Գերմանական մեքենան՝ ընդդեմ իտալական փորձի
Այսօր Վարշավայի «Ազգային» մարզադաշտում կկայանա «Եվրո-2012»-ի երկրորդ կիսաեզրափակիչը, որում կխաղան Գերմանիան ու Իտալիան: Տիտղոսակիր այս թիմերի պայքարը հին պատմություն ունի: Նախ նշենք, որ գերմանացիները աշխարհի ու Եվրոպայի եռակի չեմպիոններ են, իսկ իտալացիները՝ աշխարհի քառակի եւ Եվրոպայի մեկանգամյա:
Ընհանրապես թիմերը հանդիպել են 30 անգամ, 14 դեպքում հաղթել են իտալացիները, 9 անգամ գրանցվել է ոչ-ոքի, 7 անգամ էլ հաջողության են հասել գերմանացիները: Իտալիան դեռ ոչ մի անգամ պաշտոնական խաղում չի պարտվել Գերմանիային: Փաստորեն, Յոահիմ Լյովի սաները կփորձեն վերջ տալ այս տխուր ավանդույթին: Փոխարենը իտալացիները պաշտոնական հանդիպումներում 3 հաղթանակ ու 4 ոչ-ոքի են գրանցել:
Թիմերի միջեւ խաղերից հիշարժան է նախ 1982-ի աշխարհի առաջնության եզրափակիչում իտալացիների տարած հաղթանակը՝ 3-1: Այդ ժամանակ ապենինցիները նվաճեցին իրենց 3-րդ չեմպիոնական տիտղոսը: Ֆուտբոլասերները կհիշեն նաեւ 2006-ի աշխարհի առաջնությունում իտալացիների հաղթանակը կիսաեզրափակչում, երբ ավելացված ժամանակում Գրոսսոն ու դել Պիեռոն երկու գոլ խփեցին եւ դուրս բերեցին թիմին եզրափակիչ: Այդ տարի էլ իտալացիները նվաճեցին 4-րդ չեմպիոնական գավաթը: Ստացվում է՝ իտալացիների համար գերմանացիներին հաղթելը բերում է մեծ հաջողության: Հարց է՝ կստացվի՞ այս անգամ Պրանդելիի թիմին կրկնել այդ ամենը: 2011-ին այս թիմերի ընկերական խաղը Դորտմունդում ավարտվեց 1-1: Քլոզեի գոլին պատասխանեց Ռոսսին:
Այս անգամ, սակայն, շատերը, այդ թվում՝ գրավառուները, հավատում են հենց գերմանացիների հաղթանակին: Գերմանական մեքենան այս մրցաշարում միայն հաղթել է ու շատ վստահ է հանդես եկել, ինչը տպավորել է թե մասնագետներին, թե երկրպագուներին: Դե իսկ իտալացիների օգտին խոսում է մեծ փորձը: Թիմերի հաղթանակների գործակիցներն այսպիսին են. Գերմանիա՝ 1,88, ոչ-ոքի՝ 3,3, Իտալիա՝ 4,6:

Немецкая машина против итальянского опыта
Сегодня на Национальном стадионе Варшавы состоится второй полуфинал Евро-2012, в котором встретятся сборные Германии и Италии. Борьба этих двух титулованных команд имеет давнюю историю. Прежде всего отметим, что немцы являются трехкратными чемпионами мира и Европы, а итальянцы четыре раза становились чемпионами мира и один раз - чемпионами Европы.
В целом команды встречались 30 раз: в 14-ти случаях побеждали итальянцы, 9 раз фиксировалась ничья и 7 раз успеха добивались немцы. Италия ни в одной официальной игре пока не проиграла Германии. И сейчас подопечные Йоахима Лева попытаются нарушить эту печальную традицию. В официальных встречах итальянцы трижды одерживали победу и четыре игры закончили вничью.
Наиболее памятным был матч, сыгранный этими командами на чемпионате мира 1982 года, когда в финале итальянцы победили со счетом 3:1. Тогда аппенинцы завоевали свой 3-й чемпионский титул. Болельщики наверняка помнят и победу итальянцев в полуфинале чемпионата мира 2006-го года, когда в дополнительное время Гроссо и дель Пьеро забили два мяча и вывели свою команду в полуфинал. В тот год итальянцы завоевали и 4-й чемпионский Кубок. Получается, что итальянцам победа над Германией приносит большой успех. Но удастся ли команде Пранделли и на этот раз повторить свой успех? В 2011 г. товарищеская игра этих команд в Дортмунде завершилась вничью 1:1. На гол Клозе ответил Росси.
Однако на этот раз многие, в том числе и букмекеры, верят в победу Германии. На нынешнем чемпионате немецкая машина выступает очень уверенно – пока она одержала только победы, что произвело впечатление и на специалистов, и на болельщиков. Ну а в пользу итальянцев говорит только их большой опыт.