48 օր գերության մեջ. Վալերի Պողոսյանի պատմությունը
Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղի բնակիչ 66-ամյա Վալերի Պողոսյանը հոկտեմբերի 27-ին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից գերեվարվել էր։ Նա չէր հասցրել դուրս գալ գյուղից: Վալերի Պողոսյանը 2020 թ.-ի դեկտեմբերի 14-ին Հայաստան վերադարձած գերիների 44 հոգանոց խմբի մեջ էր: Նա գերության մեջ  մնացել էր 48 օր։
Ավետարանոց գյուղը 2020 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ամբողջությամբ անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, գյուղում մնացել էր 8 քաղաքացիական անձ, որոնցից 7-ը գերեվարվել է, գյուղի տարբեր հատվածներից, մեկին հաջողվել է փախչել, մեկը՝ Բորիս Բաղդասարյանը սպանվել ու գլխատվել է, նրա աճյունը ապրիլի 1-ին ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ, գյուղապետ Սմբատ Մադաթյանի օգնությամբ տարհանվել է։ Գերությունից վերադարձել են 3-ը, 1-ը գերության մեջ մահացել է, 2-ի ճակատագիրը մինչ օրս անհայտ է:
Հոկտեմբերի 27-ին գյուղում թեժ մարտեր են եղել, մի քանի ժամվա ընթացքում գյուղի բնակիչները արագ լքել են Ավետարանոցը, Վալերի Պողոսյանը գյուղի փողոցներից մեկում տեսել է սպանված Բորիս Բաղդասարյանի դին, հասկացել է, որ ադրբեջանցիներն արդեն գյուղում են: Վալերի Պողոսյանը գյուղի անտառներով որոշել է փախչել, դուրս գալ գյուղից, քանի որ տեսել է` գյուղում այլևս ոչ ոք չի մնացել: Նրա պատմելով` 100-150 մետր է մնացել գյուղից դուրս գալուն, երբ ադրբեջանցիները նրան նկատել, շրջապատել են ու գերի վերցրել:
«Գնում էի, հետ-հետ նայում, որ տեսնեմ, հո հետևիցս մարդ չկա, մեկ էլ մի պահ հետ նայեցի, տեսա մեկը հետևում ավտոմատով կանգնած է, ասեցի վերջ, շուռ եկա, որ փախչեմ, մի 5 մետր վազեցի, տեսա առջևիցս էլ մի քանի հոգի կա, վերջ էլ փախչելու տեղ չկա, ասեցի լավ, խփի, խփում ես, խփի, ավելի լավ ա խփեր, քան գերի ընկնեի»,- պատմում է նա: Վալերիի ձեռքին այդ պահին զենք չի եղել:
Նա պատմում է, որ գյուղի վերևում էլ տեղակայված է եղել ադրբեջանական բազան: Ադրբեջանցիները ասել են, որ կանանց, ծերերին ու երեխաներին չեն վնասում, ու Վալերին պիտի գնա իրենց հետ:
Այդ գիշեր նրան տարել են անտառ, նա մնացել է Ավետարանոց գյուղի անտառներում այնտեղ տեսել է նաև համագյուղացիներ Մաքսիմ Գրիգորյանին և Կարեն Պետրոսյանին:
Նրանց աչքերը կապված են եղել, ասում է, որ համագյուղացիների հետ խոսել գրեթե չի ստացվել, ադրբեջանցիները զգուշացրել են, որ եթե հայերեն ինչ-որ բան խոսեն, կգնդակահարեն:
Վալերի Պողոսյանը մինչ 1988 թվականն ապրել է Բաքվում, ադրբեջաներեն լավ գիտի, ու ադրբեջանցիների հետ իրենց լեզվով է հաղորդակցվել:
Հաջորդ օրը, երբ նրանց տարել են մեքենա նստեցնելու, Կարենի ոտքերը ջղաձգված են եղել ու չի կարողացել քայլել, Վալերին ու Մաքսիմը նրան գրկած են տարել: Ադրբեջանցիներն ասել են, որ ուզում են սպանել Կարենին, քանի որ քայլել չի կարողացել ու հետևաբար նրանք դանդաղ են շարժվել, Վալերին խնդրել է չկրակել: Ադրբեջանական «Ուրալ»-ի մոտ նրանք հանդիպել են մյուս համագյուղացիներին` Սեդրակ Պետրոսյանին, Արեգա Շահգելդյանին ու նրա ամուսնուն՝ Էդուարդ Շահգելդյանին: Ասում է`  թեև այդ ժամանակ աչքերը փակ են եղել` ձայներից ճանաչել է նրանց:
Մեքենայում անընդհատ ծեծել են նրանց, ասում է` ոտքերով այնպես էին խփում, ասես գնդակի հարվածելիս լինեին:
Մոտ 10 օր եղել են մի բանտում, որտեղ նրանց անընդհատ հարցաքննել են: Ասում է, այնտեղ մահճակալ, աթոռ էլ չկար, միայն դատարկ խուց էր, որտեղ տեսախցիկ էր տեղադրված: Քնել են հատակին: Վալերին չգիտի, թե այդ ինչ տեղ էր, քանի որ ամբողջ ընթացքում փակ են եղել բոլորի աչքերը, ենթադրում է, որ ԱԱԾ-ի բանտն է եղել ու Բաքվից հեռու չի եղել այդ վայրը, քանի որ երբ տեղափոխել են Բաքվի բանտ, կարճ ժամանակ են գնացել: Այդտեղ նա մնացել է մոտ մեկ ամիս:
Բաքվի բանտում Վալերին, Մաքսիմն ու Կարենը եղել են նույն խցում, երկրորդ օրը Կարենին տարել են ու Վալերին նրան այլևս չի տեսել: Մի քանի օր անց էլ տարել են Մաքսիմին: Վալերին դրանից հետո մինչ օրս համագյուղացիներից ոչ մի լուր չունի:
Նրա պատմելով` Բաքվում իրենց շատ չեն տանջել, հիմնականում առաջին բանտում են ծեծել: Վալերիին ասել են, որ հայերին հայհոյի, ինքը հրաժարվել է, ադրբեջանցիներից մեկը անընդհատ հարվածել է գլխին:
Դեկտեմբերի 14-ին եկել ու ասել են, որ նրան բաց են թողնում, դրանից մի օր առաջ արդեն Վալերին խցում մենակ է եղել: Գերության մեջ մահացել է նաև համագյուղացի Էդուարդ Շահգելդյանը, իսկ նրա կնոջը՝ Արեգա Շահգելդյանին, բաց են թողել: Վալերին չի հավատացել, որ իրեն ազատում են, մտածել է, որ ավելի շատ կմնա գերության մեջ:
Վերադառնալուց հետո Ավետարանոցի գյուղապետ Սմբատ Մադաթյանին պատմել է, որ գյուղից դուրս գալիս տեսել է սպանված համագյուղացի Բորիս Բաղդասարյանի դին, Վալերին բացատրել է տեղանքը, ապրիլի 1-ին ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ Սմբատ Մադաթյանը գնացել ու բերել է նրա աճյունը:
Վալերին ծնունդով Ստեփանակերտից է, բայց մինչ 1988 թվականն ապրել է Բաքվում, որից հետո նորից վերադարձել է Ստեփանակերտ, 10 տարուց ավել բնակվել է Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում:
Գերությունից վերադառնալուց հետո Վալերին 2 ամիս բուժում է ստացել Երևանի Էրեբունի ԲԿ-ում: Նա  2 վիրահատություն է տարել, սկզբում գլխուղեղի արյունազեղման համար, իսկ հետո կատարվել է սրտի բաց վիրահատություն: Նա նաև ունի որովայնի ճողվածք (գրիժա), որի համար ևս պետք է վիրահատվեր, բայց բժիշկներն ասել են, որ օրգանիզմը հյուծված է, հնարավոր կլինի վիրահատել միայն վերականգնվելուց հետո:
Վալերի Պողոսյանի աղջկա ընտանիքը բնակվում է Ստեփանակերտում:
Այժմ Վալերին վարձով ապրում է Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքում։ Տան վարձը վճարում է Արցախի կառավարությունը, ամբողջ տան 1 սենյակն է օգտագործում Վալերին։ Տունը չունի բաղնիք: Կիսակառույց է: Մեր այնտեղ գտնվելու ժամանակ Վալերիին այցելության էին եկել Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարության սոցբաժնի աշխատակիցները: Նրանք հետաքրքրվում էին, թե ինչ պայմաններում է ապրում Վալերին ու ինչի կարիք ունի: Վալերին ասում էր, որ տանը ապրելու մինիմալ պայմաններ չկան, բայց տանտերերը շատ են օգնում իրեն: Նա դեռ չգիտի` ինչ է անելու, որտեղ է ապրելու ապագայում:

48 дней в азербайджанском плену: история Валерия Погосяна
Житель села Аветараноц Аскеранского района, 66-летний Валерий Погосян 27 октября был взят в плен азербайджанскими военнослужащими. Он не успел покинуть село. 14 декабря 2020 г. Валерий вместе с 44 другими армянскими пленными вернулся в Армению. В азербайджанском плену он находился 48 дней.
27 октября 2020 г. село Аветараноц полностью перешло под контроль азербайджанцев. В селе остались 8 гражданских лиц, семь из которых были взяты в плен, одному удалось бежать, еще одного, Бориса Багдасаряна, азербайджанцы убили и обезглавили. Его тело было вывезено 1 апреля при посредничестве российских миротворцев и при содействии старосты села Смбата Мадатяна. Из плена вернулись три жителя Аветараноц, один умер в плену, судьба двух других остается неизвестной.
27 октября в селе Аветараноц шли ожесточенные бои. В течение нескольких часов местные жители покинули свои дома. На одной из улиц села Валерий Погосян увидел тело убитого Бориса Багдасаряна и понял, что азербайджанцы уже в Аветараноц. Он решил бежать в лес, так как понял, что в селе уже никого не осталось. До конца села оставалось 100-150 метров, когда азербайджанцы заметили Валерия, окружили и взяли в плен.
“Я все время оглядывался назад, чтобы убедиться, что за мной никого нет. Но в какой-то момент, оглянувшись, увидел, что позади стоит человек с автоматом. Я решил, что это конец, пробежал метров пять, и тут передо мной появились еще несколько человек. Бежать было уже некуда. Я сказал им: “Стреляйте”. Я предпочитал, чтобы меня убили, а не взяли в плен”,- рассказал Валерий Погосян. В тот момент он был без оружия.
Чуть выше села размещалась азербайджанская база. Азербайджанцы сказали, что женщин, стариков и детей они не трогают. А вот Валерию приказали идти с ними.
В ту ночь его отвезли в лес рядом с родным селом, где он встретил своих односельчан Максима Григоряна и Карена Петросяна. У них были завязаны глаза. Однако поговорить с односельчанами Валерию практически не удалось. Азербайджанцы предупредили, что если они начнут говорить на армянском, их сразу расстреляют.
До 1988 года Валерий Погосян жил в Баку, хорошо знает азербайджанский и с азербайджанцами говорил на их родном языке.
На следующий день, когда его должны были посадить в машину, Карену судорогой свело ноги, и он не мог ходить. Валерий и Максим донесли его до машины на руках. Азербайджанцы собирались убить Карена, так как он не мог передвигаться, но Валерий попросил их не стрелять. Добравшись до азербайджанского грузовика “Урала”, они поняли, что там находятся другие их односельчане – Седрак Петросян, Арега Шахгельдян и ее муж Эдуард Шахгельдян. И хотя в тот момент глаза Валерия были завязаны, он узнал своих земляков по голосам.
По словам Валерия Погосяна, в машине их постоянно били ногами, причем с такой силой, будто ударяли по мячу.
Почти десять дней они оставались в тюрьме, где их постоянно допрашивали. В камере имелись только кровать и видеокамера. Спали на полу. Валерий не знает, что это было за место, так как в течение всего этого времени у всех пленных глаза оставались завязанными. Но, как предполагает наш собеседник, это была тюрьма Службы нацбезопасности, которая находилась недалеко от Баку, поскольку когда их перевозили в столицу, дорога заняла мало времени.
В Баку они остались около месяца. В бакинской тюрьме Валерий, Максим и Карен находились в одной камере. На второй день Карена увели, и Валерий больше его не видел. Через несколько дней увели и Максима. И до сих пор никаких сведений об односельчанах у Валерия нет.
В Баку их били редко. Как-то Валерия заставили ругаться матом в адрес армян, но он отказался, тогда один из азербайджанцев начал наносить ему удары по голове.
14 декабря Валерию сообщили, что его отпускают. За несколько дней до этого он уже находился в камере один. В плену умер его односельчанин – Эдуард Шахгельдян, а его жену Арегу Шахгельдян азербайджанцы отпустили. Валерий сперва не поверил, что его освобождают, ему казалось, что останется в плену дольше.
После возвращения Валерия в родное село староста Аветараноц Смбат Мадатян рассказал ему, что при выезде из села видел тело убитого односельчанин Бориса Багдасаряна. Валерий объяснил, где находится это место, и 1 апреля Мадатян вместе с российским миротворцами отправился туда и привез тело своего земляка.
Валерий родом из Степанакерта, но до 1988 года жил в Баку, после чего вернулся в Степанакерт. В селе Аветараноц Аскеранского района он жил более 10 лет.
После возвращения из плена Валерий Погосян два месяца лечился в ереванском медцентре “Эребуни”. Ему сделали две операции – по удалению гематомы головного мозга и открытую операцию на сердце. Третью операцию – удаление грыжи живота – врачи пока не спешат проводить, так как организм Валерия настолько слаб, что ему требуется длительная реабилитация.
Семья дочери Валерия Погосяна живет в Степанакерте. Сам он в настоящее время проживает в общине Иванян Аскеранского района. Аренду его жилья оплачивает правительство Арцаха. В недостроенном доме Валерий снимает одну комнату. В момент нашего нахождения там Валерия посетили сотрудники соцотдела Министерства труда, по социальным и миграционным вопросам Арцаха. Они интересовались, в каких условиях живет Валерий, в чем он нуждается. Валерий рассказал, что в доме нет элементарных условий, однако хозяева ему очень помогают. Но пока он не знает, что будет делать и где будет жить в дальнейшем.