Լեռնապատում ՀՀԿ-ականներն ու ընդդիմադիրները «քարերի լեզվով» են պայքարում (վիդեո)
Թիվ 29 ընտրատարածքում (Լոռու մարզ) մեծամասնական ընտրակարգով ՀԱԿ-ի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Վահագն Մարտիրոսյանի հայտարարությամբ' Լեռնապատի ՀՀԿ-ական գյուղապետ Վանո Եղիազարյանի և նրա համախոհների կողմից արգելքներ են ստեղծվել գյուղում ոչ ՀՀԿ-ական թեկնածուների քարոզարշավի ընթացքում, մասնավորապես՝ ապրիլի 30-ին կոպտորեն խոչընդոտվել է պատգամավորության թեկնածու, անկուսակցական Արմեն Մարտիրոսյանի հանդիպումը համայնքի ընտրողների հետ:
Մայիսի 1-ին, ըստ նույն հայտարարությանը, ՀՀԿ-ական գյուղապետի, նրա համախոհների և գյուղի ընդդիմադիր բնակիչների միջև վիճաբանության արդյունքում գյուղապետի որդին դանակով հարվածել է համայնքի բնակիչ Նորիկ Թամարյանին: Մայիսի 2-ին գյուղապետի մերձավորների կողմից թեկնածու Վահագն Մարտիրոսյանի վստահված անձի'Գևորգ Մելքոնյանի նկատմամբ կատարվել է բռնարարք' ծեծ:
ՀԱԿ թեկնածուն Լեռնապատում տիրող իրավիճակը գնահատում է ազատ, անկախ, թափանցիկ ընտրությունների կոպիտ խախտում, Ընտրական օրենսգրքի դրույթների խախտում և կոչ է անում պատկան մարմիններին պատասխանատվության ենթարկել օրինախախտներին: Ըստ ՀԱԿ թեկնածուի'Նորիկ Թամարյանի և Գևորգ Մելքոնյանի հետ տեղի ունեցած դեպքերը քաղաքական դրդապատճառ ունեն'անկախ այն բանից, թե ինչն է վիճաբանության ու ծեծկռտուքի առիթ դարձել:
Նորիկ Թամարյանի պատմելով'վիճաբանությունը ծագել է կենցաղային հողի վրա: Գյուղապետի հայրը'Ալբերտ Եղիազարյանը, փակելով խոտհարք տանող ճանապարհը, թույլ չի տվել անասուններին արոտավայր տանել: Նորիկ Թամարյանը հորդորել է համագյուղացիներին չենթարկվել գյուղապետի հոր պահանջին, ինչը դուր չի եկել Ալբերտ Եղիազարյանին:
Նա էլ գնացել թոռներին է ասել, որ գյուղացիները «ճամփա են ուզում», որից հետո գյուղապետի երկու որդիներն ընկերների հետ վիճաբանության են բռնվել Նորիկ Թամարյանի հետ: Նրանցից մեկը, ըստ Թամարյանի, դանակով հարվածել է իրեն, ապա խմբով քարեր են նետել նրա վրա: Հետո նստել են ավտոմեքենան ու հեռացել: Գյուղի երիտասարդների օգնությամբ Նորիկ Թամարյանը տուն է եկել, բայց ներքևից' «աստանովկա» կոչվող վայրից աղմուկ լսելով՝ շտապել է այդ ուղղությամբ: Գևորգ Մելքոնյանը միացել է նրան: Ներքաշվելով կռվի մեջ'նա նույնպես վնասվածք է ստացել:
«Առիթը կարող է ուրիշ բան հանդիսանալ, բայց ցանկացած առիթ որոշ գյուղապետերի կողմից օգտագործվում է իրենց վերադասներին, իրենց պապաներին խոստացված ձայների քանակը ապահովելու համար: Որոշ գյուղապետեր իրենց իշխանությունը օգտագործում են և փորձում են ահուսարսափի մթնոլորտ տարածել իրենց գյուղերում: Դա վերաբերում է նաև Լեռնապատին»,- ասում է Վահագն Մարտիրոսյանը:
Վերջինիս վստահված անձ Գևորգ Մելքոնյանն էլ է անմիջական քաղաքական կապ տեսնում նշված դեպքերի միջև: Իրենց հանդեպ ճնշումները բացատրում է նրանով, որ իրենք «ընդդիմադիր են գործող իշխանություններին»: Պարզաբանում է նաև, թե ինչու լեռնապատցիները դարձան ընդդիմադիր. «էս ներկայիս Հանրապետական իշխանությունը էս գյուղապետի վրա մոտ երկու տարի քրեական գործ կար, 19 հատոր քրեական գործը էսպես կարճեցին, կոծկվեց, գնաց: Մեր կառավարությունից հոգնելով'որոշել ենք մեր ձայնը տալ ոչ Հանրապետական կուսակցությանը և, բնականաբար, ոչ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուին: Էս մարդկանց սա դուր չի գալիս, տարբեր սպառնալիքներով'ուղղակի և անուղղակի, ամեն ձևի փորձում են անկայուն վիճակ ստեղծել գյուղում, կռիվներ են հրահրում»,- ասում է ընդդիմադիր դարձած Գևորգ Մելքոնյանը:
Գյուղապետ Վանո Եղիազարյանը Նորիկ Թամարյանի դանակահարությունը որակել է զրպարտություն և ներկայացրել այնպես, իբր Գեւորգ Մելքոնյանն ու Նորայր Թամարյանն են քարերով հարձակվել հոր ու որդու վրա, «ծակել նրանց գլուխները»: Այս մասին նա հայտնել է news.am-ի թղթակցին:
Մինչդեռ ոստիկանության Գուգարքի բաժնի պետ Էրիկ Շարմազանովը հաստատեց, որ Լեռնապատի բնակիչ Նորիկ Թամարյանին հարվածել են սուր կտրող, ծակող գործիքով: Նրա փոխանցմամբ'արարքը կատարելու կասկածանքով արդեն անձ է հարցաքննվել: Նշանակված է է դատաբժշկական փորձաքննություն: Ոստիկանապետը նաև հայտնեց, որ այդ դեպքից հետո այլ միջադեպեր էլ են եղել, գյուղացիներ միջև վիճաբանություն է ծագել, արդյունքում գյուղապետի հայրը ստացել է գլխի գագաթնային վնասվածք: Դեպքի առթիվ կատարվում է հետաքննություն:

В Лернапате республиканцы и оппозиционеры ведут борьбу с помощью камней (видео)
Согласно заявлению кандидата оппозиционного Армянского национального конгресса Ваагна Мартиросяна, баллотирующегося в парламент по мажоритарной системе в 29-ом избирательном округе (Лорийская область), староста села Лернапат, член Республиканской партии Армении Вано Егиазарян и его сторонники чинили препятствия предвыборной агитации кандидатов в депутаты от других партий. В частности, 30 апреля баллотирующемуся в парламент беспартийному Армену Мартиросяну в грубой форме помешали провести встречу с избирателями.
1 мая между сторонниками старосты Лернапата и оппозиционно настроенными жителями села вспыхнул конфликт, в результате которого сын старосты ударил ножом своего односельчанина Норика Тамаряна. 2 мая люди из окружения старосты избили Геворка Мелконяна, являющегося доверенным лицом кандидата в депутаты В.Мартиросяна.
Царящую в Лернапате ситуацию кандидат АНК расценивает как грубое нарушение принципа проведения свободных, независимых и прозрачных выборов, положений Избирательного кодекса и призывает компетентные органы привлечь к ответственности нарушителей закона. По словам кандидата-оппозиционера, то, что произошло с Нориком Тамаряном и Геворком Мелконяном, имеет политическую подоплеку, независимо от того, что послужило поводом для конфликта и драки.
По словам Тамаряна, отец старосты, Альберт Егиазарян, перекрыв дорогу, не позволял односельчанам гнать скот на пастбище. Тамарян призвал людей не подчиняться требованию отца старосты, что не понравилось Альберту Егиазаряну.
Последний пожаловался внукам, и тогда двое из них, взяв с собой друзей, пошли выяснять отношения с Нориком Тамаряном. В ходе конфликта они нанесли Тамаряну удар ножом, а потом начали бросать в него камни. После этого нападавшие сели в машину и уехали.
Норик Тамарян смог добраться до дома только с помощью ребят из села. Уже дома он вновь услышал шум на улице и решил пойти туда. С ним пошел и Геворк Мелконян. Последний, втянувшись в драку, тоже получил телесное повреждение.
“Некоторые старосты используют любой повод, чтобы обеспечить обещанные своим шефам голоса. Это касается и села Лернапат”,- сказал Ваагн Мартиросян.
Полученное Нориком Тамаряном ножевое ранение староста Вано Егизарян назвал клеветой и представил дело так, будто именно Геворк Мелконян и Норайр Тамарян набросились с камнями на отца и сына и “разбили им головы”. Между тем начальник Гугаркского отделения полиции Эрик Шармазанов подтвердил, что жителю Лернапата Норику Тамаряну был нанесен удар острым колюще-режущим предметом. По подозрению в совершении этого поступка уже есть допрошенный. Назначена судмедэкспертиза.
Сотрудник полиции также сообщил, что после этого случая произошел другой инцидент, в результате которого отец старосты получил ранение в голову. По данному факту проводится расследование.