Լեռնապատում ՀՀԿ-ականներն ու ընդդիմադիրները «քարերի լեզվով» են պայքարում (վիդեո)
Թիվ 29 ընտրատարածքում (Լոռու մարզ) մեծամասնական ընտրակարգով ՀԱԿ-ի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Վահագն Մարտիրոսյանի հայտարարությամբ' Լեռնապատի ՀՀԿ-ական գյուղապետ Վանո Եղիազարյանի և նրա համախոհների կողմից արգելքներ են ստեղծվել գյուղում ոչ ՀՀԿ-ական թեկնածուների քարոզարշավի ընթացքում, մասնավորապես՝ ապրիլի 30-ին կոպտորեն խոչընդոտվել է պատգամավորության թեկնածու, անկուսակցական Արմեն Մարտիրոսյանի հանդիպումը համայնքի ընտրողների հետ:
Մայիսի 1-ին, ըստ նույն հայտարարությանը, ՀՀԿ-ական գյուղապետի, նրա համախոհների և գյուղի ընդդիմադիր բնակիչների միջև վիճաբանության արդյունքում գյուղապետի որդին դանակով հարվածել է համայնքի բնակիչ Նորիկ Թամարյանին: Մայիսի 2-ին գյուղապետի մերձավորների կողմից թեկնածու Վահագն Մարտիրոսյանի վստահված անձի'Գևորգ Մելքոնյանի նկատմամբ կատարվել է բռնարարք' ծեծ:
ՀԱԿ թեկնածուն Լեռնապատում տիրող իրավիճակը գնահատում է ազատ, անկախ, թափանցիկ ընտրությունների կոպիտ խախտում, Ընտրական օրենսգրքի դրույթների խախտում և կոչ է անում պատկան մարմիններին պատասխանատվության ենթարկել օրինախախտներին: Ըստ ՀԱԿ թեկնածուի'Նորիկ Թամարյանի և Գևորգ Մելքոնյանի հետ տեղի ունեցած դեպքերը քաղաքական դրդապատճառ ունեն'անկախ այն բանից, թե ինչն է վիճաբանության ու ծեծկռտուքի առիթ դարձել:
Նորիկ Թամարյանի պատմելով'վիճաբանությունը ծագել է կենցաղային հողի վրա: Գյուղապետի հայրը'Ալբերտ Եղիազարյանը, փակելով խոտհարք տանող ճանապարհը, թույլ չի տվել անասուններին արոտավայր տանել: Նորիկ Թամարյանը հորդորել է համագյուղացիներին չենթարկվել գյուղապետի հոր պահանջին, ինչը դուր չի եկել Ալբերտ Եղիազարյանին:
Նա էլ գնացել թոռներին է ասել, որ գյուղացիները «ճամփա են ուզում», որից հետո գյուղապետի երկու որդիներն ընկերների հետ վիճաբանության են բռնվել Նորիկ Թամարյանի հետ: Նրանցից մեկը, ըստ Թամարյանի, դանակով հարվածել է իրեն, ապա խմբով քարեր են նետել նրա վրա: Հետո նստել են ավտոմեքենան ու հեռացել: Գյուղի երիտասարդների օգնությամբ Նորիկ Թամարյանը տուն է եկել, բայց ներքևից' «աստանովկա» կոչվող վայրից աղմուկ լսելով՝ շտապել է այդ ուղղությամբ: Գևորգ Մելքոնյանը միացել է նրան: Ներքաշվելով կռվի մեջ'նա նույնպես վնասվածք է ստացել:
«Առիթը կարող է ուրիշ բան հանդիսանալ, բայց ցանկացած առիթ որոշ գյուղապետերի կողմից օգտագործվում է իրենց վերադասներին, իրենց պապաներին խոստացված ձայների քանակը ապահովելու համար: Որոշ գյուղապետեր իրենց իշխանությունը օգտագործում են և փորձում են ահուսարսափի մթնոլորտ տարածել իրենց գյուղերում: Դա վերաբերում է նաև Լեռնապատին»,- ասում է Վահագն Մարտիրոսյանը:
Վերջինիս վստահված անձ Գևորգ Մելքոնյանն էլ է անմիջական քաղաքական կապ տեսնում նշված դեպքերի միջև: Իրենց հանդեպ ճնշումները բացատրում է նրանով, որ իրենք «ընդդիմադիր են գործող իշխանություններին»: Պարզաբանում է նաև, թե ինչու լեռնապատցիները դարձան ընդդիմադիր. «էս ներկայիս Հանրապետական իշխանությունը էս գյուղապետի վրա մոտ երկու տարի քրեական գործ կար, 19 հատոր քրեական գործը էսպես կարճեցին, կոծկվեց, գնաց: Մեր կառավարությունից հոգնելով'որոշել ենք մեր ձայնը տալ ոչ Հանրապետական կուսակցությանը և, բնականաբար, ոչ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուին: Էս մարդկանց սա դուր չի գալիս, տարբեր սպառնալիքներով'ուղղակի և անուղղակի, ամեն ձևի փորձում են անկայուն վիճակ ստեղծել գյուղում, կռիվներ են հրահրում»,- ասում է ընդդիմադիր դարձած Գևորգ Մելքոնյանը:
Գյուղապետ Վանո Եղիազարյանը Նորիկ Թամարյանի դանակահարությունը որակել է զրպարտություն և ներկայացրել այնպես, իբր Գեւորգ Մելքոնյանն ու Նորայր Թամարյանն են քարերով հարձակվել հոր ու որդու վրա, «ծակել նրանց գլուխները»: Այս մասին նա հայտնել է news.am-ի թղթակցին:
Մինչդեռ ոստիկանության Գուգարքի բաժնի պետ Էրիկ Շարմազանովը հաստատեց, որ Լեռնապատի բնակիչ Նորիկ Թամարյանին հարվածել են սուր կտրող, ծակող գործիքով: Նրա փոխանցմամբ'արարքը կատարելու կասկածանքով արդեն անձ է հարցաքննվել: Նշանակված է է դատաբժշկական փորձաքննություն: Ոստիկանապետը նաև հայտնեց, որ այդ դեպքից հետո այլ միջադեպեր էլ են եղել, գյուղացիներ միջև վիճաբանություն է ծագել, արդյունքում գյուղապետի հայրը ստացել է գլխի գագաթնային վնասվածք: Դեպքի առթիվ կատարվում է հետաքննություն:

Government, Opposition Using Stones and Knives as Campaign Tools in Lernapat
It appears that in the parliamentary race in Election District 29 (Lori Marz), stones and knives are being used by candidates and their supporters rather than public debate.
Vahagn Martirosyan, the candidate of the opposition Armenian National Congress, has issued a statement claiming that Lernapat Mayor Vano Yeghiazaryan, a member of the ruling Republican Party, and his supporters have prevented candidates from other parties from meeting with residents.
He points to an incident that took place on April 30 involving independent candidate Armen Martirosyan.
Vahagn Martirosyan also say that a dispute broke out in the village on May 1 between the two camps, resulting in resident Norik Tamaryan being knifed by the mayor’s son.
On May 2, the mayor’s friends are also said to have assaulted and beaten Gevorg Melkonyan, the proxy of independent MP candidate Armen Martirosyan.
ANC candidate Martirosyan says these incidents are a gross violation of the electoral laws and has called for the guilty to be punished to the full extent of the law.
It seems that there was a dispute about a path that had been closed by the mayor’s father leading to some pasture.
Norik Tamaryan says that he called on residents not to give in to the action of Albert, the mayor’s father. This defiance allegedly irked the old man who called on his grandsons to confront Tamaryan.
Tamaryan claims that the mayor’s two sons and their friends got into a dispute with him and that one struck him on the chin with a knife.
Tamaryan says that they later struck him with rocks. He later got into his car and drove away to go home. The man says he heard a ruckus from down below and went to investigate after being joined by his proxy Gevorg Melkonyan.
They got drawn into a fight, says Tamaryan, in which Melkonyan was also injured.
Tamaryan says the mayor used the pasture access dispute as an excuse to show everybody who is boss in the community.
“Certain community leaders use their position to create an atmosphere of terror in their villages so that they can assure a majority of votes for their bosses. Lernapat is no exception,” said Vahagn Martirosyan.
Lernapat Mayor Yeghiazaryan says that Tamaryan is lying about the knife attack. The mayor says it was actually Tamaryan and Melkonyan who assaulted his father and son with rocks.
Gougarq District Police Chief Erik Sharmazanov says that Norik Tamaryan was indeed cut with a sharp object and that a forensics test is being conducted.
The police official says that one person has been questioned in the matter.
Sharmazanov admits that other inter-communal disputes have broken out after the attack on Tamaryan, resulting in the mayor’s father receiving a head injury.