Հայաստանը պատրաստ է ճանապարհ տրամադրել Ադրբեջանին այն պայմաններով, որով պատրաստ է Իրանը
Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ճանապարհ ապահովել այն պայմաններով, որով որ պատրաստ է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը։ Այս մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով Բաքվի այն հակադարձումներին, որ եթե Հայաստանը պատրաստ չէ ճանապարհ տրամադրել, ապա այն կանցնի Իրանի տարածքով, և մյուսը՝ եթե Հայաստանը պատրաստ է ճանապարհ տրամադրել, ապա Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ հսկողություն չպետք է իրականացվի։
Նիկոլ Փաշինյանը նշում է, որ եթե Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան անցումը 47 կիլոմետր է (հարավային հատվածով), ապա Իրանի տարածքով էլ 49 կիլոմետր է, այդ դեպքում ինչու՞ է Ադրբեջանը պատրաստ հսկողության ենթարկվել 49 կմ-ի համար, բայց ոչ՝ 47-ի համար։
Պատասխանելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին, թե որն է Հայաստանի հակաքայլը Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության դեմ, Փաշինյանը նշեց, թե Հայաստանի պաշտպանության գործոնը պետք է լինի միջազգային իրավական լեգիտիմությունը՝ կապված Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հետ։

Армения готова предоставить Азербайджану дорогу на тех же условиях, на которых это готов сделать Иран
Армения готова обеспечить дорогу между Азербайджаном и Нахиджеваном на тех условиях, на которых это готова сделать Исламская Республика Иран. Об этом заявил сегодня во время правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян, комментируя высказывания Баку о том, что если Армения не готова предоставить дорогу, то она пройдет через территорию Ирана, если же Армения готова предоставить дорогу, то на ее территории азербайджанские транспортные средства не должны подвергаться контролю.
По словам Н.Пашиняна, проезд через территорию Армении в Нахиджеван составляет 47 километров (на южном участке), а через территорию Ирана – 49 километров. Так почему в случае 49-ти километров Азербайджан готов подвергаться контролю, а в случае 47-ми – нет? – задался вопросом глава правительства.
Отвечая на вопрос депутата оппозиционного блока “Айастан” Артура Хачатряна, каким будет контршаг Армении в ответ на агрессивную риторику Азербайджана, Пашинян отметил, что фактором защиты Армении должна стать международная правовая легитимность ее территориальной целостности и суверенитета.