Բավրայի մաքսակետում գյուղացիների թարխունը փչացրել են. ո՞վ է պատասխան տալու (վիդեո)
Այս օրերին գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում գյուղացիներին հավաստիացնում է, թե գյուղմթերքի իրացման խնդիր գյուղացին չի ունենա, եւ ամեն ինչ արվելու է գյուղում ապրող մարդու կյանքը հեշտացնելու համար: Մինչդեռ արվում է ճիշտ հակառակը: Գյուղացին նորից միայնակ է եւ ամեն ինչ արվում է նրա` առանց այդ էլ վատ վիճակն էլ ավելի վատացնելու համար:
Երեկ Արմավիրի մարզի Աղավնատուն գյուղի 5 բնակիչներ մոտ 30.000 կապ թարխուն փորձել են Բավրայի անցակետով անցկացնել Վրաստան, որպեսզի կարողանան այդ կերպ իրացնել իրենց ապրանքը: Մի քանի ժամ հայաստանյան մաքսատան աշխատակիցները գյուղացիներին պահել են սահմանին` պատճառաբանելով, թե համակարգիչների հետ կապված խնդիրներ կան, իսկ գիշերը` ժամը 3-ին սահմաններում պատասխանել են, թե իրենք հրահանգ չունեն կանաչեղենը սահմանն անցկացնելու: Գյուղացիները ստիպված հետ են բերել արկղերով փաթեթավորած թարխունը եւ պատրաստվում են նետել աղբարկղը, քանի որ ամբողջությամբ փչացել է:
Այսօր առավոտյան նույն գյուղացիները գնացել են մաքսատան Արարատյան մասնաճյուղ, սակայն նրանց կոնկրետ պատասխան չեն տվել եւ հորդորել են դիմել պետեկամուտների կոմիտեի աշխատակիցներին: Պավլիկ Միսակյանը եւս թարխուն արտահանողների թվում է եղել եւ հավաստիացնում է, որ պետության վարած քաղաքականության շնորհիվ մեկ օրում միայն ինքը մոտ 2 մլն դրամի վնաս է կրել:
Նա «Հետքին» ասաց, որ պետեկամուտների կոմիտեից էլ իրենց հստակ չեն պատճառաբանել, թե ինչու թույլ չեն տվել, որ գյուղատնտեսական ապրանքը հատի հայ-վրացական սահմանը: Սա այն դեպքում, երբ վրացիներն ամեն օր Հայաստանից մեծ քանակությամբ թարխուն են տանում եւ այն հայ գյուղացուց գնում են չնչին գներով:
Գյուղացիները հստակ պատճառաբանություն չստանալուց հետո այցելել են գյուղնախարարություն: «Մեզ ընդունեց միջին տարիքի մի մարդ եւ ներկայացավ որպես փոխնախարար»,- պատմեց Պավլիկը: Նա նշեց, թե հույս ունեին, որ գոնե գյուղնախարարության համապատասխան պաշտոնյան իրենց կողքին կլիներ, սակայն նա եւս հիասթափեցրել է գյուղացիներին` ասելով, թե նախարարությունը արտահանման հետ կապ չունի:
Պավլիկ Միսակյանն ու նրա համագյուղացի ընկերները հավաստիացնում էին, որ մինչեւ սահման հասցնելը նախապես ճշտել են, թե արտահանման համար ինչ է անհրաժեշտ: Արդեն Բավրայի անցակետում նրանց ձեռքին եղել է եւ արտահանման լիցենզիան, եւ համայնքապետարանից տեղեկանք, որ իրենց աճեցրած բերքն են արտահանում, սակայն ապարդյուն:
Պավլիկ Միսակյանն ասաց, որ 40 թարխունի ջերմոց ունի եւ սեզոնին 4000 դրամ օրավարձով մինչեւ 8 բանվոր է պահում: Չհաշված բազմաթիվ ծախսեր է կատարում պոլիէթիլենային տոպրակների, պարարտանյութի, թունաքիմիկատների եւ այլ ապրանքների ու ծառայությունների համար: «Այդքան ծախս եմ անում, այս պայմաններում հողի վրա ներդրում եմ անում, բա կառավարությունն իմ կողքին չլինի՞: Էդ ինչի վրացիներին հանգիստ թողնում են թարծուն տանեն, իսկ մեզ չեն թողում: Ի՞նչ ա, մեր փողի վրա գերբ չկա, թե՞ վրացիներն են կաշառք տալիս»,-բարկանում է նա:
Պավլիկ Միսակյանն ու նրա կարգավիճակում հայտնված Հայկազ Հարությունյանը առաջին հերթին մեղադրում են գյուղնախարարությանը, որ խոսելուց բացի ոչ մի բանով գյուղացուն սատար չեն կանգնում: Ըստ նրանց՝ կառավարությունն այսօր այնպիսի պայմաններ են ստեղծում, որ մարդը ստիպված հեռանա երկրից:
Վնաս կրած գյուղացիները սպասում են պաշտոնական պարզաբանման, հակառակ դեպքում վնասի փոխհատուցման պահանջով պատրաստվում են դիմել դատարան:
raymond
Maybe they did not pay the appropriate bribes. One cannot pass through customs in Armenia today without being continually propositioned for bribes. Feels like Pakistan.
ASHOT
LAV ES ASUM ,UXAKI MEXK ENQ VOR AMEN TAKANQI ERESIC GWXACIN ETQAN TUJVUMA
After all this government ineptitude and corruption you would think that the people would rise up and hang these bureaucrats...
its sad to see this man produce is wasted he is a good armenian tries his best provides employment long term its good for armenia.things should be better organised arranged ministry of agriculture should be concerned about farmers plight who try their best
Ազատ մտածող
Մեր երկրում առանց կանաչ(ոչ թարխունի տեսքով)մուծելու ով կթողնի կանաչի տեխափոխեն.
ՈՉ ՄԻ ՁԱՅՆ ՀԱՆՑԱՎՈՐ ՌԵԺԻՄԻՆ
Հարգելի Սոնա, թույլ տվեք Ձեր հետ չհամաձայնվել, Ձեր ասած երաշխիքի ժամանակները անցել են, հիմա ապրելու ու աշխատելու միակ երաշխիքը այդպիսի ճիճուներից ազատվելն է:
Սոնա
Հարգելի Baron, շատ ճիշտ եք նկատել, կամաց-կամաց բոլորն էլ կհասկանան, որ այս երկրում ապրելու ու աշխատելու միակ երաշխիքը դա է:
Սա խայտառակություն է, դավաճանություն... այս կերպ են երկրները ներսից քանդում... նման բացերի առկայության պայմաններում ինչպե՞ս են տնտեսական աՃ գրանցում...պատահական չէ, որ հայերը դրսում ավելի արագ են ոտքի կանգնում, քան բուն հայրենիքում...մեղավորները պետք է պատասխան ու փոխհատուցում տան...

На Баврском пропускном пункте у крестьян испортилась зелень. Кто должен ответить за это? (видео)
В эти дни министр сельского хозяйства Серго Карапетян в рамках предвыборной кампании заверяет крестьян в том, что у них не будет проблем со сбытом сельхозпродукции и что будет сделано все для того, чтобы облегчить жизнь жителям села. Между тем все происходит наоборот: и без того тяжелая жизнь крестьян усложняется еще больше.
Вчера пять жителей села Агавнатун Армавирской области пытались провезти через Баврский пропускной пункт в Грузию с целью реализации 30.000 пучков экстрагона. Сотрудники армянского пропускного пункта на несколько часов задержали крестьян, сославшись на то, что имеются проблемы с компьютерами, а около 3 часов ночи заявили, что у них нет распоряжения о перевозке зелени через границу. Крестьяне вынуждены были привезти ящики обратно и выбросить зелень, так как она уже была испорчена.
Сегодня утром они пришли в Араратское отделение таможни, однако там им не дали конкретного ответа, посоветовав обратиться в Комитет госдоходов. Павлик Мисакян, один из тех, кто пытался вывезти зелень в Грузию, заявил, что из-за проводимой государством политики он за один день понес убытки на сумму 2 млн драмов.
Мисакян сообщил “Hetq”-у, что в КГД им конкретно не объяснили, почему крестьянам не разрешили провезти через армяно-грузинскую границу сельскохозяйственную продукцию. И это в том случае, когда грузины каждый день в большом количестве вывозят из Армении эстрагон, который покупают у армянских крестьян по ничтожной цене.
Не получив четкого ответа, крестьяне отправились в министерство сельского хозяйства. “Нас принял мужчина среднего возраста, который представился заместителем министра”,- рассказал Павлик. По его словам, крестьяне надеялись, что хотя бы соответствующий чиновник министерства сельского хозяйства поддержит их, однако последний также разочаровал крестьян, сказав, что министерство не имеет отношения к экспорту.
Павлик Мисакян и его односельчане уверяют, что до того, как приехать в пропускной пункт, они предварительно уточнили, что необходимо для экспорта. В Баврском пропускном пункте у них на руках были и лицензия на экспорт, и справка из администрации общины о том, что они вывозят выращенный ими урожай. Однако все оказалось напрасно.
У Мисакяна 40 теплиц, где он выращивает эстрагон. В сезон он за 4000 драмов в день нанимает 8 рабочих, не считая многочисленных расходов на полиэтилен, удобрения, ядохимикаты и другие товары и услуги. “Я несу такие расходы, вкладываю в землю такие суммы, так почему правительство не должно меня поддерживать? Почему грузинам разрешают спокойно вывозить отсюда эстрагон, а нам – нет? А может, грузины дают взятки?”,- возмущенно сказал Павлик Мисакян.
Оказавшийся в аналогичной ситуации Айк Арутюнян в первую очередь обвиняет министерство сельского хозяйства, которое ничем не помогает крестьянам. По словам Арутюняна, правительство создает такие условия, чтобы люди вынуждены были покидать страну.
Понесшие убытки крестьяне ждут официальных объяснений, в противном случае они обратятся в суд с требованием компенсировать понесенный ими ущерб.