինում ընկերության բնականոն գործունեությունը:
Այդ կապակցությամբ դատավորը որոշում կայացրեց, որ դատական նիստը հետաձգում է՝ միջնորդությանը և համապատասխան փաստաթղթերին ծանոթանալու համար: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց ապրիլի 23-ին:
Ի դեպ, Նարեկ Հարթունյանին աջակվելու նպատակով դատական նիստին ներկա էին երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը, կոմպոզիտոր Ջոն Հոդյանը: Դատական նիստին ներկա էր նաև ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչ Ադելաիդա Բաղդասարյանը:

Суд отклонил ходатайства адвокатов Нарека Артуняна
14 апреля в суде общей юрисдикции Шенгавитской общины Еревана состоялось второе судебное заседание по уголовному делу Нарека Артуняна. Дело рассматривает судья Александр Азарян.
В ходе судебного заседания адвокат Артуняна Айк Алумян заявил отвод прокурору Баграту Петросяну. Алумян подчеркнул, что еще в период предварительного следствия прокурор проявлял предвзятое отношение к его подзащитному: в частности, преднамеренно неправильно рассчитал срок представления жалобы на решение следователя, вследствие чего жалоба была отклонена.
Судья не удовлетворил ходатайство, посчитав, что для этого нет достаточных оснований.
Еще одно ходатайство об отводе прокурора представила адвокат Ани Торосян. Она отметила, что прокурор Б.Петросян проявляет явно пристрастное отношение к ее подзащитному – во время рассмотрения одной из жалоб он представил Уголовному суду недостоверное сведения, а это значит, что достоверность сообщаемых им суду сведений в дальнейшем также может вызывать сомнение.
Прокурор не отрицал, что сообщил Уголовному суду недостоверное сведение, однако заявил, что это был результат недоразумения. Тем не менее суд отклонил и это ходатайство.
Адвокат Айк Алумян представил еще одно ходатайство – о снятии ареста на денежные средства и имущество компании “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс”, наложенного следователем Рафаэлем Мкртчяном. Адвокат заявил, что во время принятия следователем решения гражданский иск не был представлен. Кроме того, было допущено нарушение ряда прав, в том числе права компании на собственность. Алумян отметил, что из-за наложенного ареста на имущество компания не может осуществлять нормальную деятельность.
В связи с этим суд принял решение отложить судебное заседание для ознакомления с ходатайством и соответствующими документами. Следующее судебное заседание состоится 23 апреля.
С целью оказания поддержки Нареку Артуняну на судебном заседании присутствовали бард Рубен Ахвердян, композитор Джон Ходян, а также представитель посольства США в Армении Аделаида Багдасарян.