Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
Հուլիսի 5-ը մեր նոր պետականության կարևորագույն տոներից է, որով մենք մեր նվիրվածությունն ենք արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության Հիմնական օրենքի մեջ ամրագրված արժեքներին ու իդեալներին:
Մեր Սահմանադրության կարևոր առաքելությունը հասարակական համերաշխության ապահովումն է, որին չենք կարող հասնել առանց օրենքի գերակայության և սահմանադրական իրավունքների անվերապահ հարգման: Այստեղ պետք է խոստովանենք, որ ունենք խնդիրներ: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրությամբ հռչակված ժողովրդավարական արժեքները, այդ թվում՝ անկախ որևէ հատկանիշից օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքը, առօրյա կյանքում պետք է անվերապահորեն դրվեն մեր հասարակության և պետության մեջ առկա հակասությունների լուծման հիմքում:
Միայն քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ կապի մեջ պետությունը կարող է դառնալ իրապես ժողովրդավարական և կառուցել քաղաքակիրթ հասարակարգ, որում ազատությունը և հասարակական կարգը լիովին հավասարակշռված են: Հասարակական համերաշխության համար պատասխանատու ենք բոլորս, հասարակության բոլոր շերտերը, և բոլորիս պարտքն է համատեղ ջանքերով օր առաջ վերացնել հռչակված արժեքների և իրականության մեջ առկա խզումը: Այս ճանապարհին մեր ամենահուսալի հենարանը դարձյալ Սահմանադրությունն է՝ նրա տառն ու ոգին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս՝ այն հաստատ համոզմունքով, որ մեր Սահմանադրությունը դեռ ծառայելու է Հայաստանի քաղաքացիների բազում սերունդների՝ շարունակելով լինել մեր պետական, հասարակական, քաղաքական ու սոցիալական կյանքը կարգավորող ամենահեղինակավոր փաստաթուղթը:

President Sargsyan Congratulates the Nation on Constitution Day
July 5 is one of the most important holidays of our new statehood, with which we demonstrate our devotion to the values and ideals incorporated in the Basic Law of the Republic of Armenia.
The main mission of our Constitution is to ensure public concord, which is impossible to reach without the rule of law and unconditioned respect for the constitutional rights. We should confess that we have problems. It’s obvious that the democratic values proclaimed by the Constitution, including the equality of everyone before law irrespective of any features, should lay in the basis of the settlement of conflictions existing in our society and state. .
Only through productive cooperation with the civil society can the state become truly democratic and build a civilized system, where the freedom and public order will be fully balanced.
All of us, all layers of society are responsible for public concord, and it is the duty of all of us to eliminate the discrepancy between the proclaimed values and the reality. The Constitution – its letter and spirit – is the most reliable pillar on this path
I once again congratulate all of us, being confident that our Constitution will still serve many generations to come, remaining the most authoritative document regulating the public, political and social life.