Կապանի 6 գյուղերում մարդիկ անորոշության մեջ են, բայց Կապան-Ճակատեն ճանապարհի փակումը սպասելի էր
Այսօր կեսգիշերին՝ ժամը 00:00-ից, Սյունիքի մարզի Կապան-Ճակատեն ճանապարհին գործարկվել է ադրբեջանական անցակետ։ Այդ ձեւով դադարեցվել է Կապանից տեղաշարժը դեպի Ճակատեն, Սրաշեն, Շիկահող, Ծավ, Շիշկերտ եւ Ներքին Հանդ գյուղեր։
Ներքին Հանդի վարչական ներկայացուցիչ Խաչատուր Բաղդասարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ անցակետի տեղադրումն անսպասելի չէր իր համար։ «Որոտանից հետո անսպասելի չէր ճանապարհի փակումը։ Որոտանը որ փակեցին, մենք էլ սպասում էինք, որ մի օր էլ մերն են փակելու»,- ասում է նա։
Այսօր առավոտյան Կապանից Ներքին Հանդ ավտոբուս է փորձել գնալ, սակայն չի կարողացել տեղ հասնել։ Գյուղ չի կարողացել հասնել նաեւ Կապանից եկող դպրոցի տնօրենը։
Խ. Բաղդասարյանի խոսքով՝ եթե Կապան գնալու հարց լինի, պետք է Ծավ-Մեղրի-Քաջարան-Կապան ճանապարհով գնան։ Այդ դեպքում պետք է մոտ 130 կմ ճանապարհ անցնեն, մինչդեռ Ներքին Հանդից Ճակատենով դեպի Կապան ճանապարհը 36 կմ է։
Այսօր գյուղ հաց տարել են Ծավից, որտեղ հացի արտադրամաս է գործում։ Վարչական ներկայացուցչի խոսքով՝ պայմանավորվածություն կա դեռ այդ ձեւով լուծել հացի հարցը։ Սակայն լուծման տարբերակ չկա մարդկանց առողջական խնդիրների պարագայում։ «Այսօր եթե շտապօգնության խնդիր լինի, էլի դժվար է։ 130 կմ մինչեւ հիվանդին տեղափոխեն, խնդիր է»,- նկատում է նա։
Այս պահին այլընտրանքային ճանապարհը Մեղրիով Կապան հասնելն է, սակայն կա նաեւ Ճակատեն-Գեղանուշ-Կապան ճանապարհը։ Այն, ըստ Խաչատուր Բաղդասարյանի, 1990-ականներին գործում էր։ «Հետքի» զրուցակիցը նաեւ նշում է, որ եթե աշխատանք տանեն, ապա մարդատար մեքենաները կարող են անցնել Գեղանուշի հատվածով։
Այսօր տեղ չեն կարողացել հասնել նաեւ Կապանից Սրաշեն գնացող ուսուցիչները: Սրաշենի վարչական ներկայացուցիչ Անահիտ Բաղդասարյանի փոխանցմամբ՝ ստիպված անցել են հեռավար ուսուցման։ Նրա խոսքով՝ Սրաշենի խանութներում դեռ նպարեղենի պաշար կա, հաց գնում են հարեւան գյուղից՝ Ծավից, սակայն եթե սպառվի, պետք է գտնեն լուծման տարբերակներ։
«Անորոշություն է մեզ մոտ։ Չգիտենք՝ ինչ է լինելու։ Էն օրվանից, երբ թուրքը տեղակայվել է Ճակատենի մոտ, անհանգստություն է ստեղծվել գյուղում։ Իսկ ճանապարհը փակելու օրը հեռու չէր, սպասում էինք, որ էդպիսի միջադեպեր լինելու են։ Էս պահին մենք շրջափակման մեջ ենք»,- նշում է նա։
Ծավ գյուղի վարչական ներկայացուցիչ Սեյրան Զաքարյանն էլ ասում է, որ այս պահին գյուղի կապը Կապանի հետ կտրված է, եւ առայժմ միակ ճանապարհը Մեղրիով անցնելն է, քանի դեռ Գեղանուշի այլընտրանքային ճանապարհը պատրաստ չէ։
Նրա խոսքով՝ այս պահին Ծավում գործող արտադրամասն է մոտակա գյուղերին ապահովում հացով, եթե ալյուրը վերջանա, ապա Մեղրիով կբերեն, մինչեւ Գեղանուշի ճանապարհը պատրաստ կլինի։
«Ճանապարհին ուղղակի կանգնել են, փակել։ Ռուս սահմանապահ զորքը եւս տեղակայված է այդտեղ եւ չի թողնում անցնել։ Երկու կողմերն էլ չեն թողնում տեղաշարժ։ Իսկ ճանապարհի փակումը, այո, սպասելի էր մեզ համար, եւ մենք մտածում էինք, որ այլընտրանքային ճանապարհ պետք է ունենանք»,- ասում է Ծավի վարչական ներկայացուցիչը։

В шести селах Капана люди пребывают в неопределенности, но закрытия дороги Капан-Чакатен они ожидали
Сегодня начиная с 00:00 на дороге Капан-Чакатен в Сюникской области начал действовать азербайджанский пропускной пункт. В результате этого прекратилось транспортное сообщение между селами Чакатен, Срашен, Шикаох, Цав, Шишкерт и Неркин Анд.
В беседе с Hetq.am административный представитель Неркин Анда Хачатур Багдасарян сказал, что установка пропускного пункта не стала для него неожиданностью. “После Воротана мы ожидали, что когда-нибудь и нашу дорогу закроют”,- сказал Х.Багдасарян.
Сегодня утром выехавший из Капана автобус не смог добраться до Неркин Анда. В село не удалось приехать из Капана и директору школы.
По словам руководителя общины, в Капан придется ехать по дороге Цав-Мегри-Каджаран-Капан, которая составляет 130 километров, тогда как дорога из Неркин Анда через Чакатен – 36 километров.
Сегодня хлеб в село был доставлен из Цава, где действует пекарня. Пока вопрос поставки хлеба будет решаться таким образом. Намного сложнее обстоят дело с получением медицинской помощи. “Если вдруг понадобится вызывать скорую помощь, то она вряд ли приедет. Везти больного 130 километров практически невозможно”,- отметил наш собеседник.
На данный момент ехать в Капан можно по альтернативной дороге через Мегри, но есть также дорога Чакатен-Гегануш-Капан, которая действовала в 1990-х годах. По словам Хачатура Багдасаряна, после выполнения определенных работ легковые машины смогут проезжать через Гегануш.
Сегодня из Капана в Срануш не смогли приехать и учителя. Административный представитель общины Анаит Багдасарян сообщила, что пришлось перейти на дистанционное обучение. По ее словам, в продовольственных магазинах села продукты пока есть, хлеб люди покупают в соседнем Цаве, но если запасы закончатся, то придется искать другие варианты решения вопроса.
“Мы пребываем в состоянии неопределенности, не знаем, что будет. С того момента, как турки разместились рядом с Чакатеном, в селе все испытывают беспокойство. Ожидали мы и закрытия дороги. В настоящее время мы находимся в блокаде”,- сказала Анаит Багдасарян.
В свою очередь представитель села Цав Сейран Закарян отметил, что в данный момент сообщение между селом и Капаном прервано. Сейчас единственная дорога – мегринская, пока не будет благоустроена альтернативная дорога через Гегануш.
В настоящее время соседние села обеспечивает хлебом действующая в Цаве пекарня. До сдачи в эксплуатацию альтернативной дороги муку придется доставлять из Мегри.
“Они просто встали на дороге и перекрыли ее. Там находятся и российские пограничники, которые тоже не разрешают проезд. Обе стороны не пропускают машины. Мы ожидали блокирования дороги и думали о необходимости иметь альтернативную дорогу”,- отметил Сейран Закарян.