Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մոտ 1 միլիարդ դրամով վաճառել է իր բաժնետոմսերը
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը 2022 թվականի ընթացքում 1 միլիարդ 7 միլիոն դրամի եկամուտ է ունեցել, որից 962 միլիոնը գոյացել է «Արդշինբանկում» ունեցած բաժնետոմսերի վաճառքից։ Այս մասին նշված է Մհեր Գրիգորյանի գույքի և եկամուտների 2022թ․ տարեկան հայտարարագրում, որը հրապարակվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հայտարարագրերի ռեեստրում։
2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ից Մհեր Գրիգորյանը 1,000056 տոկոս մասնակցություն է ունեցել «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ում, որտեղ 2011-2018թթ․ զբաղեցրել է վարչության նախագահի պաշտոնը։ Բանկի բաժնետոմսերը ձեռք է բերել «Արինս Գրուպ» ՍՊԸ-ից և «Ռեգիոն ֆինանսական արդյունաբերական կորպորացիա» ՓԲԸ-ից, որոնք եղել են «Արդշինբանկի» 97,4 տոկոսի սեփականատերը։ «Արդշինբանկում» Գրիգորյանի բաժնետոսմերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 502 մլն 300 հազ․ դրամ։
2022 թվականին Մհեր Գրիգորյանն այդ բաժնետոմսերը 962 մլն 424 հազ․ դրամով (ավելի քան 2 մլն ԱՄՆ դոլար) վաճառել է «Արինս Գրուպ» ՍՊԸ-ին, որն այս պահի դրությամբ բանկի 98,67 տոկոսի սեփականատերն է։ «Արինս Գրուպի» սեփականատերն էլ «Արդշինբանկի» խորհրդի նախագահ Կարեն Սաֆարյանն է։
2003 թվականին հիմնված «Արինս Գրուպը» ուղղակի և անուղղակի ներդրումներ ունի «Արդշինբանկում», «Արմենիա Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունում, «Կապիտալ ՎԻՊ», «Պրեմիում Պլազա» և մի շարք այլ ընկերություններում։
Մհեր Գրիգորյանին պատկանող բաժնետոմսերի անվանական արժեքը կազմել է 502 մլն 300 հազ․ դրամ, որոնք վաճառել է մոտ կրկնակի ավել գնով՝ 962 մլն դրամով։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել է, որ բաժնետոմսերի առքուվաճառքը կատարվել է տվյալ օրվա դրությամբ բանկի հաշվեկշռային շուկայական գնով՝ բանկի զուտ ակտիվների արժեքին համամասնորեն։
Որպես եկամուտ՝ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարագրել է նաև 23 միլիոն դրամ աշխատավարձ վարչապետի աշխատակազմից, ինչպես նաև 21,3 մլն դրամ և 2231 եվրո եկամուտ «Արդշինբանկից»՝ որպես տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոս։
Ինչպես է Մհեր Գրիգորյանն օգտագործել 1 միլիարդ դրամը
Ստացված եկամուտների մի մասը Մհեր Գրիգորյանը 2022 թվականին ավանդ է դրել։ Ավանդներից մեկի գումարը կազմել է 525 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ մյուսինը՝ 40 մլն դրամ։
56 միլիոն դրամ էլ արտացոլված է Մհեր Գրիգորյանի ծախսերի հատվածում՝ որպես նվիրատվություն կամ օգնության կարգով տրված գույք։
Ինչպես «Հետքին» հայտնել են փոխվարչապետի գրասենյակից, ստացված եկամուտներից մնացած մասը Մհեր Գրիգորյանը փոխանցել է կնոջը՝ Աննա Գրիգորյանին, որն էլ իր հերթին այդ գումարի մի մասը կրկին ավանդ է դրել։ Տարեսկզբին իր ունեցած 300 հազար դոլար ավանդը ավելացրել է ևս 200 հազար դոլարով, և բացի դրանից նոր ավանդ է դրել 500 հազար եվրոյի չափով։
Մհեր Գրիգորյանից ստացած գումարի մնացած մասն էլ՝ մոտ 210 մլն դրամ, Աննա Գրիգորյանը նվիրատվություն է կատարել, որն արտացոլված է նրա ծախսերի հայտարարագրում։
2022 թվականի տարեկան հայտարարագրում Մհեր Գրիգորյանը նշել է 5 միավոր անշարժ գույք՝ բնակելի տուն և հողամաս Աշտարակ քաղաքում, 1 բնակարան և 2 ավտոտնակ Երևանի կենտրոն վարչական շրջանում։ Նշված բոլոր գույքերը Մհեր Գրիգորյանին պատկանում են համատեղ սեփականության իրավունքով, և նա դրանք ձեռք է բերել նախքան փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելը։
Որպես դրամական միջոց՝ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարագրել է 3 մլն դրամ բանկային հաշվին, և 70 մլն դրամ կանխիկ։ Ի դեպ այս 70 միլիոնը տարիներ շարունակ անփոփոխ արտացոլվում է Մհեր Գրիգորյանի հայտարարագրերում։

Вице-премьер Мгер Григорян продал свои акции за 1 млрд драмов
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян в 2022 году получил доход в размере 1 млрд 7 млн драмов, из которых 962 млн образовались от продажи принадлежащих ему акций частных компаний. Эти данные приведены в декларации об имуществе и доходах Григоряна за 2022 год, опубликованной в реестре деклараций Комиссии по предупреждению коррупции.
30 октября 2017 г. Мгер Григорян приобрел акции ООО “Аринс Групп” и “Финансовая промышленная корпорация “Регион” на общую сумму 502 млн 300 тысяч драмов. В 2022 г. он продал эти акции за 962 млн 424 тыс.драмов (более 2 млн долларов США) ООО “Аринс Групп”, собственником которой является председатель совета “Ардшинбанка” Карен Сафарян.
Основанная в 2003 г. компания “Аринс Групп” осуществила прямые и косвенные инвестиции в “Ардшинбанк”, страховую компанию “Армения иншуранс”, компании “ВИП Капитал”, “Премиум Плаза” и ряд других.
Номинальная стоимость акций Мгера Григорян составляла 502 млн 300 тыс.драмов, но продал он их почти в два раза дороже – за 962 млн драмов. Офис вице-премьера, куда Hetq.am направила запрос, сообщил, что сделка по купле-продаже акций была осуществлена по рыночной цене на данный день пропорционально стоимости чистых активов банка.
Как Мгер Григорян распорядился одним миллиардом драмов
Часть полученного дохода вице-премьер в 2022 г. оформил в качестве вклада. Сумма одного из вкладов составила 525 тыс.долларов США, другого – 40 млн драмов.
Еще 56 млн драмов отражены в декларации в разделе расходов в качестве пожертвований или имущества, предоставленного в порядке помощи.
По сообщению офиса вице-премьера, остальную часть полученного дохода Мгер Григорян передал жене Анне Григорян. Последняя в свою очередь оформила часть этой суммы в качестве вклада. В начале года вклад А.Григорян в размере 300 тыс.долларов увеличился на 200 тысяч долларов. Кроме того, жена вице-премьера оформила новый вклад на сумму 500 тысяч евро.
Остальную часть полученной от Мгера Григоряна суммы – около 210 млн драмов – Анна Григорян отдала на пожертвования, что отражено в разделе расходов ее декларации.
В декларации 2022 г. Мгер Григорян указал 5 единиц недвижимости – жилой дом и гараж в городе Аштарак, одну квартиру и два гаража в Центральном административном округе Еревана. Все указанное имущество принадлежит М.Григоряну на правах совместной собственности, приобретенной им до назначения вице-премьером.
В качестве денежных средств Мгер Григорян задекларировал банковский счет на 3 млн драмов и 70 млн драмов наличными. Кстати, последняя сумма вот уже несколько лет отражается без изменений во всех декларациях вице-премьера.