«Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է հրաժարվել միջպետական բոլոր գանգատներից»
«Հետքը» զրուցել է իրավապաշտպան, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» նախագահ Սիրանուշ Սահակյանի հետ։
- Մեր զրույցը սկսենք մի թեմայից, որի մասին շատ քիչ է խոսվում։ Գիտենք, որ թե՛ 2020թ․ 44-օրյա պատերազմից, թե՛ 2023թ․ Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հետո եղել են անհետ կորածներ քաղաքացիական անձանց շրջանում։ Թվերի հրապարակման առումով մեր իշխանությունները շռայլ չեն։ Դուք ձեր փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում ունե՞ք թվեր անհետ կորածների մասին, և նրանց իրավաջորդների գանգատներով այս պահին Եվրադատարանում գործեր քննվու՞մ են։
- Թե՛ 2020 թվականի և թե՛ 2023 թվականի հարձակումների հետևանքով անհետ կորածների շարքերում ունենք նաև քաղաքացիական անձինք։ Եվ բնականաբար նրանց իրավունքների պաշտպանությամբ ևս զբաղվում ենք։ Գանգատներ ներկայացվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) նաև քաղաքացիական անձանց մասով։ Մեր գործունեությունը, ցավոք, նաև շատ բացասական միտումներ է բացահայտել, որ անհետ կորած համարվող քաղաքացիական անձանց մեծամասնությունը սպանվել է, և հետագա որոնողական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել են նրանց դիերը։ Այսինքն՝ այստեղ պատերազմի սպառնալիքի ներքո տեղահանումների շրջանակում որոշ անձինք, մնալով բնակավայրերում, հետագայում հայտնվել են ադրբեջանական զինված ուժերի հսկողության ներքո, և առանձնակի դաժան մեթոդներով նրանց սպանել են։ Եվ շատ տարածված են եղել նաև գլխատումների կամ մարմնի մասնատումների դեպքերը։ Մենք չենք կարող ամբողջական տվյալներ հայտնել, բայց մեր վստահորդների մասով կարող ենք ասել, որ շուրջ 4 տասնյակ դեպքեր առնչվել են քաղաքացիական անձանց։
- Բայց որևէ արդյունք կա՞ այդ գործերով։
- Բոլոր գործերը դատարանի կողմից գրանցվել են, դրանք ձևական հիմքերով չեն վերադարձվել։ Այս պահին նաև անընդունելիության հատկանիշներով մերժված գործեր չունենք, սակայն ակտիվ կոմունիկացիա այս փուլում դեռևս սկսված չէ, ինչը նաև պայմանավորված է դատարանի ծանրաբեռնվածությամբ և գործերի քննության միջին ժամկետներով, այսինքն՝ այս ձգձգումները դատարանի բնականոն պրակտիկայի մաս են կազմում։
- 2023-ի դեկտեմբերի ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տեղի ունեցավ գերիների փոխանակում։ 32 հայ գերիներ վերադարձան Ադրբեջանից Հայաստան, հակառակ ուղղությամբ գնացին 2-ը, որոնք Հայաստանում դատապարտվել էին, և նրանցից մեկը հասցրել էր մարդ սպանել նույնիսկ։ Այս փոխանակումից հետո, ձեր տվյալներով, քանի ռազմագերի մնաց Բաքվում, և առհասարակ ինչ-որ աշխատանքներ տարվում են նրանց վերադարձի և նրանց իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ։ Գիտենք, որ այդ իրավունքների պաշտպանությունը կարող է լինել երկու ուղղությամբ՝ պետական և մասնավոր, այսինքն պետության և իրավապաշտպանների մակարդակով։ Ի՞նչ է արվում առհասարակ այս ուղղությամբ։
- Այս պահին, ըստ Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների՝ դեռևս անազատության մեջ պահվում են 23 անձինք, ընդ որում՝ նշեմ այդ տերմինների օգտագործում որոշակի վիճելիություն կարող է ունենալ, որովհետև այստեղ իրավական նրբերագներ կան։ Այս 23-ի մեջ ներառված են 5 անձինք, որոնք գերեվարվել են դեռևս 2020 թվականին․ 2-ը՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, 3-ը՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հաջորդած օրերին։ Մյուս բոլոր դեպքերը կապված են 2023թ․ իրադարձությունների հետ։ 2 անձի ձերբակալում ունեցանք 2023 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին․ խոսքը՝ Վագիֆ Խաչատրյանի և Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին է։ Իսկ մյուսները կամ գերեվարվել են կամ ձերբակալվել են 2023թ․ սեպտեմբերյան հարձակման ընթացքում կամ դրա դադարից հետո, երբ ադրբեջանակն կողմը ամբողջական վերահսկողության հասավ Արցախի նկատմամբ։ Մեր մասնագիտական գնահատմամբ՝ այստեղ կան քաղաքացիական գերիներ, կան ռազմագերիներ, որոնց գերեվարում իրապես կապված է եղել կոնֆլիկտի հետ, և կան քաղաքացիական անձանց ձերբակալումներ, որոնք անմիջական կապ չեն ունեցել ռազմական գործողությունների հետ, և մեր գնահատմամբ՝ նրանք քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդման ենթարկվող անձինք են, ավելի ճիշտ տերմինը կլինի քաղբանտարկալը։ Այստեղ, իհարկե, նկատի ունենք Լեռնային Ղարաբաղի նախկին և ներկա բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
- Ես հենց այդ թեմային էի ցանկանում անդրադառնալ։ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկակավարության 8 ներկայացուցիչներ այժմ Ադրբեջանում ազատազրկման մեջ են։ Փաստացի նրանք բոլորը ՀՀ քաղաքացիներ են համարվում, և Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորություն ունի իր քաղաքացիների նկատմամբ՝ պաշտպանել նրանց իրավունքները և ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել։ Բայց այնպիսի տպավորություն է, որ այս թեման առհասարակ մոռացության է մատնվել, պետական մակարդակով ոչ ոք չի խոսում, ոչ ոք չի բարձրաձայնում։ Ներկայում կա՞ն ինչ-որ գործընթացներ և ռեալ հնարավորություն նրանց վերադարձի կազմակերպման համար, թեկուզ միջազգային ճնշման ձևով։
- Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը այն նույն գործողությունն է արել, ինչը կձեռնարկեր կամ ձեռնարկել է որոշ գերիների առնչությամբ։ Այսինքն՝ միջպետական գանգատի շրջանակում, ի թիվս այլ հարցերի, ներառել է նաև այս անձանց ձերբակալման կամ գերեվարման խնդիրները։ Այսինքն՝ նույնական, հավասար դրության մեջ է դրել նույն 2023 թվականի պատերազմի հետևանքով գերեվարված զինծառայողներին և Արցախի բարձր ղեկավարությանը, միջպետական գանգատի շրջանակներում որպես մի հատված ներառել է նրանց անազատութայն մեջ պահելու խնդիրները։ Վստահ եմ՝ հետագայում նաև կլրացվի, ապօրինի դատապարտումների հետ կապված իրավական հարցադրումներ կլինեն։ Այս պահին մենք ունենք միջպետական գանգատ որը չի կարող արագ արդյունք ապահովել, և այստեղ կան օբյեկտիվ պատճառներ։ Միջպետական չորրորդ գանգատի շրջանակներում ներառված են շատ լայն խնդիրներ, օրինակ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման խնդիրը կամ 2023 թվականի պատերազմի հետևանքով հրետակոծությունները, այդ թվում որոշ քաղաքացիական բնակավայրերի և ամենակարևորը՝ բռնի դեպորտացիան։ Հասկանալի է, որ 100 հազարից ավել մարդկանց դեպորտացիայի, սեփականության իրավունքերի հարցերի քննարկումն օբյեկտիվորեն ժամանակատար պրոցես է, և Եվրոպական դատարանին կպահանջվի լավագույն դեպքում 3-5 տարի, որպեսզի այս գործին հանգուցալուծում տա։ Ես կարծում եմ, որ նման ձևաչափով իրավունքների պաշտպանությունը անմիջական արդյունք չունի, և որոշ չափով այն ուշացած է։ Հայաստանի Հանրապետությունը այլ գործելակերպի հնարավորություն ուներ։ Օրինակ՝ տարբերակ կարող էր լինել 8 բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասով նոր միջպետական գանգատի ներկայացումը, ինչը, այո, քաղաքական առումով միգուցե անցանկալի ազդակ կլիներ Ադրբեջանին, բայց ավելի արդյունավետ կպաշտպաներ այդ քաղաքացիների իրավունքները։ Այստեղ գործի քննությունը կարող էր ավելի կարճ լինել, որովհետև գանգատի առարկան շատ որոշակի էր, և մենք որոշ գործընթացներ արագացնելու ճանապարհով կարող էինք, օրինակ՝ միջպետական գանգատով ունենալ իրավունքների խախտման արձանագրման դատական ակտեր։ Եվ իհարկե, ՀՀ-ն հնարավորություն ունի ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանում պատանդառության կոնվենցիայի հիմքով գանգատ ներկայացնել, և ես կարծում եմ՝ թե՛ նախկինում ռազմագերիները և թե՛ ներկայում հատկապես բարձրաստիճան ղեկավարները առավելապես ունեն առևանգվածի, պատանդի կարգավիճակ, և նրանց պատանդառությունը կապված է քաղաքական օրակարգի հարցերի բավարարման պահանջների հետ։ Սա շատ ազդեցիկ միջոց կլիներ, սակայն ՀՀ-ն նոր միջպետական գանգատ չի ներկայացնում, և ես կարծում եմ, որ այս հարցում Հայաստանի իշխանությունները ենթարկվում են ադրբեջանական ճնշումներին։ Մենք նաև բազմատեսակ տեղեկություններ ենք ստանում, որ բանակցություններում շատ բացասաբար է գնահատվում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը իրավական գործընթացներում, և որպես խաղաղության օրակարգի նախապայման՝ կարծթե թե դիտարկվում է Հայաստանի կողմից միջպետական գործերից հրաժարվելը։ Նրանք հատկապես թիրախավորելու են ՄԱԿ-ի դատարանում խտրականության հիմքով գործընթացը։ Իհարկե, Եվրոպական դատարանի գործընթացներն էլ ռիսկի են ենթարկված։ Պարզապես նշեմ, որ եվրոպական դատարանում մեր դիրքերը ավելի ապահով են, քանի որ ՄԻԵԴ-ում իրավական գործընթացները դիվերսիֆկացված են, և միջպետական գանգատներին զուգահեռ կան անհատական գործեր, և հարյուրավոր գանգատներ ներկայացվել են հենց զոհերի իրավահաջորդների կողմից։ Եվ իհարկե, այստեղ միջպետական գանգատից հրաժարվելը կենսական շահեր կվնասի, սակայն մենք այդ բացը կարող ենք լրացնել անհատական գանգատների միջոցով, իսկ ՄԱԿ-ի դատարանը, ցավոք, անհատական գործելակերպի հնարավորություն չի տալիս, և միակ դիմող կողմը կարող է լինել պետությունը։ Այստեղ շատ վտանգավոր գործընթացներ կարող են լինել, եթե Հայաստանի իշխանությունները ենթարկվեն ճնշումների և որոշեն, որ կարող են հրաժարվել նման լուրջ հարցադրումների առնչվող իրավական գործընթացներից։
- Օրինակ՝ ի՞նչ վտանգավոր գործընթացներ կարող են տեղի ունենալ։
- Մենք քաղաքական տեսանկյունից շատ վատ դրության մեջ ենք, և հակապետական մոտեցումներ են իրացվում։ Այս բալանսը վերականգնելու միակ հնարավորությունն իրավական ատյաններն են։ Արցախի հիմնախնդրի տեսանկյունից բեկումնային նշանակություն կարող է ունենալ ՄԱԿ-ի դատարանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ ռասիստական քաղաքականության վերաբերյալ, և այն նախ կարող է ապալեգիտիմացնել արդեն իսկ ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածությունները, և մյուս կողմից վերահաստատել հայերի իրավունքները, այդ թվում՝ իրենց պատմական հողերի նկատմամբ, ինչը երկարաժամկետ հեռանկարում այս իրավունքի իրացման համար պայքարելու նախադրյալներ կստեղծի։ Այսինքն՝ մենք կունենանք իրավական հիմքերը, և եթե երկիրը բերենք մի մակարդակի, որը կունենա ռազմական և տնտեսական հզորություն, գոնե հաջորդ սերունդների համար սա կարող է մի օր լուծելի խնդիր լինել։ Բայց եթե այս իրավական գործընթացները կասեցվեն և քաղաքական հարթակներում հակահայկական դիրքորոշումներ իրացվեն, մենք արհեստականորեն կփակենք Արցախի պատմական էջը։
- 2023-ի տարեվերջին Հայաստանը վավերացրեց Հռոմի ստատուտը՝ դրանով ընդունելով Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը։ Եվ մեր պետության դիրքորոշումն այն է, որ այդ ստատուտը վավերացնելու նպատակը Ադրբեջանի նոր ռազմական հանցագործությունները կանխելն է։ Միևնույն ժամանակ, մեկ անգամ չէ, որ Ալիևի ռեժիմը ցույց է տվել, որ թքած ունի միջազգային ատյանների որոշումների վրա։ Դրա վառ օրինակը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ որոշումն էր, որը Ադրբեջանը մինչև վերջ անտեսեց։ Իրականության և գործողության մեջ Հռոմի ստատուը վավերացնելը մեր պետությանը ի՞նչ օգուտ կարող է տալ։
- Սպառնալիք կարող է իր մեջ պարունակել Ադրբեջանի համար, և այս սպառնալիքը ներկայում ավելի գործնական նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական ուժերը ներկայում օկուպացրել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքը, և հանցագործությունների աշխարհագրությունն է փոխվել։ Եթե նախկինում մարդկության դեմ ուղղված պատերազմական հանցագործությունները տեղի էին ունենում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, ներկայում դրանք տեղափոխվել են և իրականացվում են ՀՀ սուվերեն տարածքում։ Մենք գիտենք, որ Ադրբեջանը չի վավերացրել Հռոմի ստատուտը, և սա միտումնավոր քայլ է, պետական քաղաքականության ուղղություն է։ Նրանք դրանով ապահովագրում են իրենց սահմանների ներսում այլ ազգերի հանդեպ կատարվող հանցագործություններից քրեական պատասխանատվության ենթարկելու սպառնալիքից։ Քանի որ նրանք կատարել են դա Լեռնային Ղարաբաղում, և արդեն այդ հանցագործությունները 2021 թվականի մայիսից տեղափոխվել են ՀՀ տարածք, Հռոմի ստատուտը վավերացնելով՝ մենք ճանաչում ենք դատարանի իրավազորությունը Հայաստանի տարածքում կատարվող այս հանցագործությունների նկատմամբ, և սա կարող է զսպող նշանակություն ունենալ։ Այսինքն՝ Ադրբեջանը անկախ իր վավերացման հանգամանքից, զուտ Հայաստանի վավերացման ուժով եթե հանցագործություններ կատարի ՀՀ սուվերեն տարածքում, ապա դա տեսական առումով ընկնելու է դատարանի մանդատի ներքո։ Բայց մենք նաև շատ լավ գիտենք, որ դատարանը ծանրաքարշ համակարգ է և ցավոք, 21-րդ դարում մենք աշխարհի տարբեր կետերում տեսնում ենք միջազգային հանցագործություններ, և դատարանը ունակ չէ արձագանքել բոլոր դեպքերին։ Մեծ մասամբ արձագանքում է այն իրավիճակներին, որտեղ կարծես թե, միջազգային քաղաքական կոնսենսուս կա պատժելու կատարողներին։ Այսինքն՝ այս կատարողները չեն վայելում միջազգային կարևոր դերակատարների հովանավորությունը։ Մեզ համար շատ կարևոր է ոչ միայն փաստաթղթի վավերացումը, այլ նաև այնպիսի արտաքին քաղաքական նախադրյալնեի ձևավորումը, որի պայմաններում իրական սպառնալիք կլինի Ադրբեջանի նկատմամբ, և այդ ծանրաքարշ համակարգը կսկսի գործել՝ ի շահ հայերի։ Այստեղ մենք թղթի վրա վավերացումից զատ կունենանք պրակտիկ նշանակություն ունեցող գործողություններ, որոնք կապահովագրեն մեր ազգին 21-րդ դարում նոր ցեղասպանությունից։ Եվ այստեղ, ստուգման հետաքրքիր հանգամանք կարող է լինել բռնի դեպորտացիայի և 2021 թվականից հետո կատարված որոշ հանցագործությունների մասին դատարանի արձագանքը։ Մենք գիտենք, որ Հայաստանը նաև հետադարձության վերաբերյալ հայտարարություն է տվել, այսինքն՝ 2021 թվականի մայիսից հետո կատարված հանցագործությունները իրավական առումով արդեն իսկ դատարանի իրավազորության տակ են։ Մենք նաև գիտենք, որ բռնի տեղահանման տուժողները գտնվում են ՀՀ-ում և իրենց հետ շարունակաբար բերել են յուրիսդիկցիան, և այստեղ շատ կարևոր է հասկանալ ՀՀ գործողությունը։ Մեր պետությունը դեպքը կարող է հղել դատարանին, և դա կարող է անել ինչպես ինքնուրույն, այնպես էլ շատ այլ երկրների հետ համագործակցությամբ։ Օրինակ՝ ուկրաինական դեպքերով իրավիճակը հղել էր ոչ միայն Ուկրաինան, այլ նաև 4 տասնյակից ավել պետություններ, ինչը շատ տեսանելի քաղաքական աջակցություն է։ Եթե Հայաստանն այս գործողությունը չկատարի, ես մտավախություն ունեմ, որ այլ պետություններ ինքնուրույն իրավիճակը չեն հղելու, և այս ամբողջ ծանրաբեռնվածությունը ընկնելու է իրավապաշտպանների ուսերին։ Նման հնարավորություն կա, երբ իրավապաշտպանները տարբեր կառույցները միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ տեղեկություններ փոխանցում են դատախազին, և դատախազը, այդ դեպքերը ուսումնասիրելով, սեփական նախաձեռնությամբ կարող է քննություն սկսել։ Ուղղակի այստեղ մենք գործ կունենանք դատախազական հայեցողության հետ,։ Եթե պետության գործելակերպի պարագայում գործընթացի մեկնարկը երաշխավորված է, ապա հասարակական կազմակերպությունների գործունեության պարագայում սա միջնորդավորված է լինելու դատախազական հայեցողությամբ, և մենք չգիտենք՝ այդ հայեցողությունը ինչպես կօգտագործվի։
- Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը մեկ տարով հեռացվեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ), որին հետևեց Բաքվի այն հայտարարությունը՝ սպառնալով, որ նրանք կարող են դուրս գալ առհասարակ Եվրոպայի խորհրդից։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Եվրոպայի խորհրդի ինստիտուտներից է, և եթե մի պահ պատկերացնենք, որ Ադրբեջանը դուրս է գալիս Եվրոպայի խորհրդից, և հետևաբար չի ճանաչում նաև ՄԻԵԴ-ի իրավազորությունը, ապա դա ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ հետագա գործընթացների վրա։
- Նախ նշեմ, որ դուրս գալու պարագայում դա վերաբերելու է ապագայում ծագած հարաբերություններին, այսինքն՝ Ադրբեջանի նոր խախտումների առնչությամբ մենք և պետությունը զրկված ենք լինելու հայցեր ներկայացնելու հնարավորությունից, սակայն դա չի ազդում մինչև դուրս գալը առաջացած մարդու իրավունքների պարտականությունների և պատասխանատվության վրա։ Սա նշանակում է, որ արդեն իսկ ընթացող գործերով դատարանը պահելու է վճիռներ կայացնելու իր իրավասությունը, և Ադբեջանը ունենալու է պարտականություն կատարել այդ գործերով դատական ակտերը։ Սակայն, իհարկե, մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ դուրս գալու պարագայում նվազելու է այս ատյանի հետ համագործակցությունը, անգամ ներկայում Ադրբեջանը չի համագորածկցում պատշաճորեն Եվրոպայի խորհրդի հետ։ Մենք բազմիցս տեսել ենք, որ անգամ ռազմագերիներին առնչվող հարցադրումներում պատշաճ տեղեկատվություն չեն տրամադրել դատարանին, և այս առիթով խնդիրը նոթիֆիկաացվել էր նախարարաների կոմիտեին։ Նշեմ, որ հայերի առնչությամբ կայացված դատական ակտերով Ադրբեջանը որևէ կատարողական գործողություններ չի ձեռնարկել անգամ այն մինիմալ, դատարանի կողմից որոշված գումարը վճարելու պարզունակ պարտականություն չի կատարում, ինչը հստակ ազդակ է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին և հայերին առնչվող խնդիրները չի ցանկանում լուծել իրավական հարթակների միջոցով։ Այստեղ էապես նվազելու է Ադրբեջանի համագործակցությունը դատարանի հետ, և եթե Եվրոպայի խորհուրդը չուժեղացնի իր գործընկերությունը այլ կառույցների հետ և նրանց հնարավորությունների օգտագործմամբ ճնշում չբանեցնի Ադրբեջանի նկատմամբ, ես կարծում եմ՝ այդ դատական ակտերի գործնական նշանակությունը էապես կարող է նվազել։ Սակայն եթե կոորդինացված գործեն, այստեղ կարող են այլ տեսակի ճնշումներ գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ և վարքը դարձնել կառավարելի։ Իմ գնահատմամբ՝ լավագույն ճնշման ձևերից մեկը պատժամիջոցների գործադրումն է, կարելի է սկսել պաշտոնյաների նկատմամբ, նրանց ինստիտուտների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումից, և եթե դրանք ազդեցիկ չլինեն, ապա պատժամիջոցներ նախատեսվեն հենց պետության նկատմամբ։
- Բայց այստեղ բացի Եվրոպայի խորհրդից կարևոր է մեր արտաքին քաղաքականությունը, այսինքն՝ մենք քաղաքական խողովակներով ազդակներ հղենք միջազգային կառույցներին և պետություններին Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելու նպատակով։
- Իհարկե, դա անհրաժեշտ գործոն է։ Եթե պետությունն այդ պատժամիջոցների կամ ճնշման պահանջարկը չի ձևավորում, ապա միջազգային հարթակում նման առաջարկ արտահայտող նման պետություններ չեն լինի։ Առանց պետության գործելակերպի, հասարակական կազմակերպությունների ջանքերն այս առումով շատ սիմվոլիկ են։ Եվ մենք բազմիցս ունեցել ենք խոսակցություններ, երբ մեզ նշել են, որ թեև որպես կազմակերպություն, հասարակական միավորներ՝ դուք այս խնդիրը դնում ենք, բայց մենք համանման խնդիրներ չենք լսում իշխանություններից, իսկ պետության դիրքորոշումը նմանատիպ հարցերում ունի առանցքային նշանակություն։
- 2023 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախն ամբողջությամբ հայաթափվեց, 100 հազարից ավել արցախցիներ բռնի տեղահանվեցին իրենց տներից։ Այժմ պարբերաբար խոսվում է նրանց իրավունքների պաշտպանության մասին, վերադարձի իրավունքի, սեփականության իրավունքի։ Այս հարցում դուք որևէ իրական հնարավորություն տեսնու՞մ եք նրանց իրավունքների պաշտպանության համար, երբ կարելի է շոշափելի արդյունքի հասնել, թե՞ մենք հաշվի ենք առնում, որ Ադրբեջանն անտեսում է միջազգային ատյանների բոլոր որոշումները, և պայքարը համարում ենք անիմաստ։
- Նախ ես այն մոտեցման կողմնակիցն եմ, որ անգամ նրանց չընդունելու պարագայում այդ մեխանիզմներից պետք է ակտիվորեն օգտվել և պատկերավոր ասած, սուր կախել Ադրբեջանի գլխին ու շարունակաբար ճնշել այքան ժամանակ, քանի դեռ կամքը կոտրված չէ և հնարավորությունները սահմանափակված չեն։ Եվ պետք չէ թույլատրել, որ նրանք հեշտ ճանապարհով իրենց հանցավոր օրակարագը կյանքի կոչեն։ Եթե մենք չօգտվենք միջազգային ատյանների ընձեռած հնարավորություններից, կարծես թե հեշտացնում ենք այս հանցավոր օրակարգի իրականացումը։ Ես առավել քան վստահ եմ, որ վերադարձի իրավունքը առավելապես ունի քաղաքական լուծում, քան իրավական, և միայն իրավունքը առանց քաղաքական լուծումների չի ապահովելու այս հնարավորությունը։ Կարող եմ հստակ օրինակ բերել․ մենք ունենք «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը, որը կապված է Շահումյանից տեղահանված հայերի վերադարձի իրավունքի հետ։ Այստեղ դատարանը և՛ արձանագրել է նրանց սեփականության իրավունքի խախտումը, և՛ արձանագրել է վերադարձի իրավունքը անվտանգային միջոցների ապահովմամբ։ Ընդ որում, այս գործընթացները նախաձեռնվել են դեռևս 2000-ականներին, այսինքն՝ տասնյակ տարիներ անց մենք չունենք անձի վերադարձ միայն իրավական լուծմամբ։ Այստեղ մեկ անձի կամ խմբերի վերադարձը հնարավոր չի լինի, եթե մեխանիզմներ չգործարկվեն, և եթե միջազգային վերահսկողությամբ այս խնդիրը չլուծվի, դատարանի ակտը, որպես այդպիսին, կատարելի չէ, քանի որ այն պետք է համակցվի անվտանգային միջոցառումներին, և առանց դրանց ապահովման մենք ուղղակի նոր սպառնալիքներ ենք ստեղծում անձի համար։ Հիմա այս գործը գտնվում է նախարարների կոմիտեի վերահսկողության ներքո, բայց երկխոսությունների արդյունքում դեռ չի բացվել այն մեխանիզմը, որը պաշտպանված և արժանապատիվ վերադարձի հնարավորություն կտա։ Բայց դատարանի ներգրավածությունը թույլ է տալիս, որ այս հարցը բաց մնա և տարաբնույթ քննարկումների արդյունքում ձևավորվի այն քաղաքական կոնսենսուսը, որն իր մեջ, միգուցե, նաև հանուն մարդու իրավունքների լուծումներ կպարունակի։ Եթե գործընթացները չլինեին մենք մեկընդմիշտ վերադարձի հնարավորության ճանապարհը փակած կլինեինք։ Դրա համար, կարծում եմ, գոնե դուռը պետք է բաց թողնել, պետք է միջազգային մեխանիզմներից օգտվել և թույլ տալ, որ գոնե ապագայում, միգուցե նաև տևական քննարկումների, բանակցությունների արդյունքում մի օր իրականություն դառնա վերադարձի իրավունքը։

“Азербайджан требует от Армении отказаться от всех межгосударственных жалоб”
Беседа Hetq.am с правозащитницей, председателем Армянского центра международного и сравнительного права Сирануш Саакян
Начнем нашу беседу с темы, которая очень мало освещается. Как известно, и после 44-дневной войны 2020 года, и после нападения Азербайджана на Арцах в 2023 году появлялась информация о пропавших без вести гражданских лицах. Наши власти не очень щедры на публикацию таких данных. А вы сами получали в процессе работ сведения о пропавших без вести лицах и рассматриваются ли сегодня в Евросуде дела по жалобам их правопреемников?
Гражданские лица есть в числе пропавших без вести как после войны 2020-го года, так и после нападения на Арцах в 2023-ем. Мы, разумеется, занимаемся защитой прав и этих граждан. В Европейский суд по правам человека были представлены жалобы, касающиеся гражданских лиц. К сожалению, в процессе нашей деятельности были выявлены и печальные факты: большинство считавшихся пропавшими без вести гражданских лиц было убито, их тела были найдены в результате поисковых работ. То есть в рамках перемещения, вызванного угрозой войны, некоторые лица не покинули свои населенные пункты, в результате чего в дальнейшем оказались под контролем азербайджанских вооруженных сил и были убиты с особой жестокостью. Особенно были распространены случаи обезглавливания и расчленения тел. Могу сказать, что около четырех десятков подобных случаев касаются гражданских лиц.
А по этим делам есть какой-либо результат?
В суде все эти дела зарегистрированы. На данный момент у нас нет дел, которым отказано в регистрации по признакам неприемлемости. Однако этап активной коммуникации пока не начался из-за большой загруженности суда, что является нормальной практикой.
- В декабре 2023 года между администрацией премьер-министра Армении и администрацией президента Азербайджана была достигнута договоренность об обмене пленными. Из Азербайджана в Армению вернулись 32 армянских пленных, в Азербайджан – двое осужденных в нашей стране лиц. Один из них даже успел убить человека. Сколько военнопленных, по вашим данным, осталось в Баку после этого обмена и какие работы ведутся для их возвращения в РА, а также для защиты их прав? Как известно, защита прав может осуществляться как на государственном уровне, так и в частном порядке, то есть со стороны правозащитников. Что делается в этом направлении?
По подтвержденным Азербайджаном данным, сегодня в азербайджанском плену находятся 23 человека. Пятеро из них были взяты в плен в 2020 году: двое во время 44-дневной войны, трое – в последующие дни после подписания заявления от 9 ноября 2020 г. Все остальные случаи связаны с событиями 2023 г. Два человека были задержаны в июле-августе 2023 года - речь идет о Вагифе Хачатряне и Рашиде Бегларяне. Остальные либо были взяты в плен, либо были задержаны во время нападения на Арцах в сентябре 2023 года или после прекращения огня, когда азербайджанская сторона добилась полного контроля над Арцахом. Мы считаем, что там в плену находятся как гражданские лица, так и военнослужащие. Есть задержанные гражданские лица, которые не имели отношения к военным действиям, поэтому мы считаем, что они подвергаются преследованиям по политическим мотивам. Таких лиц правильнее называть политзаключенными. Речь идет о высокопоставленных должностных лицах Нагорного Карабаха.
Именно этот вопрос мне и хотелось затронуть. В настоящее время в Азербайджане под арестом находятся восемь представителей военно-политического руководства Арцаха. Все они фактически считаются гражданами Республики Армения, и РА обязана защищать их права и предпринимаеть какие-то шаги. Однако складывается впечатление, что эта тема вообще предана забвению, никто на государственном уровне ее не затрагивает и не поднимает. Осуществляются ли сегодня какие-либо процессы, хотя бы в виде оказания международного давления, с целью организации их возвращения?
Правительство Республики Армения предприняло в отношении этих лиц все те действия, которые предприняло в отношении других пленных. То есть в международную жалобу были включены также вопросы задержания или пленения вышеуказанных лиц. Тем самым был поставлен знак равенства между военнослужащими, взятыми в плен вследствие войны 2023 года, и высшим руководством Арцаха. Вопрос их нахождения под арестом включен в межгосударственную жалобу в качестве одной из ее частей. В настоящее время мы имеем межгосударственную жалобу, которая не может обеспечить быстрый результат. Четвертая межгосударственная жалоба охватывает широкий спектр вопросов: блокаду Лачинского коридора, ракетные обстрелы во время войны 2023 года, в том числе некоторых гражданских населенных пунктов, а самое главное – насильственную депортацию населения Арцаха. Понятно, что обсуждение вопросов депортации свыше 100 тысяч человек, их прав на собственность объективно потребует от ЕСПЧ много времени. Так что рассмотрение этого дела продлится в лучшем случае от трех до пяти лет. Я считаю, что защита прав в таком формате не дает быстрого результата сразу и в какой-то мере является запоздалой. Республика Армения могла бы осуществить другие действия - например, подать новую межгосударственную жалобу относительно восьми высокопоставленных должностных лиц. В политическом плане это, возможно, стало бы нежелательным сигналом для Азербайджана, но более эффективно защитило бы права указанных лиц. В этом случае рассмотрение дела могло продлиться меньше, так как предмет жалобы был бы более конкретным. Благодаря этому нам путем ускорения некоторых процессов удалось бы добиться принятия по межгосударственной жалобе судебных актов о нарушении прав. Кроме того, РА имеет возможность обратиться с жалобой в Международный суд ООН на основании Конвенции о борьбе с захватом заложников. И я думаю, что и военнопленные, и в частности высокопоставленные руководители имеют скорее статус похищенных, заложников. Захват этих лиц в заложники связан с удовлетворением требований политической повестки. Это было бы весьма действенным средством, однако Армения не подает новую межгосударственную жалобу, и я думаю, что в этом вопроса власти РА поддаются давлению Азербайджана. Мы также получаем сведения о том, что в переговорах крайне негативно оценивается активная вовлеченность Армении в правовые процессы, и в качестве предусловия подписания мирной повестки рассматривается отказ нашей страны от межгосударственных дел. Они, в частности, нацелены на инициированный в Международном суде ООН процесс по признаку дискриминации. Разумеется, риску подвержены также процессы в Европейском суде по правам человека. Отмечу, что в ЕСПЧ у нас более прочные позиции, так как в этом суде правовые процессы диверсифицированы, и наряду с межгосударственными жалобами есть персональные дела – сотни жалоб были поданы именно правопреемниками жертв. В этой ситуации отказ от межгосударственной жалобы, разумеется, нанесет ущерб жизненно важным интересам. В данном случае этот пробел мы можем заполнить персональными жалобами. К сожалению, суд ООН не предоставляет такую возможность. В эту инстанцию может обратиться только государство. И если власти Армении подчинятся давлению и решат отказаться от правовых процессов по столь серьезным вопросам, то могут начаться очень опасные процессы.
О каких опасных процессах идет речь?
С политической точки зрения мы находимся в очень плохом положении, выдвигаются антигосударственные подходы. Единственная возможность восстановить этот баланс – это обращение в правовые инстанции. Прорывом в решении проблемы Арцаха может стать позиция суда ООН по расистской политике Азербайджана в отношении армян, которая может делигитимировать уже достигнутые политические договоренности, а с другой стороны – подтвердить права армян в том числе на их исторические земли, что в долгосрочной перспективе создаст предпосылки для борьбы за реализацию этого права. Иными словами, мы получим правовые основания, и если страна добьется военной и экономической мощи, то хотя бы следующее поколение сможет решить эту проблему. Но если эти правовые процессы будут прекращены и на политических платформах реализуются антиармянские подходы, то мы искусственно закроем историческую страницу Арцаха.
В конце 2023 года Армения ратифицировала Римский статут, тем самым приняв юрисдикцию Международного уголовного суда. Позиция нашего государства состоит в следующем: цель ратифицикации статута – предотвращение новых военных преступлений со стороны Азербайджана. В то же время алиевский режим не раз демонстрировал наплевательское отношение к решениям международных инстанций. Ярким примером является решение о разблокировании Лачинского коридора, которое Азербайджан просто проигнорировал. Какую пользу может дать нашему государству ратификация Римского статута в сегодняшней действительности?
Это может содержать угрозу для Азербайджана. В настоящее время эта угроза имеет практическое значение, учитывая, что азербайджанские силы оккупировали территорию Республики Армения. Кроме того, изменилась география преступлений: если раньше военные преступления против человечности совершались в Нагорно-Карабахской Республике, то сейчас они совершаются уже на суверенной территории Республики Армения. Мы знаем, что Азербайджан не ратифицировал Римский статут, что является преднамеренным шагом, направлением государственной политики. Тем самым они страхуют себя от привлечения к уголовной ответственности за преступления, совершенные против других народов внутри своих границ.
Поскольку они совершали эти преступления в Нагорном Карабахе, а с мая 2021 года совершают уже на территории РА, то, ратифицируя Римский статут, мы тем самым признаем юрисдикцию международного суда в отношении преступлений, которые будут совершаться на территории Армении, что может иметь предупреждающее значение. То есть Азербайджан, независимо от того, ратифицировал он статут или нет, только лишь в результате его ратификации Арменией теоретически подпадет под мандат суда, если совершит преступления на суверенной территории РА. В то же время мы знаем, что суд представляет собой тяжеловесную систему, а в 21-ом веке мы, к сожалению, видим, что преступления совершаются в различных точках мира, и суд не в состоянии реагировать на все подобные случаи. Он в основном реагирует на те ситуации, в отношении которых существует международный политический консенсус в вопросе наказания виновных. Для нас важность представляет не только ратификация документа, но и формирование таких внешнеполитических предпосылок, которые создадут реальную угрозу для Азербайджана, в результате чего эта тяжеловесная система начнет действовать в пользу армян. В этом случае, помимо ратификации на бумаге, мы получим практические действия, которые в 21-ом веке защитят наш народ от нового геноцида. Тогда интересным обстоятельством может стать реакция суда на насильственную депортацию и преступления, которые совершались после 2021 года. Мы знаем, что Армения также сделала заявление об обратной силе. Это означает, что в правовом отношении все совершенные после мая 2021 года преступления уже находятся под юрисдикцией суда. Мы также знаем, что насильственно депортированные граждане находятся в Армении, и наше государство может передать эту ситуацию на рассмотрение суду. Например, в связи с событиями в Украине в суд обратилась не только сама Украина, но и более четырех десятков государств, что представляет собой весьма ощутимую политическую поддержку. Если Армения не сделает такой шаг, то другие государства не станут самостоятельно передавать ситуацию на рассмотрение Международному уголовному суду, и тогда все бремя ляжет на плечи правозащитников.
Несколько дней назад Азербайджан был на год исключен из Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), после чего Баку выступил с угрозами о том, что они могут вообще выйти из Совета Европы. Европейский суд по правам человека является одним из институтов Совета Европы, и если на миг представить, что Азербайджан выйдет из Совета Европы, а значит, перестанет признавать юрисдикцию ЕСПЧ, как это может повлиять на дальнейшие процессы?
Прежде всего отмечу, что в случае выхода Азербайджана из СЕ это будет касаться отношений, которые могут возникнуть в будущем. То есть по части новых нарушений со стороны Азербайджана Армения будет лишена возможности подавать иски, однако это не повлияет на обязательства и ответственность за права человека, которые существовали до возможного выхода этой страны из СЕ. Иными словами, суд сохранит свою юрисдикцию на принятие решений по делам, которые уже находятся в процессе рассмотрения. И судебные акты по этим делам Азербайджан обязан будет выполнить. Но мы, конечно, хорошо понимаем, что в случае выхода сотрудничество с этой судебной инстанцией ослабнет. Азербайджан даже сейчас не сотрудничает должным образом с Советом Европы. Мы неоднократно видели, что они даже по вопросу военнопленных не предоставляли суду необходимую информацию, в связи с чем проблема была нотифицирована в Комитет министров. Отмечу, что по касающимся армян судебным актам Азербайджан не выполнил какие-либо действия даже в рамках элементарного обязательства по выплате установленных судом минимальных сумм. Это является четким сигналом о том, что Азербайджан не желает решать проблемы, касающиеся Нагорного Карабаха и армян, посредством правовых платформ. В этом случае уровень сотрудничества Азербайджана с судом существенно снизится. И если Совет Европы не усилит партнерство с другими структурами и не использует их возможности для оказания давления на Азербайджан, то практическое значение этих судебных актов, на мой взгляд, может существенно уменьшиться. Однако если действовать скоординированно, то можно будет оказывать на Азербайджан давление в другой форме, сделав его поведение более управляемым. Мне кажется, одной из лучших форм оказания давления является введение санкций. Можно начать с введения ограничений в отношении должностных лиц, их институтов. Если это не даст результат, то следует ввести санкции против государства.
Но в этом случае важное значение имеют не только действия СЕ, но и наша внешняя политика. То есть мы должны по политическим каналам адресовать международным структурам и государствам сигналы с целью усиления давления на Азербайджан.
Разумеется, это необходимо. Если государство не формирует спрос на такие санкции или давление, то на международной платформе не найдутся государства, которые озвучат подобное предложение. Без шагов со стороны государства усилия общественных организаций в этом направлении будут носить символический характер.
Вследствие военной агрессии, развязанной Азербайджаном в 2023 году, Арцах остался без армянского населения. Свыше ста тысяч арцахцев были насильственно перемещены из своих домов. Сейчас говорится о защите их прав – о праве на возвращение, праве на собственность. Видите ли вы реальные возможности для защиты прав арцахцев? Когда можно будет добиться ощутимых результатов или мы, учитывая факт игнорирования Азербайджаном всех решений международных инстанций, будем считать борьбу бессмысленной?
Во-первых, я придерживаюсь того мнения, что даже в подобных условиях необходимо активно использовать эти механизмы и, образно говоря, повесить меч над головой Азербайджана, последовательно оказывая давление, так как возможности пока не исчерпаны. И нельзя допустить, чтобы они с легкостью реализовали свою преступную повестку. Если мы не воспользуемся возможностями международных инстанций, то облегчим претворение в жизнь этой преступной повестки. Я более чем уверена, что вопрос права на возвращение имеет преимущественно политическое, а не правовое решение. Только право без политических решений не обеспечит эту возможность. Могу привести конкретный пример. У нас есть дело “Саргсян против Азербайджана”, которое связано с правом на возвращение депортированных из Шаумяна армян. По этому делу суд зафиксировал нарушение не только их права на собственность, но и права на возвращение с обеспечением условий безопасности. Причем эти процессы были инициированы еще в 2000-х годах. То есть спустя более двух десятилетий мы в условиях принятия только правового решения не добились возвращения этих людей. Если не будут задействованы соответствующие механизмы, если решение данного вопроса не будет взято под международный контроль, то обеспечить возвращение одного человека или группы лиц окажется невозможным. Нельзя добиться исполнения судебного акта как такового без осуществления мероприятий по обеспечению безопасности. В этом случае мы просто создадим новые угрозы для возвращающихся. Сейчас это дело находится под контролем Комитета министров, однако, несмотря на проводимые обсуждения, механизм защищенного и достойного возвращения пока не найден. Тем не менее участие суда позволяет оставить вопрос открытым. Благодаря этому в процессе различных обсуждений сформируется тот политический консенсус, который, возможно, будет содержать решения по обеспечению прав человека. Если б не эти процессы, мы бы окончательно закрыли путь к возвращению. Поэтому необходимо пользоваться международными механизмами и добиваться того, чтобы в результате продолжительных обсуждений и переговоров право на возвращение когда-нибудь стало реальностью.