Ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության՝ Հայաստանից արտահանվել է մեծ մասամբ ալմաստ. վերաարտահանման վարկածը հաստատվում է
2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանից արտահանվել է 3.7 մլն կարատ չվերամշակված ադամանդ՝ ալմաստ, որի մաքսային արժեքը կազմել է 487 մլն դոլար։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցման պատասխանում նշել է Էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Կարեն Սարգսյանը։
Կարեն Սարգսյանը նաև նշում է, որ այս թվում` ներառված են ինչպես վերամշակված ալմաստները՝ ադամանդները, այնպես էլ՝ չվերամշակված ալմաստները, որոնք օգտագործվում են արդյունաբերական տարբեր ոլորտներում և ոսկերչության մեջ։
Ավելի վաղ, հղում անելով Պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված պատասխաններին (որտեղ նշվել էր 3.7 մլն կարատ ադամանդ, այդպես է նշված նաև արտաքին առևտրի ցանկերում)` գրել ենք, որ Հայաստանից խոշոր ծավալի ռուսական ադամանդ է վերաարտահանվում ԱՄԷ և ներկայացրել, թե ովքեր են գլխավոր «դերակատարները»։
Չնայած Էկոնոմիկայի նախարարությունը պնդում է, որ քանակի առումով խոսքը մեծապես չվերամշակված ադամանդի՝ ալմաստի մասին է` կրկին առաջ է քաշվում այն վարկածը, որ այս խոշոր ծավալի արտահանումը իրականում վերաարտահանում է։
Ավելին՝ արտահանված մշակված ադամանդի ծավալները ևս չեն համընկնում Հայաստանում պաշտոնական վիճակագրությամբ ցույց տրվող մշակված ադամանդի ծավալներին։
Այսպես, ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության՝ նախորդ տարվա առաջին տասը ամիսներին Հայաստանից արտահանվել է 381 հազար կարատ բնական, մշակված ալմաստ (ադամանդ)` մոտ 333 մլն դոլարի։ Նույն ընթացքում, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում «ալմաստներ բնական, մշակված (ադամանդներ), չագուցված և չամրացված» տողով թողարկումը կազմել է ընդամենը 141 հազար։ Թե ինչով է պայմանավորված այս տարբերությունը, չի բացատրվում։
Միևնույն ժամանակ ըստ Էկոնոմիկայի նախարարության` Հայաստանից արտահանվել է մոտ 3.3 մլն կարատ բնական, չմշակված ալմաստ, որի արժեքը կազմել է 153 մլն դոլար։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանը նույն ընթացքում մեծ ծավալի ալմաստ և ադամանդ է ներմուծել Ռուսաստանից։
Հայաստան ադամանդ (ալմաստ) են ներմուծում և արտահանում 5-6 տասնյակ ընկերություններ։ Մեր տեղեկություններով՝ ոլորտում ամենախոշոր ծավալներով գործունեություն է իրականացնում «Էյ.դի.էմ.դայմոնդս» ՍՊԸ-ն (ADM DIAMONDS LLC): Ընկերության սեփականատերեր Բաղիկյանները մտերիմ են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։ Մամուլը և գործարար շրջանակները ADM DIAMONDS-ի անունը կապում են Սուքիասյանի հետ։

По данным МЭ, из Армении были экспортированы в основном алмазы. Подтверждается версия реэкспорта
В январе-октябре 2023 года из Армении было экспортировано 3.7 млн каратов необработанных алмазов общей стоимостью 487 млн долларов. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщил генеральный секретарь Министерства экономики Карен Саргсян.
По его словам, в эти показатели не включены как обработанные алмазы, бриллианты, так и необработанные, которые используются в различных промышленных областях и ювелирном деле.
Ранее со ссылкой на ответы Комитета госдоходов (в них указывалось 3.7 млн каратов бриллиантов) мы сообщили об экспорте из Армении в Объединенные Арабские Эмираты крупной партии российских бриллиантов и представили главных игроков.
Несмотря на утверждения Министерства экономики о том, что речь идет главным образом об алмазах, вновь выдвигается версия, согласно которой экспорт этой крупной партии в действительности является реэкспортом.
Более того, объемы экспорта обработанных бриллиантов тоже не совпадают с опубликованной в Армении официальной статистикой объемов обработанных бриллиантов.
Так, по данным Минэкономики, за первые десять месяцев прошлого года из Армении была экспортирована 381 тысяча каратов природных обработанных алмазов (бриллиантов) на сумму около 333 млн долларов. За этот же период, по данным Статкома, в Армении производство “природных обработанных алмазов” составило всего 141.000. Причина такой разницы не объясняется.
В то же время, согласно МЭ, из Армении было экспортировано около 3,3 млн каратов природных необработанных алмазов на сумму 153 млн каратов. Напомним, что за тот же период Армения импортировала из России большую партию алмазов и бриллиантов.
В Армении бриллианты и алмазы импортируют и экспортируют около 60 компаний. По нашим сведениям, наиболее активную деятельность в этой сфере осуществляет ООО “ADM DIAMONDS LLC”. Собственники компании Багикяны имеют близкие отношения с депутатом правящей фракции “Гражданский договор”, предпринимателем Хачатуром Сукиасяном. Именно с ним пресса и бизнес-круги связывают компанию “ADM DIAMONDS”.