Իրավական պետության մասին խոսող նախագահի հակաիրավական ժեստը
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Մաշտոցի պուրակ գնահատեց որպես «հակաքայլ»: Նրա կարծիքով' այն ոչ միայն չծառայեց իր նպատակին, այլ որոշ շրջանակներում հակառակ դրսևորումը ստացավ:
Նա ուրախ է, որ երիտասարդ բնապահապնները բարձրաձայնեցին «խնդրի լուծման անհեթեթ ձևի մասին»: Հարցը չէր վերաբերում միայն բուտիկներին, այլ նաև նրան, որ երկրում առկա խնդիրները պետք է լուծել իրավական կարգով, կա նաև հանրային շահի գիտակցության խնդիր:
Հ. Խառատյանի խոսքերով' նախագահի այս քայլը հարված էր ոչ միայն Երևանի քաղաքապետարանին, այլև «հարված էր ամեն ինչին»: Նախագահը, ով ամբողջ քարոզարշավի ժամանակ խոսում էր իրավական պետության մասին, ընտրությունից առաջ անում է «ոչ իրավական լուծումներով ժեստ»:
Ազգագրագետը համոզված էր, որ չնայած նախընտրական շրջանի պատճառով Մաշտոցի իրավիճակը նորմալ վեր չլուծվեց, հետագայում դա դեռ կարվի:

Неправовой жест говорящего о правовом государстве президента
Посещение Сержем Саргсяном сквера на проспекте Маштоца этнограф Грануш Харатян назвала “антишагом”. По ее мнению, этот шаг главы государства не только не послужил своей цели, но и получил в некоторых кругах противоположное проявление.
Грануш Харатян выразила удовлетворение по поводу того, что молодые экологи заявили об “абсурдной форме решения проблемы”. Вопрос заключался не только в демонтаже установленных в сквере торговых паивльонов, но и в том, что существующие в стране проблемы должны решаться правовым путем, что есть также проблема осознания общественного интереса.
По мнению этнографа, этим шагом президента нанес удар не только по мэрии Еревана, но и “по всему”. Серж Саргсян, который на протяжении всей предвыборной кампании, говорил о правовом государстве, перед выборами сделал жест, предполагающий неправовые решения.
Грануш Харатян отметила, что хотя сейчас из-за предвыборного периода ситуация вокруг сквера на проспекте Маштоца не была должным образом проанализирована, это будет сделано в дальнейшем.