Ինչո՞ւ է եկեղեցին ազատված ԱԱՀ-ից, իսկ գիրքը՝ ոչ
«Վարչապետը 2010 թ.-ին, Հայաստանում գրքի տարուն ընդառաջ գնալով, խոստացել էր, որ սկսած ներմուծվող թղթից, ինչպես նաև գիրքարտադրության պրոցեսի հաջորդ փուլերի ընթացքում գրքի վրայից կհանվի ԱԱՀ-ն, սակայն մոտ երկու ամիս առաջ վարչապետն արդեն փոխել էր իր կարծիքը՝ ասելով, որ ԱԱՀ-ից հանելը վատ է»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց հրատարակիչ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա ավելացրեց. «Չեմ ցանկանում վիճարկել վարչապետի որոշումը, բայց կարելի է համեմատություն տանել. եկեղեցին ազատված է ԱԱՀ-ից, և եթե դա վատ է, ինչո՞ւ է այդ վատը տարածվում եկեղեցու վրա, եթե դա լավ է, կարելի է մի հոգևոր բնագավառից այդ լավ փորձը տանել մեկ այլ հոգևոր բնագավառ, որը գիրքն է: Չեմ կարծում, որ գրքի լույսը զիջում է մոմի լույսին»:
Նշենք, որ Հայաստանում ԱԱՀ-ն (ավելացված արժեքի հարկ) գրքի դեպքում 19% է, Գերմանիայում՝ 7%, Սլովենիայում՝ 0%, Ուկրաինայում՝ 0%, Ռուսաստանում՝ 0-5%:
Գրող Կարեն Անտաշյանը առաջընթաց է նկատում պետության կողմից գրքի հանդեպ հետաքրքրության բարձրացման հարցում, սակայն կարծում է, որ տրամադրված միջոցները պետք է նպատակային լինեն, և հստակեցվի պետության դերակատարությունը: Մշակութային արժեքների պահպանման հարցում պետական միջամտությունն ուղղակի անհրաժեշտ է, մշակութային արժեքների տարածման և քարոզչության դեպքում՝ ցանկալի, իսկ ահա նոր արվեստի ստեղծման դեպքում պետության մասնակցությունը պետք է նվազագույն լինի. լավ չէ, երբ «կախվում են գրողի գրչից»:
Գրականագետ Հասմիկ Հակոբյանն անհեթեթ է համարում այն, որ Երևանը, գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք լինելով, ներկայանում է աշխարհին ոչ թե սեփական գրքերով, գրողներով, այլ միջոցառումների բացման ժամանակ պետական պաշտոնյաների ելույթներով:
Գրաքննադատ Արքմենիկ Նիկողոսյանը հավելեց, որ Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու տոնակատարությունների շրջանակներում անցկացված EXPO ցուցահանդեսի ժամանակ պահակը ներս էր թողնում միայն ցուցակում առկա կոնկրետ մարդկանց: Արդյունքում բազմաթիվ գրողներ և ընթերցասերներ ուղղակի դրսում մնացին:
Ասուլիսի ընթացքում գրականության մարդիկ հանդես եկան միասնական հայտարությամբ այն մասին, որ նույնիսկ գրքի տոնի շրջանակներում խոսվում է ամեն ինչի մասին՝ բացի գրքից: Արմեն Մարտիրոսյանն ասաց. «Կանգնեցվում է գրքի արձան, անցկացվում են գրքի համերգ, գրքի հրավառություն, գրքի տաշի-տուշի, իսկ գրքից ոչ ոք չի խոսում»:

Почему церковь освобождена от НДС, а книга – нет?
“В 2010 г. в связи с предстоящим в Армении Годом книги премьер-министр страны пообещал, что весь процесс книгопечатания, включая импорт бумаги, будет освобожден от НДС. Однако примерно два месяца назад он изменил свое мнение, заявив, что снимать НДС нецелесообразно”,- заявил сегодня на пресс-конференции издатель Армен Мартиросян.
“Не хочу оспаривать решение главы правительства, но можно привести следующее сравнение. Церковь освобождена от НДС, и если это плохо, почему на церковь распространили это плохое решение? А если это хорошо, почему этот хороший опыт нельзя распространить и на другую духовную сферу – книгу? Не думаю, что свет знаний уступает свету горящей свечи”,- добавил А.Мартиросян.
Отметим, что в Армении НДС на книжную продукцию составляет 19%, в Германии – 7%, в Словении и Украине – 0%, в России – 0-5%.
По мнению писателя Карена Анташяна, в деле повышения интереса к книге государство добилось прогресса. Вместе с тем писатель считает, что выделяемые средства должны использоваться целенаправленно. В вопросе сохранения культурных ценностей государственное вмешательство необходимо, в вопросе распространения и пропаганды культурных ценностей – желательно, а в случае создания нового искусства вмешательство государства должно быть минимальным, отметил Карен Анташян.
Литературовед Асмик Акопян назвала абсурдом то, что Ереван, являясь Всемирной столицей книги, предстает миру не собственными книгами и писателями, а речами чиновников, которые они произнесли во время церемонии передачи этого статуса армянской столице.
В свою очередь литературный критик Аркменик Никогосян добавил, что при открытии в рамках этих мероприятий выставки EXPO охрана пропускала только указанных в списке лиц, в результате многие писатели и книголюбы не смогли попасть на выставку.
Участники пресс-конференции были единодушны в том, что даже в рамках праздника книги говорится обо всем, кроме самой книги.