Գյուղապետի հորդորը համագյուղացի հացադուլավորին` պետք չէ սոված մնալ
Իր կողմից հրավիրված բացօթյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ 7 օր առաջ հացադուլ հայտարարած և ընտրությունները բոյկոտող Արտավազդ Վարդանյանը մանրամասնում է, թե ինչպես իրեն գիշերով առևանգեցին անհայտ անձինք և պահանջեցին հրաժարվել հացադուլից:
«Ես քնապարկի մեջ պառկած էի, և ընկերներիս գնալուց մոտ 10 րոպե անց` 12-ն անց 30-ի կողմերը, ինչ-որ մեկն ինձ ձայն տվեց, ես մտածեցի, որ ծանոթներիցս է, արձագանքեցի, որից անմիջապես հետո նա ու իր ընկերները իմ կողքին դրված մեծ հովանոցը ջարդեցին: Այնուհետև ինձ հենց քնապարկով տարան դեպի  իրենց մեքենան: Ճանապարհին ես բղավում եմ` օգնության եմ կանչում ոստիկաններին, սակայն այդ պահին տարածքում ոչ մի ոստիկան չկար, չնայած ամեն օր լինում էր: Երբ արդեն ճանապրհին էինք, նրանց ասացի, որ խնդիր չունեմ, նույնիսկ եթե ինձ սպանեն: Անծանոթներն ասացին, որ ինձ ուղղակի տուն են տանում: Երբ արդեն Էջմիածնի խճուղիով էինք գնում, նրանցից մեկը հարցրեց, թե ինձ հետ հանդիպել է արդյոք մեր գյուղապետը:
Երբ արդեն հասանք մեր գյուղ` Մուսալեռ, նրանք ինձանից ճշտեցին մեր տան տեղը, տարան այնտեղ, իջեցրեցին մեքենայից և ասացին, որ այսօր հանկարծ չվերադառնամ և չշարունակեմ հացադուլը, վաղը կարող եմ գնալ, բայց այսօր` ոչ մի դեպքում: Իրենց գնալուց հետո հայտնվեց գյուղապետը, սկսեց խոսել, և երբ տեսավ, որ ես իրենով չեմ զբաղվում, այլ հեռախոսով ընկերներիս հետ եմ փորձում կապի մեջ մտնել, հեռացավ: Նրա գնալուց հետո ոտաբոբիկ դուրս եկա փողոց` փորձելով տաքսի փնտրել, որպեսզի վերադառնամ ԿԸՀ-ի դիմաց և շարունակեմ հացադուլս, փողոցում նորից հայտնվեց գյուղապետը, ու սկսեցին հորդորներ, թե պետք չի սոված մնալ, և այլն:
Այնուհետև տաքսիով հետ վերադարձա Երևան, որտեղ արդեն ինձ սպասում էին ընկերներս, իսկ ոստիկաններ տարածքում նորից չկային, չնայած միշտ լինում էին նույնիսկ այդ ժամին: Մոտակա ակումբներից մեկում, այնուամենայնիվ, հանդիպեցի մի ոստիկանի, նրան հայտնեցի տեղի ունեցածի մասին, նա ահազանգեց, եկան ոստիկանությունից մարդիկ և պահանջեցին, որ անձամբ գնամ ոստիկանական բաժանմունք և ցուցմունք տամ, սակայն հրաժարվեցի դա անել, քանի որ մտադիր չէի դիրքս լքել, վերջիվերջո, ես հացադուլավոր եմ:
Ընկերներիցս երկուսը գնացին բաժանմունք, իմ նկարագրածով ցուցմունք տվեցին, վերադարձան, որից հետո ոստիկանները վերջապես հայտնվեցին: Այս ընթացքում զգացի, որ կողքս ցավում է, հավանաբար դա բռնի ուժով ինձ տեղափոխելու արդյունքում էր: Ընկերներս շտապօգնություն կանչեցին, մոտավորապես 4 ժամ բժշկական օգնություն ստանալուց հետո վերադարձա իմ տեղը և հիմա էլ շարունակում եմ հացադուլս, չնայած նախապես հայտարարել էի և մեկշաբաթյա հացադուլի մասին»:

Призыв старосты к своему односельчанину: не надо оставаться голодным
На созванной сегодня пресс-конференции на открытом воздухе Артавазд Варданян, который 7 дней назад объявил голодовку в знак протеста против прошедших парламентских выборов, рассказал о том, что ночью его похитили неизвестные лица и потребовали прекратить голодовку.
“Я лежал в спальном мешке, когда в 12.30, через 10 минут после ухода моих друзей, кто-то позвал меня. Я решил, что это один из моих знакомых, и откликнулся. Однако сразу после этого неизвестные лица сломали установленный рядом со мной зонт, а потом потащили меня к своей машине. Я начал кричать, звать на помощь, но в тот момент полицейских рядом не оказалось, хотя до этого они постоянно дежурили на этой территории. Неизнакомцы заявили, что везут меня домой. По дороге один из них поинтересовался, встречался ли со мной староста нашего села. Когда мы доехали до села Мусалер, они уточнили, где я живу, и повезли меня к дому, предупредив, чтобы сегодня я больше не проводил голодовку. Завтра можно, но сегодня – нет, заявили они. После ухода этих людей появился староста, который начал вести со мной беседу, но убедившись в том, что я его не слушаю и пытаюсь связаться со своими друзьями, ушел. После его ухода я босиком вышел на улицу, чтобы поймать такси и вернуться на то место перед зданием ЦИК, где я провожу голодовку. Однако на улице ко мне вновь подошел староста и начал уговаривать меня не оставаться голодным и т.д.
Я вернулся на такси в Ереван, где меня уже ждали друзья. Полицейских опять не было видно. В одном из расположенных по соседству клубов я все же нашел сотрудника полиции, которому сообщил о произошедшем. После его сигнала пришли люди из полиции и потребовали, чтобы я отправился с ними давать показания. Но я отказался, сказав, что не намерен покидать свое место, ведь я, в конце концов, голодовщик.
В полицию отправились двое моих друзей, которые и дали показания с моих слов. В это время я почувствовал сильную боль в боку, что, видимо, было следствием применения ко мне силы. Друзья вызвали скорую помощь. Примерно через 4 часа после получения медицинской помощи я вернулся на свое место и сейчас продолжаю голодовку, хотя предварительно объявлял о проведении 7-дневной голодовки”,- рассказал журналистам Артавазд Варданян.