Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը 5 անշարժ գույք և 109 հազար դոլար կանխիկ գումար է հայտարարագրել
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը 5 անշարժ գույք և 109 հազար ԱՄՆ դոլար կանխիկ գումար է հայտարարագրել։ Այս մասին նշված է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած գույքի և եկամուտների 2022թ․ տարեկան հայտարարագրում։
Արման Պողոսյանը ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2018 թվականի մայիսից, սակայն 2008 թվականից Ֆիննախում տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել՝ առաջատար մասնագետից մինչև վարչության պետ։
Արման Պողոսյանի հայտարարագրած 5 անշարժ գույքից 3-ը գտնվում է Արագածոտնի մարզի Օշական գյուղում, որը փոխնախարարի ծննդավայրն է։ Այդ 3 անշարժ գույքերը՝ 2 հողամաս և 1 բնակելի տուն, Արման Պողոսյանը 2012 թվականին ժառանգություն է ստացել։ Այդ գույքերը Պողոսյանին պատկանում են միանձնյա սեփականության իրավունքով։
Բացի Օշականի գույքերից Արման Պողոսյանը հայտարարագրել է նաև 2 անշարժ գույք Երևանում, մեկը՝ բազմաբնակարան շենքում ոչ բնակելի տարածք Ավան վարչական շրջանում, որը գնել է 2016 թվականին, մյուսն էլ՝ բնակարան Կենտրոն վարչական շրջանում՝ գնված 2019 թվականին։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը նաև զգալի դրամական միջոցներ է հայտարարագրել։ Մասնավորապես տարեսկզբի համեմատ՝ էական աճել են Պողոսյանի կանխիկ միջոցները։ Եթե 2022-ի սկզբին՝ Արման Պողոսյանն ունեցել է 31 հազար ԱՄՆ դոլար կանխիկ գումար, ապա տարեվերջին այդ գումարը կազմել է 109 հազար դոլար։ Փոխնախարարը հայտարարագրել է նաև 2000 եվրո կանխիկ գումար։ Բացի կանխիկից, Արման Պողոսյանը հայտարարագրել է 108 հազար դրամ բանկային հաշիվներին։
Տարեսկզբին Արման Պողոսյանն ունեցել է նաև 48 հազար դոլար բանկային ավանդ, սակայն տարեվերջին այդ գումարն այլևս չի եղել։
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտային միջոցներին, ապա 2022-ի տարեսկզբին Արման Պողոսյանն ունեցել է 2 ավտոմեքենա՝ 2017 թվականի արտադրության «Տոյոտա», որը գնել է 2019թ․, և 2016թ․ արտադրության «Տոյոտա»՝ գնված 2021 թվականին։ Հաշվետու տարվա ընթացքում Արման Պողոսյանը «Տոյոտա»-ներից մեկը 7,5 մլն դրամով վաճառել է։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալի տարեկան եկամուտները կազմել են 27,5 մլն դրամ, որից 15 մլն-ը աշխատավարձ, 7,5 միլիոնը՝ ավտոմեքենայի վաճառքից ստացված գումարն է, մնացած եկամուտն էլ ստացվել է ՊԵԿ-ից (այլ եկամուտներ) և «Էվոկաբանկից» (տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոս

Пять единиц недвижимости и 109 тысяч долларов наличными: декларация замминистра финансов А.Погосяна
Заместитель министра финансов Арман Погосян в представленной в Комиссию по предупреждению коррупции декларации 2022 года указал пять единиц недвижимости и 109 тысяч долларов США наличными.
Погосян занимает должность замминистра финансов с мая 2018 г., но в Минфине он работал на различных должностях (от старшего специалиста до начальника управления) с 2008 года.
Три из задекларированных А.Погосяном пяти единиц недвижимости находятся в селе Ошакан Арагацотнской области, уроженцем которого он является. Речь идет о двух земельных участках и частном доме, которые Арман Погосян получил в наследство в 2012 году. Перечисленное имущество является его единоличной собственностью.
Помимо имущества в Ошакане, чиновник задекларировал две единицы недвижимости в Ереване: купленное в 2016 году нежилое помещение в многоквартирном доме в административном округе Аван и купленная в 2019 году квартира в Центральном административном округе.
Погосян задекларировал также значительную сумму денежных средств. В частности, по сравнению с началом года существенно выросли наличные средства чиновника: если в начале 2022 г. у него была 31 тыс.долларов, то к концу года эта сумма увеличилась до 109 тыс.долларов. Замминистра задекларировал также наличными 2000 евро. Еще 108 тыс.драмов имеется на банковских счетах А.Погосяна.
В начале года его банковский вклад составлял 48 тыс. долларов, однако к концу года этой суммы уже не было.
Что касается транспортных средств, то в начале года у Армана Погосяна имелось два автомобиля “Тойота” – 2017 года выпуска, купленного в 2019 г., и 2016 года выпуска, купленного в 2021 г. В отчетный период одну из этих машин он продал за 7,5 млн драмов.
Годовой доход заместителя министра финансов составил 27,5 млн драмов. Эта сумма образовалась за счет зарплаты – 15 млн драмов, продажи автомобиля - 7,5 млн, а также средств, поступивших из Комитета госдоходов и “Эвокабанка” (проценты по предоставленным заемам).