Մենք բարդ իրավիճակում ենք գտնվում, ունենք զոհեր և վիրավորներ․ Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի հերթական նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության ժամանակ գիշերվանից սկսված մարտական գորոծղությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների հիշատակը։
«Տեղյակ եք, որ այս գիշեր ադրբեջանական զորքերը մի քանի ուղղությամբ կրակ են բացել ՀՀ-ի ուղղությամբ։ Մենք ունենք զոհեր և վիրավորներ։ Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ նախ հարգենք մեր զոհվածների հիշատակը»,- հայտարարեց Ազգային ժողովի նախագահը, ապա հավելեց, որ ստեղծված իրավիճակում քաղաքական ուժերն ու հանրությունը պետք է միասնական լինեն։
ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ նման պարագայում չեն կարող քաղաքական տարաձայնություններին տեղ տալ։ Դիմելով քաղաքացիներին՝ Սիմոնյանը նշեց․ «Պետք չէ խուճապի մատնվել, մենք բարդ իրավիճակում ենք գտնվում։ Խնդրում եմ ձեզ որևիցե ձևով, թե՛ ապատեղեկատվությանը, թե՛ տարբեր տարածվող լուրերին տեղիք չտալ, չտարածել դրանք և հետևել միայն պաշտոնական տեղեկատվությանը»։
ԱԺ նախագահը այսօր կներկայացնի ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ-ի հայտարարության տեքստը։ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ այսօր ժամը 11:00-ին ԱԺ-ում ելույթով հանդես կգա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ազգային ժողովի նիստին տևական բացակայություններից հետո այսօր մասնակցում են նաև ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորները։

“Мы находимся в сложной ситуации. У нас есть погибшие и раненые” – А.Симонян
Сегодняшнее заседание Национального Собрания началось с минуты молчания в память о военнослужащих, погибших во время начавшихся ночью военных действий по защите государственной границы Республики Армения.
“Как вы знаете, этой ночью азербайджанские войска на нескольких участках начали вести огонь в направлении Республики Армения. С нашей стороны есть погибшие и раненые”,- сообщил председатель Национального Собрания Ален Симонян, добавив, что в сложившейся ситуации политические силы и общественность должны быть едины, политических разногласий быть не может.
Обращаясь к гражданам страны, спикер НС сказал: “Не надо впадать в панику. Мы находимся в сложной ситуации. Прошу вас ни в коем случае не поддаваться на дезинформацию, на распространяемые различные слухи, не распространять их, следить только за официальными сообщениями”.
Сегодня же председатель парламента представит текст заявления Национального Собрания РА по поводу азербайджанской агрессии. А в 11:00 в НС выступит премьер-министр Никол Пашинян.
После длительного отсутствия в сегодняшнем заседании парламента участвуют депутаты оппозиционной фракции “Айастан”.