Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, թե տեղեկություններ ունի հակառակորդի օգտին աշխատած զինվորականների մասին
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց իր ելույթներից մեկը՝ «5-րդ շարասյան մասին»: Ըստ Քոչարյանի՝ հասարակության շրջանում և քաղաքական դաշտում այդ ելույթն անհանգստություն չի առաջացրել, և շարասյուները, առանց համարակալելու, բոլորն էլ զգացել են, որ պատերազմի ժամանակ ինչ-որ բան այնպես չի գնացել՝ հօգուտ մեզ:
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ «պատահական համընկնմամբ» 2 օր առաջ մի ռեպորտաժ է տեսել քրեական գործի մասին, որն ուղարկվում է դատարան: Բովանդակությունն այն է, որ ադրբեջանական կողմը գրոհել և գրավել է բարձունք, հայկական կողմը հակագրոհել է և հետ է գրավել բարձունքը: Բարձրաստիճան զինվորականը մեղադրվում է այն բանի համար, որ իր լիազորություններն անցնելով՝ գնացել, ասել է՝ իջեք այդ բարձունքից, թողե՛ք բարձունքը:
Ըստ Փաշինյանի, ցանկացած գործողություն պետք է ունենա պատճառաբանություն, սակայն այստեղ չկա բացատրություն, թե ինչու է հանձնվել բարձունքը:
Նիկոլ Փաշինյանի տեղեկություններով՝ նմանատիպ իրավիճակներ էլի կան, նա հույս հայտնեց, որ դրանք եւս կդառնան հեռուստատեսային ռեպորտաժի թեմա: Վարչապետի խոսքով՝ կան դեպքեր, երբ զինվորականը զորքի մեջ խուճապ է առաջացրել, որպեսզի զորքը թողնի, որ հակառակորդը տարածքներ գրավի:
Վարչապետը չի բացառում, որ այդ զինվորականներն այլ երկրի կողմից հավաքագրված գործակալներ են: Քանի որ ինքը բարձունքը հանձնելու հրաման չի տվել, ենթադրում է, որ այլ տեղից է հրաման ստացվել, որի խոստովանության դեպքում զինվորականին ավելի լուրջ մեղադրանք է սպասվում, մինչդեռ այս պահին նա դատապարտվում է անփութության համար:

По словам Н.Пашиняна, он располагает сведениями о работавших на противника военнослужащих
Депутат фракции “Гражданский договор” Андраник Кочарян во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании напомнил премьер-министру Николу Пашиняну одно из его выступлений о “пятой колонне”. По словам депутата, во время войны все чувствовали, что что-то пошло не так, не в нашу пользу.
Отвечая А.Кочаряну, премьер отметил, что “по случайному совпадению” два дня назад он увидел репортаж об уголовном деле, которое уже передавалось в суд. Согласно репортажу, азербайджанская сторона в результате атаки заняла высоту. Армянская сторона контратаковала и вернула высоту. Высокопоставленный военнослужащий обвинялся в том, что, превысив свои полномочия, приказал оставить эту высоту.
По словам Пашиняна, любое действие должно иметь объяснение, однако в данном случае объяснения тому, почему была сдана высота, нет.
По словам премьера, есть случаи, когда военнослужащие вызывали панику в войске с тем, чтобы солдаты отступили, и эти территории захватил противник.
Н.Пашинян высказал мнение, что эти люди, возможно, являются завербованными агентами другой страны. Премьер подчеркнул, что он не отдавал такой приказ, следовательно этот приказ поступил из другого места, и в случае соответствующего признания может быть предъявлено серьезное обвинение, между тем этого человека судят за халатность.