Ա.Հովսեփյանից պահանջում են Ռ.Հայրապետյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու և քր.գործ հարուցելու պահանջով դիմել ԱԺ
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը խստորեն դատապարտում է 2012 թ. հուլիսի 8-ի երեկոյան «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի մոտ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից իրավապաշտպան Արման Վեզիրյանի նկատմամբ կիրառված բռնությունը, որը դրսևորվել է առանձնակի ցինիզմով և հանրային կարծիքի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունքով:
Բռնությունը կատարվել է Ռուբեն Հայրապետյանի ընտանիքի սեփականությունը հանդիսացող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի անվտանգության աշխատակիցների և Ռուբեն Հայրապետյանի անձնական թիկնապահների կողմից սպանված Վահե Ավետյանի մահվան յոթ օրվա հիշատակին նվիրված հասարակական ակցիայի ժամանակ:
Մենք բռնության այս դեպքը գնահատում ենք որպես ՀՀ քաղաքական ղեկավարության և իրավապահ մարմինների կողմից Վահե Ավետյանի և նրա ընկերների նկատմամբ բռնության դեպքի վերաբերյալ ոչ համարժեք գնահատականի հետևանք: Այն է`
1. Հայաստանի հանրապետական կուսակցության կողմից բռնության փաստի վերաբերյալ քաղաքական գնահատական չտալը,
2. իրավապահ մարմինների կողմից բռնություն կատարած բոլոր անձանց չհայտնաբերելը:
Պահանջում ենք`
1. ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանից միջնորդությամբ դիմել Ազգային ժողովին Ռուբեն Հայրապետյանին ԱԺ պատգամավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու պահանջով:
2. Հիմք ընդունելով ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավիրել ԱԺ արտահերթ նիստ` հանրապետության գլխավոր դատախազի միջնորդության վերաբերյալ:

От генпрокурора РА требуют обратиться в НС по вопросу лишения Р.Айрапетяна неприкосновенности и возбуждения против него уголовного дела
Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской инициативы выступил сегодня с заявлением по поводу применения депутатом Национального Собрания Рубеном Айрапетяном физического насилия в отношении правозащитника Армана Везиряна вечером 8 июля 2012 г. возле ресторана “Арснакар”, что “проявилось с особым цинизмом и презрительным отношением к общественному мнению”.
Насилие было применено сотрудниками службы безопасности ресторана “Арснакар”, принадлежащего семье Р.Айрапетяна, во время общественной акции по случаю семи дней после смерти Ваге Аветяна, убитого личными телохранителями Айрапетяна.
“Мы расцениваем этот случай насилия как следствие неадекватной оценки со стороны политического руководства и правоохранительных органов РА применению насилия в отношении Ваге Аветяна и его друзей, которая проявляется:
- 1. в отсутствии политической оценки Республиканской партии Армении факту насилия,
- 2. в невыявлении правоохранительными органами всех применивших насилие лиц.
Требуем, чтобы:
- 1. генпрокурор РА Агван Овсепян обратился в Национальное Собрание с ходатайством о лишении Рубена Айрапетяна депутатской неприкосновенности и возбуждении против него уголовногодела.
- 2. президент РА Серж Саргсян, основываясь на ст.70 Конституции РА, созвал внеочередное заседание НС по поводу ходатайства генпрокурора”,- говорится в заявлении Ванадзорского офиса ХГА.