Ընդդիմությունը շրջափակեց ԱԳՆ շենքը (լուսանկարներ)
«Դիմադրություն» շարժումը, արձագանքելով մայիսի 22-ին տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև-Միշել բրյուսելյան հանդիպմանը, այսօր բողոքի ակցիա էր իրականացնում ՀՀ արտգործնախարարության շենքի մոտ՝ շրջափակելով շենքի բոլոր մուտքերն ու ելքերը։ Շրջափակված էր նաև Արդարադատության նախարարության շենքը։
Ընդդիմության ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանի խոսքերով՝ ԱԳՆ շենքը շրջափակելով՝ իրենք արգելակում են նախարարության աշխատանքը, քանի որ այն չի սպասարկում ՀՀ և հայ ժողովրդի շահերը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը, ով մի քանի այլ պատգամավորների հետ մուտք էր գործել շենք, հայտնեց, որ այսպիսով իրենք ապահովում են նախարարության աշխատակիցների գործադուլ իրականացնելու իրավունքը, և որ ԱԳՆ շենքում աշխատակիցներ գրեթե չկային, կառույցը, փաստացի, չէր գործում, չնայած որ նախկինում այստեղ մշտապես շարժ կար։
«Դիմադրություն» շարժման տարածված երեկվա հայտարարության մեջ նշվում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ՝ ներկայացնելու ՀՀ քաղաքացիների շահերը, երկիրը նոր զիջումների տանելու՝ սպասարկելով թուրք-ադրբեջանական օրակարգը, և որ Արցախը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի տարածած հայտարարության մեջ որևէ խոսք չկա պարտադիր իրավական ուժ ունեցող Հայաստան-ԵՄ ՀԸԳ համաձայնագրով ամրագրված՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի մասին:

В Ереване оппозиция окружила здание МИД (фото)
Участники движения “Сопротивление” в ответ на состоявшуюся в Брюсселе 22 мая встречу Пашинян-Алиев-Мишель провели сегодня акцию протеста перед зданием МИД, заблокировав все входы и выходы.
В окружении оказалось и здание Министерства юстиции. По словам представителя оппозиции, вице-спикера Национального Собрания Ишхана Сагателяна, окружая здание МИД, оппозиционеры парализуют работу ведомства, которое не обслуживает интересы Республики Армения и армянского народа.
Депутат фракции “Айастан” Арам Вардеванян, которому вместе с другими оппозиционными депутатами парламента удалось проникнуть в здание МИД, заявил, что тем самым они обеспечивают право его сотрудников на проведение забастовки. Вардеванян также сказал, что в здании сотрудников почти не было, министерство фактически бездействует, хотя раньше здесь шла оживленная работа.
В распространенном вчера заявлении “Сопротивления” отмечалось, что Никол Пашинян не имеет легитимности представлять интересы граждан РА, идти на новые уступки, обслуживая тем самым турецко-азербайджанскую повестку, и что Арцах ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана.
Отметим, что в заявлении председателя Европейского совета Шарля Мишеля ничего не говорится о праве народа Арцаха на самоопределение, прописанное в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, а также о мандате сопредседателей Минской группы ОБСЕ.