Երևանի ամանորյա ձևավորման համար քաղաքապետարանը հատկացրել է 202 միլիոն դրամ
Ամանորին ընդառաջ մայրաքաղաքի տոնական ձևավորման համար Երևանի քաղաքապետարանը հատկացրել է 202 միլիոն 406 հազար դրամ։ Այս գումարն առանց մրցույթի տրամադրվել է «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ին, որն էլ պատասխանատու կլինի մայրաքաղաքի ամանորյա զարդարանքի համար։
Ըստ պետական գնումների armeps.am համակարգի՝ Երևանի քաղաքապետարանի և «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ի միջև պայմանագիրը կնքվել է 2023թ․ նոյեմբերի 7-ին։ Ըստ պայմանագրի՝ այդ ընկերությունը մայրաքաղաքում տեղադրելու է տոնական լուսավորության սարքավորումներ։
Հարկ է նշել, որ այս ընկերությունը Երևանի ամանորյա ձևավորումը կատարել էր նաև նախորդ տարի՝ կրկին առանց մրցույթի։ Այդ ժամանակ տոնական ձևավորման համար հատկացվել էր 191 միլիոն դրամ։
«Սինեմարտ» ՍՊԸ-ն, ըստ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի՝ հիմնադրվել է 2008 թվականի հոկտեմբերի 23-ին։ Ընկերության տնօրենն ու 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերը Հանրային հեռուստաընկերության ռազմավարական ծրագրերի ղեկավար Ռուբեն Շահինյանն է։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանն այսօր մեկնաբանել է, թե ինչու է ամանորյա զարդարանքը վստահվել հենց «Սինեմարտ» ՍՊԸ-ին։ Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ այդ ընկերության հետ անձնական որևէ փոխկապակցվածություն չկա, և «Սինեմարտի» հետ պայմանագիր է կնքվել այն պատճառով, որ ընկերությունը նախորդ տարի պատշաճ ձևով է իրականացրել մայրաքաղաքի տոնական ձևավորումը։

202 млн драмов - на новогоднее оформление столицы
В преддверии Нового года мэрия Еревана выделила на праздничное оформление столицы 202 млн 406 тыс. драмов. Эта сумма без проведения тендера выделена ООО “Синемарт”, которое и будет нести ответственность за украшение города к новогодним праздникам.
Согласно сайту госзакупок armeps.am, договор между ереванской мэрией и ООО “Синемарт” был заключен 7 ноября 2023 г. По договору компания должна выполнить праздничный световой декор столицы.
Отметим, что новогоднее освещение Еревана “Синемарт” оформила и в прошлом году. Тогда для проведения этих работ компания получила 191 млн драмов.
Согласно госреестру юридических лиц, ООО “Синемарт” основано 23 октября 2008 г. Директором и единоличным владельцем компании является руководитель стратегических программ Общественной телекомпании Рубен Шагинян.
Вице-мэр Еревана Сурен Григорян сегодня пояснил, почему новогоднее оформление города поручено именно этой компании. По его словам, в прошлом году праздничную иллюминацию столицы “Синемарт” обеспечила на должном уровне.