Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի նոր սեփականատերը բարձրացնում է Գեղանուշի պոչամբարի պատվարը
Սյունիքի մարզի Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղների հանքավայրը շահագործող «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն նախատեսում է 2,5 մետրով բարձրացնել Գեղանուշի պոչամբարի հյուսիսային և հարավային պատվարները: Դրա համար Շրջակա միջավայրի նախարարություն է ներկայացրել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հայտ:
Հիշեցնենք` Շահումյանի հանքավայրը նոր շահագործող ունի. «Չաարատ Կապան» ՓԲԸ-ն վաճառեց շահագործման իրավունքն ու Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը, և այժմ հանքն ու կոմբինատը շահագործում է «Կապանի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ն, որի սեփականատերը, համաձայն իրական շահառուների հայտարարագրի, Սասուն Ավետիսյանն է:
Ընդերքօգտագործման պայմանագրում 2023թ. նոյեմբերի 16-ին այս փոփոխությունն արդեն արտացոլվել է: Սասուն Ավետիսյանի հետ փորձեցինք սոցիալական ցանցով հարցազրույցի համար պայմանավորվել: Վերջինս արձագանքեց, սակայն երբ իմացավ՝ ինչի վերաբերյալ ենք ուզում զրուցել, այլևս չպատասխանեց մեզ:
Համաձայն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հայտի` պատվարի բարձրացման ընթացքում նախատեսվում է կառուցել երկրորդային պատվարներ, որոնց համար օգտագործվելու են ստորգետնյա հանքի դատարկ ապարները: Դրա համար կատարվել է պատվարի կայունության լրացուցիչ հաշվարկ, որի հիման վրա ամրությունը ապահովելու համար, նախատեսվել են ամրաբեռնման աշխատանքներ։
Առաջին փուլում նախատեսվում է չորս շերտ` հասցնելով պատվարի ընդհանուր բարձրությունը 10 մ-ի: Երկրորդ փուլում նախատեսվում է պատվարի բարձրացումը ևս 10 մ-ով:
Պոչամբարի պատվարի բարձրացման վերջնական նիշը նախատեսվում է 851մ:
2023թ. մարտի 31-ի տվյալներով` Գեղանուշի պոչամբարում կուտակված է 7.35 մլն խմ պոչ: Հաշվի առնելով, որ նախագծով պոչամբարի վերջնական ծավալը կազմելու է 11,73 մլն խմ՝ պատվարի բարձրացումը կստեղծի 4.375 մլն խմ ծավալ, ինչը կապահովի հարստացուցիչ ֆաբրիկայի աշխատանքը ևս 6 տարի։
Պոչամբարը զբաղեցնում է 32 հա, ենթակառուցվածքները՝ 1,5 հա, պոչատարը՝ 7,5 հա մակերես։ Տվյալ նախագծով պոչատարի փոփոխություն չի նախատեսվում։
Հարավային պատվարի երկարությունը կազմում է 201մ, հյուսիսայինը՝ 364մ։ Ամրաբեռնումից հետո հյուսիսային պատվարի հիմքի լայնությունը կազմելու է 80մ, իսկ հարավայինինը՝ 50մ։
Նախագծի համաձայն` Գեղանուշ գետի ջրերի հեռացման համակարգը պոչամբարի տարածքից մնում է անփոփոխ։
Գեղանուշ գետի ջրերի հեռացումը, շրջանցելով պոչամբարը, իրականացվում է 114,45մ երկարության և 139 խմ/վրկ թողունակության ջրհեռ թունելի միջոցով:
Ջրհեռացնող թունելի և արագահոսի նախագծերի փոփոխություն չի նախատեսվում, սակայն անհրաժեշտ է ուսումնասիրել դրանց ներկա վիճակը և տալ եզրակացություն անվտանգության վերաբերյալ։
2017թ. «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ՓԲԸ կողմից իրականացվել են տեսողական, գործիքային եւ լաբորատոր հետազոտություններ, ի հայտ են բերվել թերությունները եւ առաջարկվել թերությունների վերացման միջոցառումները։
Ընդհանուր առմամբ թունելի վիճակը գնահատվել է աշխատունակ, բայց պահանջվում է վերականգնել բետոնի պաշտպանիչ շերտը որոշ հատվածներում։
«Ջրհեռացնող թունելը Գեղանուշ համալիրի հիմնական կառույցներից մեկն է և նրա հուսալիությունը եւ անվտանգությունը կարեւոր դեր են խաղում Գեղանուշի պոչամբարի հետագա շահագործման համար։ Անհրաժեշտ է, որ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն տվյալ նախագծի շրջանակներում պատվիրի մասնագիտացված կազմակերպությանը իրականացնել տվյալ աշխատանքները»,- նշվում է նախագծում:

Новый собственник Капанского ГОК увеличивает высоту ограды хвостохранилища в Гегануше
ЗАО “Капанский горно-обогатительный комбинат”, эксплуатирующее Шаумянское золото-полиметаллическое месторождение, предусматривает повысить на 2,5 метра северную и южную ограды хвостохранилища в Гегануше. С этой целью в Министерство окружающей среды подана заявка на оценку воздействия на окружающую среду. Напомним, что ЗАО “Чаарат Капан” продало право на эксплуатацию Шаумянского месторождения и Капанский горно-обогатительный комбинат ЗАО “Капанский ГОК”, собственником которого, согласно декларации реальных бенефициаров, является Сасун Аветисян.
Соответствующее изменение было внесено в договор недропользования 16 ноября 2023 г.
Мы попытались договориться с Сасуном Аветисяном об интервью в соцсети. Аветисян отреагировал на наше обращение, но, узнав о чем должна пойти речь, перестал нам отвечать.
Согласно заявке на оценку ВОС, в процессе повышения оградительной стены предусматривается построить вторичные ограды.
На первом этапе высота ограды увеличится до 10 метров, на втором этапе – еще  на 10 метров. Окончательная высота оградительной стены хвостохранилища составит 851 метр.
По данным от 31 марта 2023 г., в Геганушском хвостохранилище накоплено 7.35 млн кубометров хвостов. С учетом того, что окончательный объем хвостохранилища должен составить 11,73 млн кубомеров, повышение ограды позволит создать дополнительный объем в 4.375 млн кубометров. Благодаря этому работа обогатительной фабрики может быть продлена еще на шесть лет.
Хвостохранилище занимает территорию 32 га, инфраструктуры – 1,5 га, хвостопровод – 7,5 га. Протяженность южной стены – 201 м, северной – 364 м.
Согласно проекту, система отвода воды реки Гегануш останется без изменений. Водоотвод осуществляется через специальный туннель, протяженность которого 114,45 м, а пропускная способность 139 кубометров в секунду.  Изменение проекта водоотводного туннеля и тока воды не предусмотрено, тем не менее требуется изучить их нынешнее состояние и дать заключение о степени безопасности.
В целом состояние туннеля оценивается как работоспособное, однако в некоторых местах необходимо восстановить защитный бетонный слой.