«Ժառանգություն» կուսակցության նախնական գնահատականը ընտրություններին
«Ժառանգություն» կուսակցության նախընտրական շտաբն արձանագրում է, որ ս.թ. մայիսի 6-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները մթագնված են բազմաթիվ ընտրախախտումներով:
Այսպես՝ ընտրակաշառքների և կեղծ բարեգործությունների ծավալները հասան աղաղակող չափերի, որոնք Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ աննախադեպ բարձր ազդեցություն ունեցան ընտրությունների արդյունքների վրա:
Իշխանությունների կողմից վարչական ռեսուրսների օգտագործումն անհավասար պայմաններ ստեղծեց ընտրարշավին մասնակցող քաղաքական ուժերի համար: Այս համատեքստում պետք է դիտարկել նաև Հայաստանի որոշ համայնքներում և անգամ մարզերում վախի մթնոլորտի ձևավորումը ՏԻՄ ղեկավարների, ինչպեսև որոշ մարզպետների կողմից:
Մեծ էին այնպիսի ընտրախախտման ծավալները, ինչպիսին է մարզերից զանգվածաբար բերված ընտրողների ժամանակավոր գրանցումը երևանյան տների և բնակարանների հասցեներում՝ հաճախ առանց այդ բնակարանների սեփականատերերի տեղեկացման: Արդյունքում Երևանի ընտրատարածքներում մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորների ընտրության վրա էական ազդեցություն ունեցան այդ ընտրատարածքում մշտապես չբնակվող մարդիկ, ինչն իշխանության կողմից իր իսկ պաշտպանած մեծամասնական ընտրակարգի տրամաբանության և փիլիսոփայության համատարած ոտնահարում էր:
Հիմնավոր կասկածներ կան, որ ոստիկանության անձնագրային բաժանմունքների՝ մշտական և «լրացուցիչ» ցուցակների հետ իրականացրած մանիպուլյացիաներն այդ ընտրողներին հնարավորություն տվեցին կրկնակի մասնակցել ընտրությանը, որն էլ առավոտյան ժամերին շատ ընտրատեղամասերում աննախադեպ հերթերի գոյացման պատճառն էր:
Կարծում ենք՝ նույն ընտրախախտման ապահովման էր միտված ընդամենը 1-2 ժամ տևած այնպիսի մի «մանրուք», ինչպիսին էր քաղաքացիների անձնագրերում դրոշմակնիքների համար նախատեսված թանաքի անհետացումը հաշվված րոպեների ընթացքում, ինչի կապակցությամբ նույն օրը՝ մայիսի 6-ին, «Ժառանգության» նախընտրական շտաբը ստիպված էր հանդես գալ հատուկ հայտարարությամբ:
Մենք նաև մտահոգություն ենք հայտնում տարբեր գույնի գրիչներով քվեարկության առնչությամբ, ինչը, ըստ որոշ ընտրական հանձնաժողովների, Ընտրական օրենսգրքի խախտում չէ, մինչդեռ ընտրության գաղտնիության ակնհայտ խախտում հանդիսացավ:
Ու թեև ընտրատեղամասերում ընտրական գործընթացի բուն ընթացքը, այդ թվում՝ քվեաթերթիկների հաշվարկը, ինչպեսև նախընտրական քարոզչության ընթացքում հեռուստաեթերի օգտագործման համեմատաբար հավասար պայմանների ապահովումը կարելի է գնահատել որպես առաջընթաց նախորդ բոլոր ընտրությունների համեմատ, այդուհանդերձ, ընտրատեղամասերից դուրս իրականացված վերոնշյալ զանգվածային ընտրախախտումները ստվերեցին ընտրությունների օրինականությունն ու լեգիտիմությունը:
Ընտրական հանձնաժողովներում «Ժառանգության» ներկայացուցիչներից ստացված արձանագրությունների արդյունքները ԿԸՀ-ի հրապարակած արդյունքների հետ համեմատելուց, ինչպեսև ընտրախախտումների վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը համակարգելուց ու վերլուծելուց հետո մենք վերջնական գնահատական կտանք թե պաշտոնական արդյունքների ու տեղամասերում գրանցված տվյալների համապատասխանությանը և թե մայիսի 6-ին տեղի ունեցած ընտրություններին ընդհանրապես:

Предварительная оценка партии «Наследие» парламентских выборов
Предвыборный штаб партии «Наследие» заявляет, что парламентские выборы, состоявшиеся в Армении 6 мая с.г. были омрачены многочисленными нарушениями.
Так, объемы взяток и лжеблаготворительных мероприятий достигли вопиющих размеров, которые впервые в истории Республики Армения оказали беспрецедентное влияние на результаты выборов.
Использование административных ресурсов со стороны властей создало неравные условия для политических сил, участвующих в предвыборной кампании. В этом контексте нужно рассматривать и формирование атмосферы страха со стороны руководителей органов местного самоуправления и некоторых марзпетов в общинах и марзах Армении.
Широкое распространение получило такое нарушение, как временная регистрация избирателей, которых привозили в массовом порядке из марзов и прописывали по адресам ереванских домов и квартир, часто без уведомления хозяев этих квартир. В результате, существенное влияние на выборы депутатов по мажоритарной системе в ереванских избирательных участках оказали люди, не проживающие постоянно в этих участках, что привело к повсеместному попранию логики и философии мажоритарной системы, которую власти так рьяно защищали.
Есть основательные подозрения, что манипуляции паспортных отделов полиции с постоянными и «дополнительными» списками дали этим избирателям возможность двойного участия на выборах, что и стало причиной образования беспрецедентных для утренниех часов очередей во многих избирательных участках. Мы считаем, что с целью обеспечения того же нарушения была организована такая «мелочь», как “непрофессиональное применение” чернильниц для штампов, наносимых в паспорта избирателей, который исчезал из паспортов граждан за считанные минуты, вместо предусмотренных законом 12-и часов, в связи с чем в тот же день, 6 мая, предвыборный штаб «Наследия» был вынужден выступить со специальным заявлением.
Мы также выражаем беспокойство в связи с разрешением голосования разноцветными ручками, что, по утверждению некоторых избирательных комиссий, не является нарушением Избирательного Кодекса, в то время как на самом деле стало очевидным нарушением тайного голосования.
И несмотря на то, что сам ход процесса на избирательных участках, включая подсчет бюллетеней, а также обеспечение сравнительно равных условий предоставления телеэфира во время предвыборной агитации, можно оценивать как прогресс в сравнении со всеми предыдущими выборами, тем не менее, вышеуказанные массовые нарушения за пределами избирательных участков бросили тень на законность и легитимность выборов.
После сравнения результатов протоколов предоставленных избиркомами представителям «Наследия» с опубликованными результатами ЦИК и систематизации и анализа всей информации о нарушениях выборов, мы выступим с окончательной оценкой соответствия официальных результатов и зарегистрированных данных на избирательных участках, а также в целом выборов 6 мая.