Խաչատուր Քոքոբելյանը վստահեցնում է` Լաստիվերին վտանգ չի սպառնում
Հիդրոէլեկտրակայանը, որը պատկանում է Քոքոբելյանների ընտանիքին` «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի որդուն և ազգակցին, ավելի ներքև է կառուցվելու, քան 850 նիշն է: «Լաստիվերի Ջրվեժը, որը գտնվում է 1210 նիշի վրա, պարզապես անհամատեղելի է մեր հէկերի տարածքի հետ: Մենք երբևէ չենք թաքցրել, որ մենք այդտեղ հիդրոկայան ունենք գործող և կառուցվող, և հստակ ասում եմ և հիմա էլ չեմ թաքցնում, որ մենք, չափումներ անելու ժամանակ, հաշվի առնելով, որ այդ ջրվեժը գտնվում է 1210 նիշի վրա, ավելի ներքև ենք վերցրել ջրթույլտվությունը և վարձակալել հողերը, որ նման կարգի խնդիրներ չառաջանան»,- «Հետքին» պարզաբանեց Խաչատուր Քոքոբելյանը:
Հիշեցնենք, որ զբոսաշրջիկներին գայթակղող Լաստիվերի ջրվեժի ճակատագիրը մտահոգել էր ենոքավանցիներին և իջևանցիներին, քանի որ պարզ չէր, թե ով և որտեղ է պատրաստվում նոր փոքր հէկ կառուցել Խաչաղբյուր գետի վրա:
Խաչատուր Քոքոբելյանը նշեց, որ ինքը քաջատեղյակ է և վստահեցնում է, Լաստիվերի ջրվեժի հատվածում հիդրոէլեկտրակայան թե' իրենց, թե' այլ ընկերությունների կողմից չի կառուցվում. «Ես տարածքը նայել եմ, ես փարատում եմ բոլոր անհանգստությունները և ամենայն պատասխանատվությամբ և հստակ ասում եմ դա»:
Խաչատուր Քոքոբելյանը նաև ասաց, որ իրենց նախատեսած նոր փհէկը ընդհանրապես բնությանը չի վնասելու, քանի որ ճանապարհի վրա է, և հնարավոր է հաջորդ տարի սկսեն կառուցել, բայց հնարավոր նաև չկառուցեն ընդհանրապես` կապված ֆինանսական միջոցների բացակայության հետ:
Bnutean masin mtacoxner@ tox gnan tesnen te amen or inchqan carner en ktrvom aet hrashali vaererum ,heto tox hekeri chkarucelu masin xosen. I Vercho joshed 90 akan tvakanner@ heto dateq.
mariam
APAMONTAZHVEL AMOTTTTTTTTTTTTTTTTTT Մեկնաբանությունը...
«Ես տարածքը նայել եմ ես վստահեցնում եմ» ո՞րն ա,, դու քաղաքական գործիչ ես, թե երկրաբան, թե ինժեներ ե չգիտեմ էլ ինչ, թուուու

Хачатур Кокобелян уверяет: Ластиверу опасность не угрожает
ГЭС, принадлежащая семье Кокобелянов – сыну и родственнику председателя партии "Свободные демократы" Хачатура Кокбеляна, будет построена ниже отметки 850. "Ластиверский водопад, который находится на отметке 1210, просто несовместим с территорией нашей ГЭС. Мы никогда не скрывали, что имеем в этом районе действующую и строящуюся ГЭС. Я четко заявлял и сейчас заявляю, что при проведении обмеров мы учли то обстоятельство, что водопад находится на отметке 1210. И чтобы подобные проблемы не возникли, мы взяли разрешение на строительство на участке, расположенном ниже этой территории",- пояснил в беседе с "Hetq"-ом Хачатур Кокобелян.
Напомним, что судьба привлекающего туристов Ластиверского водопада вызвала обеспокоенность у жителей села Енокаван и города Иджевана, которые не знали, кто и где на реке Хачахбюр собирается построить новую малую ГЭС.
Хачатур Кокобелян заверил, что ни их компания, ни другие компании не намерены строить ГЭС в районе водопада. "Я осмотрел местность и хочу рассеять все опасения. Заявляю об этом со всей ответственностью",- сказал лидер "СД".
Он также отметил, что предусмотренная ими малая ГЭС не причинит вреда природе, поскольку должна быть построена возле дороги. Кроме того, не исключено, что из-за отсутствия финансовых средств эта ГЭС вообще не будет построена, добавил Х.Кокобелян.