Բռնաբարության մեջ մեղադրողն ինքը հայտնվեց մեղադրյալի աթոռին
Այն, որ ոստիկանությունում սուտ մատնություն կատարելը պատժվում է մինչև 5 տարի ազատազրկմամբ, գյումրեցի 20-ամյա Ա.Մ.-ն չգիտեր: Սակայն այս տարվա փետրվարի 27-ին, երբ նա Գյումրու ոստիկանության 2-րդ բաժանմունքում փորձել է հայտարարություն տալ իրեն բռնաբարելու վերաբերյալ, նրան այդ մասին նախազգուշացվել է: Ոստիկանությունում բացատրել են, որ եթե տրամադրած տեղեկատվությունը չհամապատասխանի իրականությանը, մեղադրյալի աթոռին կհայտնվի մեղադրողը, ոչ թե մեղադրյալ անձը:
Չանսալով զգուշացումներին՝ Ա.Մ.-ն, այնուամենայնիվ, հայտարարություն է տվել, որ նույն քաղաքի բնակիչ, 33-ամյա Սերգեյ Գ.-ն 2010թ. «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքում գտնվող «Ոսկե բլուր» հյուրանոց-ռեստորանային համալիրի սենյակներից մեկում իր կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ սեռական հարաբերություն է ունեցել՝ զրկելով իրեն կուսությունից:
Սակայն նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ա.Մ.-ի հայտարարությունը կեղծ է: Նախաքննական մարմինը որոշում է կայացրել Սերգեյ Գ.-ի նկատմամբ քրեական գործ չհարուցելու ու քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ: Այնուհետև ՀՀ քր. օրենսգրքի 333 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրանք է առաջադրվել 20-ամյա Ա.Մ.-ին: Աղջիկն ամբողջությամբ ընդունել է մեղքը և նախաքննական մարմնին պատմել, որ նման քայլի գնացել է Սերգեյից ազատվելու, ամուսնանալու և նոր կյանք սկսելու նպատակով:
Երիտասարդ աղջկա և 2 անգամ ամուսնացած, 3 զավակի հայր, նախկինում կողոպուտի համար դատված Սերգեյի միջև մտերմական կապը սկսվել է 2 տարի առաջ՝ փոխադարձ համաձայնությամբ: Ա.Մ.-ն մեկ տարի առաջ ավարտել էր Գյումրու պետական բժշկական քոլեջը, մշտական բնակության տեղափոխվել Երևան: Սերգեյն ու Ա.-ն Գյումրիում եղել են հարևաններ, բնակարանները գտնվել են նույն աստիճանահարթակում: Ընտանիքներն ունեցել են մտերմական, ջերմ հարաբերություններ: Երկու հարևանների միջև սիրային հարաբերությունները սկսվել էին 2010թ. Գյումրիում: Ա.Մ.-ն, մեկ տարի առաջ ավարտելով Գյումրու պետական բժշկական քոլեջը, տեղափոխվել էր Երևան՝ ծնողների մոտ, սակայն Սերգեյի հետ կապը պահպանվել էր: Ի դեպ, գործի փնտրտուքներով Սերգեյը ևս հասել էր մայրաքաղաք ու նախկին հարևանների հետ շարունակել հարևանություն անել նաև այնտեղ:
Ա.Մ.-ի հայրը աշխատանքի բերումով Երևանում հաստատվել էր դեռևս 2008թ.: Իմանալով ամուսնու արտաամուսնական կապի մասին՝ 2010թ. Երևան էր գնացել նաև մայրը՝ տանը թողնելով 2 աղջիկներին և տղային: Օգտվելով ծնողական հսկողության բացակայությունից և հրապուրվելով հարևանի սիրային խոստումներով՝ 18-ամյա Ա.-ն որոշել էր կապվել Սերգեյի հետ: Առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքում գտնվող «Ոսկե բլուր» հյուրանոց-ռեստորանային համալիրում, և պարզվել է, որ այն, ինչ Ա.Մ.-ն ոստիկանությունում բնութագրել էր որպես բռնություն, կատարվել է իր իսկ համաձայնությամբ:
Դրանից հետո զույգը բազմիցս սիրային հադիպումներ է ունեցել լքված շինությունների տարածքներում, հյուրանոցներում: Նախաքննական մարմնին տված ցուցմունքում Սերգեյ Գ.-ն նշել է 100-150 սեռական ակտի մասին: Այն, որ Ա.-ն Սերգեյի հետ սեռական հարաբերություն է ունեցել, իմացել է Ա.-ի քույրը: Հետագայում՝ դեպքից մեկ տարի անց, այդ մասին աղջիկը խոստովանել է նաև մորը:
Սերգեյը Ա.-ի իմացությամբ տեսանկարահանել և լուսանկարել է սեռական հարաբերությունները հետաքրքրության և հաճույքի համար: Շատ դեպքերում Ա.-ն ինքն է բջջային հեռախոսով իրեն լուսանկարել լողանալիս և ուղարկել Սերգեյին: Բոլոր տեսալուսանկարահանումները Սերգեյը խոստացել է ջնջել, սակայն ոստիկանություն ներկայացրած տեսաերիզից պարզ է դարձել, որ որոշ բուռն դրվագներ տղան, այնուամենայնիվ, պահպանել է:
Ա.Մ.-ի Երևան տեղափոխվելուց հետո նրանով սկսել է հետաքրքրվել հարևանի ազգականը: Քանի որ տղան որոշած է եղել հանդես գալ լուրջ առաջարկությամբ, Ա.-ն էլ իր հերթին է սկսել ուղիներ որոնել Սերգեյի հետ ունեցած կապին վերջ տալու համար: Վերջինս սկզբում համակերպվել է սիրուհու կորստի հետ, անգամ բարի բախտ ցանկացել Ա.-ին, սակայն ինչ-ինչ հանգամանքներում, գործից անտեղյակ փեսացուին հետագայում պատմել է իրենց կապի մասին:
Սերգեյից ազատվելու համար ոստիկանություն դիմելիս Ա.Մ.-ն չէր էլ ենթադրում, որ գործը կարող է շուռ գալ իր դեմ: Աղջկա մտքով անգամ չէր անցել, թե նախկինում զվարճության համար կատարված տեսալուսանկարահանումները հենց իր դեմ են աշխատելու: Բժշկական փորձաքննությունը ևս հաստատել է, որ Ա.-ի կուսաթաղանթը խախտված է, և ժամկետը որոշել հնարավոր չէ՝ վաղեմությունն անցած լինելու պատճառով:
Մայիսի 23-ին՝ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանում տեղի ունեցած դատավարության ժամանակ, ամբաստանյալ Ա.Մ.-ն խնդրեց անցկացնել արագացված դատաքննություն՝ ասելով, որ ամբողջությամբ ընդունում է մեղքը և զղջացել է կատարվածի համար: Մեղադրողի համոզմամբ՝ այս ամենը տեղի չէր ունենա, եթե ծնողներն իրենց պարտականությունները պատշաճ կերպով կատարեին, վերահսկեին հասունության շեմին գտնվող զավակների քայլերը և հանապազօրյա հացի հետևից ընկած՝ անտերության չմատնեին նրանց:
Դատախազ Սալոյանը միջնորդեց Ա.Մ-ին հանցավոր ճանաչել քր. օրենսգրքի 333 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով մեղսագրվող արարքում և դատապարտել ազատազրկման 2 տարի ժամկետով: Կիրառել ՀՀ քր. օր.-ի 77 հոդվածը և ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան 2 տարի ժամկետով, որի ընթացքում նրա վարքագծի նկատմամբ հսկողությունը դնել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման նկատմամբ հսկողություն իրականացնող համապատասխան ստորաբաժանման վրա:
Նույն օրը դատավոր Էդվարդ Մանուկյանը հրապարակեց դատավճիռը՝ բավարարելով դատախազ Սալոյանի միջնորդությունը:

Обвинившая в изнасиловании сама стала обвиняемой
О том, что за лжесвидетельство предусмотрено лишение свободы сроком до 5 лет, 20-летняя жительница Гюмри А.М. не знала. Однако 27 февраля этого года, когда она решила представить во 2-ое отделение полиции Гюмри заявление об изнасиловании, девушку об этом предупредили. В полиции объяснили, что если представленная ею информация не будет соответствовать действительности, то на скамье подсудимых окажется не тот, кого обвиняют, а тот, кто сам обвиняет.
Не обратив внимание на эти предупреждения, А.М. подала заявление о том, что в 2010 г. 33-летний житель Гюмри Сергей Г. изнасиловал ее в одной из комнат ресторанно-гостиничного комплекса “Воске блур”, лишив девственности.
Однако в ходе предварительного следствия выяснилось, что заявление А.М. является ложным. Было принято решение не возбуждать уголовное дело против Сергея Г. и прекратить начатое в отношении него уголовное преследование.
После этого А.М. было выдвинуто обвинение по п.1 ч.2 ст.333 УК РА. Девушка полностью признала свою вину и сказала, что пошла на этот шаг с целью избавиться от Сергея, выйти замуж и начать новую жизнь.
Интимные отношения между молодой девушкой и дважды женатым, имеющим трое детей, в прошлом судимым за грабеж Сергеем Г. начались 2 года назад по их взаимному согласию. А.М. в прошлом году окончила Гюмрийский государственный медицинский колледж и переехала жить в Ереван. В Гюмри Сергей и А. были соседями, их квартиры находились на одной лестничной площадке. В поисках работы Сергей тоже оказался в Ереване и нашел жилье опять-таки по соседству с семьей А. Ее отец еще в 2008 г. отправился работать в столицу. Мать, узнав о внебрачной связи мужа, тоже отправилась в Ереван, оставив дома двух дочерей и сына.
Воспользовавшись отсутствием родителей и поверив любовным признаниям соседа, 18-летняя А. решила вступить с ним в интимную связь. Их первое свидание состоялось в ресторанно-гостиничном комплексе “Воске блур”. Однако оказалось, что то, что А.М. охарактеризовала в полиции как изнасилование, произошло с ее же согласия.
После этого парочка имела еще несколько любовных свиданий. В своих показаниях Сергей Г. упомянул о 100-150 половых актах. Об интимной связи А. с Сергеем узнала ее сестра. А через год девушка во всем призналась и матери.
Сергей с ведома А. снял ради интереса их интимные встречи на видеокамеру и фотоаппарат. Очень часто сама А. снимала себя во время купания на мобильный телефон и отправляла снимки Сергею. Последний обещал удалить все видеозаписи и фотографии, но из представленных полиции видеоматериалов стало ясно, что какие-то эпизоды он все же сохранил.
После переезда А.М. в Ереван ею стал серьезно интересоваться родственник соседа. А поскольку парень решил сделать ей серьезное предложение, то А. начал искать пути прекратить отношения с Сергеем. Последний сперва смирился с потерей любовницы и даже пожелал ей счастья, но потом, исходя из определенных обстоятельств, рассказал об их связи ни о чем не подозревавшему жениху.
Обратившись в полицию с целью избавиться от Сергея, А.М. не предполагала, что это дело может обернуться против нее самой.
На судебном заседании 23 мая в суде первой инстанции Ширакской области А.М. полностью признала свою вину и раскаялась в содеянном. Как отметил обвинитель, если бы родители надлежащим образом выполняли свои родительские обязанности, всего этого можно было бы избежать.
Прокурор Салоян ходатайствовал признать А.М. виновной по п.1 ч.2 ст.333 УК РА и осудить к двум годам лишения свободы. Применить ст.77 УК РА и установить 2-летний испытательный срок, во время которого поручить надзор за ее поведением соответствующему подразделению управления по УИУ министерства юстиции РА. Судья Эдуард Манукян удовлетворил ходатайство прокурора.