ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների թիվն աճել է
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմողների թիվը վերջին 2 ամիսներին ահռելի ծավալների է հասել, ավելացել է նաև նույնականացման քարտ ստանալու համար դիմողների թիվը:
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը՝ դրանով բացատրելով արտահերթ նիստում հարցի քննարկման հրատապությունը։
«Նախագծի նպատակն է տնտեսության, գիտության, մշակույթի, առողջապահության, սպորտի ոլորտները զարգացնելու նպատակով ընդլայնել պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստացող այն անձանց շրջանակը, որոնք իրենց նշանակալի ավանդը կունենան մի շարք ոլորտներում»,- ասաց Արա Ֆիդանյանը:
Ֆիդանյանի խոսքով` 2021 թվականի ընթացքում նույնականացման քարտ է ստացել 98 հազար 635 քաղաքացի, իսկ միայն 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում՝ 105 հազար 169 քաղաքացի:
Աճել է նաև բացառիկ ծառայությունների մատուցման համար քաղաքացիություն ստացած անձանց թիվը: Եթե նրանց թիվը 2021-ին եղել է 9, ապա 2022-ի առաջին կիսամյակի ընթացքում՝ 14: Նախագիծը քննարկումից հետո դրվեց քվեարկության և ընդունվեց:

Выросло число желающих получить гражданство РА
За последние два месяца число желающих получить гражданство Республики Армения достигло огромных объемов. Увеличилось также число заявок на получение идентификационной карты. Об этом сообщил в ходе обсуждения на внеочередном заседании Национального Собрания проекта поправок к закону “О гражданстве Республики Армения” заместитель начальника полиции Ара Фиданян. Именно этим обстоятельством Фиданян обусловил актуальность обсуждения вопроса на внеочередном заседании.
По словам замначальника полиции, цель законопроекта – расширить круг лиц, получающих гражданство в упрощенном порядке, которые внесут значительный вклад в развитие экономики, науки, культуры, здравоохранения, спорта.
В 2021 году идентификационные карты получили 98 тысяч 635 граждан, тогда как только в первом полугодии 2022 г. – 105 тысяч 169 граждан.
Выросло также число претендентов на получение гражданства за исключительные заслуги: в 2021 году их было 9, а в первом полугодии 2022 г. - уже 14, сообщил А.Фиданян.