Ինչպես հնարավոր դարձնել «հարսնաքարյան» նոր ոճիրները
Չնայած Վահե Ավետյանի սպանության հետ կապված քաղաքացիական բողոքի նախաձեռնությունը և դրանից բխող ակցիաները արդեն տևում են շաբաթներ, սակայն իշխանությունն այդ ամենի նկատմամբ քար անտարբերություն է հանդես բերում: Անգամ սպանության հետ կապված քրեական գործի ընթացքի մասին, որը հարուցվել է գրեթե մեկ ամիս առաջ, ոչ մի տեղեկատվություն չի տարածվում: Փաստացի այն «լռվել-մնացել» է ռազմական բժիշկներին դաժանորեն ծեծած մոտ 15 մասնակիցներից ընդամենը 5-ի ձերբակալության վրա:
Իշխանությունը որդեգրել է տեղի ունեցող զարգացումներին լռությամբ արձագանքելու քաղաքականություն՝ թերևս հուսալով, որ հասարակական աճող դժգոհության ալիքը կանգնեցնելու լավագույն տարբերակը չմտածված հայտարարություններից ու քայլերից զերծ մնալն է, առավելևս, որ պատասխան, որպես այդպիսին, չունի էլ: Սակայն արդյո՞ք սա այն է, ինչ հանրությունն ակնկալում է մի իշխանությունից, որը համարում է, թե խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ վաստակել է ժողովրդի 69 տոկոսի վստահությունը:
Իշխանության որդեգրած կեցվածքը հակադարձ համեմատական է ընտրությունների արդյունքներին. սեփական ժողովրդից վստահության քվե ստացած քաղաքական ուժը ոչ միայն նրա հետ անկեղծ ու հաշվետու լինելու, այլև նրա կողքին կանգնելու պարտականություն ունի: Լռում է այն իշխանությունը, որը ոչնչով կախված չէ ժողովրդից, հաշվետու չէ նրա առջև, և որն իր վստահության քվեն նրանից չէ, որ ստացել է: Սա առնվազն պիղատոսյան կեցվածք է, որը տվյալ դեպքում հավասարազոր է հարսնաքարյան հանցագործությունը ծնող իրողությունները՝ որպես օրինաչափություն և կենսաձև, վավերացնելուն և խաղի այդ չգրված կանոնները հանրությանը վերստին պարտադրելուն: Այս իմաստով իշխանության լռությունը ավելին չէ, քան հանցավոր անգործությունը:
Իրականում, սակայն, իշխանությունն այս լռության քողի տակ շատ նրբորեն փորձում է ճանապարհ գտնել՝ սահմանազատվելու քաղաքական պատասխանատվությունից, և դա անում է՝ տեղի ունեցածը բացառապես քրեական հարթությունում դիտարկելու միջոցով:
Նախ՝ ոստիկանությունը, ի դեմ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի, հայտարարեց, թե տեղի ունեցածը ընդամենը «Հարսնաքարի» աշխատակիցների և Ռուբեն Հայրապետյանի թիկնազորի որոշ անդամների հիմարության և անդաստիարակության արդյունք է: Դրանով ոստիկանապետը ոչ միայն սովորական սպանության մակարդակի հասցրեց «Հարսնաքարում» տեղի ունեցածը, այլև երաշխավորեց նախաքննության այնպիսի ելք, որն ապահովելու է միայն մի քանի մասնակցի քրեորեն դատապարտումը:
Դրան զուգահեռ, չնայած դեպքը տեղի էր ունեցել մոտ մեկ ամիս առաջ, և այդ ողջ ընթացքում Ավետյանը գտնվում էր մահամերձ վիճակում, միայն նրա մահվանից հետո Ռուբեն Հայրապետյանը վայր դրեց մանդատը և հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որում խոսում էր բացառապես իր և միայն իր բարոյական պատասխանատվության մասին: Այս մոտեցումը շատ արագ սկսեցին տիրաժավորել Հանրապետական կուսակցության բանախոսները: Չնայած գործը գտնվում էր նախաքննության ընթացքում, Հանրապետականի՝ հասարակական հիմունքներով աշխատող «փաստաբանները» շտապեցին պնդել, թե Հայրապետյանն այդ պահին «Հարսնաքարում» չի եղել: Սա ոչ այնքան Հայրապետյանի խոսքերին ընկերաբար ու անկեղծորեն հավատալու, որքան կատարվածը Հանրապետականի թե իրավական և թե բարոյական պատասխանատվությունից դուրս դնելու ուղեգծի արտահայտություն էր:
Սակայն հանրային զայրույթի ալիքի հզորությունը, որը, նորանոր պահանջներ դնելով, սպառնում է վերածվել համահասարակական հզոր շարժման, իշխանությանը ստիպում է քայլեր ձեռնարկել՝ թույլ չտալու, որ հարցը դուրս գա քաղաքացիականության համատեքստից և քաղաքական պաստառ ստանա: Դրանով է պայմանավորված Հանրապետական կուսակցության հռետորական «թնդանոթի» գործառույթն ստանձնած Արմեն Աշոտյանի այն հայտարարությունը, թե այս դեպքերը կարելի է դիտարկել մարդկային, քաղաքացիական և բարոյական հարթություններում, բայց ոչ երբեք քաղաքական:
Աշոտյանը միտումնավոր խեղաթյուրում է «քաղաքական» եզրույթի իմաստը՝ ըստ էության այն նույնացնելով կուսակցականացման հետ: Նման խեղաթյուրման պատճառը պարզ է. եթե հարցը իսկապես քաղաքական օրակարգ է տեղափոխվում, իշխանությունը հայտնվում է ոչ թե կոնկրետ գործին, այլ տեղի ունեցած հանցագործության առավել համապարփակ պատճառահետևանքային կապերին, դրան նպաստած քաղաքական իրողություններին և իր լինելիությունն ապահովող օլիգարխիայի նկատմամբ ցուցաբերած լոյալությանն ուղիղ հայացքով նայելու փաստի առջև:
Ահա թե ինչու բարոյական պատասխանատվության մասին խոսող իշխանական ուժը այնքան բարոյական ուժ չունեցավ՝ միանալու տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերի հետ կապված ԱԺ արտահերթ նիստ կամ գոնե խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու ընդդիմության նախաձեռնությանը, որն այլ բան չէր, քան խնդիրն իրապես քաղաքական օրակարգ բերելու, կատարվածի համար իշխանության քաղաքական պատասխանատվությունը ֆիքսելու քայլ:
Առնվազն այնքանով, որքանով այս խնդիրը քաղաքացիական և բարոյական հարթություններում է, այն քաղաքական է: Երբ հանրապետության նախագահը 2010-ի նոյեմբերին հայտարարում էր, թե չի հասկանում և ընդունում քաղաքի փողոցներում թիկնազորի ավտոմեքենաների շքերթները, չէր կարող չիմանալ, որ այդ արտոնյալները նաև Ռուբեն Հայրապետյանի «բիլակավոր տղերքն» են: Եվ եթե օլիգարխների թիկնազոր կոչվող բանդաները, զինված պատժիչ ջոկատներն առ այսօր գործում են ու նախկինից էլ ավելի լկտի են պահում իրենց, դրա համար պատասխանատու է իշխող կուսակցությունը, որը ժամանակին համառորեն հրաժարվում էր դաշտը կանոնակարգող օրենսդրություն մշակելուց: Իսկ սա արդեն հանրության և օլիգարխիայի միջև նախընտրություն կատարելու քաղաքական հարց է:
Երբ Հանրապետականը, առաջնորդվելով միայն Ավանի ընտրողների քվեները յուրացնելու գերխնդրով, Աժ գնալ համառորեն չցանկացող Հայրապետյանին համոզում էր առաջադրվել մեծամասնական ընտրակարգով, ոչ թե Հայրապետյանի ինտելեկտի, այլ նրա հեղինակությունը, նրանից ներշնչվող վախն ապահովող «դուխով տղերքի» վրա էր հույսը դնում: Հենց դրա համար նա ոչ միայն մեծամասնականով առաջադրվեց, այլև բարեհաջող հանգրվանեց կուսակցության համամասնական ցուցակում:
Միայն այսքանով արդեն «Հարսնաքարում» տեղի ունեցածը քաղաքական խնդիր է, և Հանրապետական կուսակցությունը կոնկրետ պատասխանատվություն է կրում տեղի ունեցածի համար: Մինչդեռ առ այսօր իշխանությունը գոնե փորձ չի արել խոստովանելու իր գոնե բարոյական պատասխանատվությունը՝ փոխարենը հանրությանը հաջողությամբ մեղադրելով կատարվածից քաղաքական դիվիդենտներ շահելու մեջ: Խուսափելով դրանից, չդրսևորելով խնդիրներն իր ներսում տեսնելու համարձակութունը՝ իշխանությունն ապահովում է այն մթնոլորտը, որում հնարավոր են դառնում «հարսնաքարյան» ողբերգությունները:
Albert
The Republican party of Armenia is a party of oligarchs whose loyalties are only to themselves. What Hayastan needs are non-Hayastansi politicians who have no connections to these oligarchs and the Republican party. This dirty politics will continue unless non-Hayastansi Armenians join in the political process.My dream is to see a prosperous and successful Hayastan but the Republican party is destroying Armenia.
Համաձայն եմ: Սա,առաջին հերթին, ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ հարց է-պարզագույն պատճառով. Վ.Ավետյանի սպանությունը ԲԱԶՈՒՄ նմանատիպ և նմանաոճ (ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ նպատակ հետապնդող) հանցագործություններից միայն մեկն է: ՀՀԿ-ն լրիվ թերագնահատում է այս սպանության տակ եռացող զայրույթի ամբողջ ուժը: Բայց մի զարմացեք. այս մարդիկ քաղաքական խելք չունեն: Ունեն միայն «երկրի մասին մտածող» շեֆի կողմից պտիչկա ստանալու ՄՈԼՈՒՑՔ-ամեն գնով երևալ ու պտիչկա ստանալ: ԼԱՎ լուր. ՈՒՇ է: ՎԱՏ լուր. ՈՒՇ է:
Տրամաբանական վերլուծություն է եւ Ճիշտ եզրահանգումներ, սակայն ռուսն ասում է՝ «а Васька слушает, да ест...» Հայն էլ այդ առիթով խոսք ունի՝ «սեւին սապոն, խեւին խրատ...» Սակայն հայերիս դեպքում լուծումները հաճախ ոչ տրամաբանական ու ծայրահեղական են լինում: Կամ էլ ...բոլորովին չեն լինում՝ ուղղակի հարմարվում ու ապրում ենք կեղտի տակառի մեջ ....

Despite the public anger and related protests that have been taking place in Yerevan and elsewhere regarding the beating death of Armenian Army physician Vahe Avetyan, the authorities remain silent as stones.
There even hasn’t been any news about the criminal case launched almost one month ago.
So far, only 5 of the 15 or so individuals who savagely beat Avetyan and his friends have been arrested. What are the police playing at?
Armenian authorities have adopted a policy of silence, thinking that the best approach would be not to further stoke the public ire by ill conceived statements and actions.
But the government in fact has no answers to give the people in any event. And this is what the people expect from a regime that says it won 69% of the vote in the recent parliamentary elections in Armenia.
A government of, by and for the people has an obligation to speak to the voters that put it in power.
The fact that this current regime avoids speaking to the people is yet further proof that it is wholly independent of the people and feels no obligations towards citizens. In short, Armenia’s authorities do not enjoy the people’s “vote of confidence” and thus derive their power from other sources.
This “see no evil”, “hear no evil” approach actually confirms that what took place at Harsnakar on June 17 actually defines the rules of the game in Armenia. The silence of the authorities is nothing more than criminal negligence.
In reality, the authorities are very delicately trying to find a way out of avoiding political responsibility with their silence. They are attempting this maneuver by painting what transpired solely in a “criminal” context.
First RA Police Chief Vladimir Gasparyan declared that what happened at Harsnakar was merely a result of the actions of a few stupid and uneducated restaurant employees and certain members of Ruben Hayrapetyan's personal bodyguard unit.
By doing so, not only have the police lowered what happened to the level of a common murder but have conveniently given investigators the opportunity to close the case by charging a few of the participants.
Despite the fact that Vahe Avetyan was facing death in a hospital bed for almost one month, Hayrapetyan only gave up his parliament seat after the military physician died. In his statement, Hayrapetyan only spoke about his moral obligation.
Even though the case was in the preliminary stage of examination, attorneys working on the social principles of the Republican Party rushed to claim that Hayrapetyan wasn’t at Harsnakar at the time of the incident.
This wasn’t because they actually believed what Hayrapetyan had claimed, but because they wanted to distance the party from any possible political or moral accountability.
But the wave of public anger threatened to turn into a powerful pan-social movement, and the authorities were forced to take steps to see that it didn’t develop from a social one to a one with political overtones.
That’s why Armen Ashotyan, the Minister of Education and Science, fired his rhetoric-laden declaration that such incidents should be viewed in their social, human and moral contexts but never political.
Ashotyan deliberately distorted the meaning of the term “political”, by essentially equating it with party affiliation. The reason is clear. If the matter is actually placed on the political agenda, the authorities are faced not with a specific incident but with an even more criminal set of cause and effect relations – it raises the uncomfortable issue of the oligarchs, the ones who keep the regime afloat and the government’s loyalty to them in return.
This is why a party that speaks so much about moral responsibility lacked the moral will to support the initiative of the parliamentary opposition to hold special hearings on the matter, a move that was nothing more than an attempt to bring the issue onto the political agenda – to put the spotlight on the political responsibility of the regime.
To the extent that the issue remains on the civic and moral stage, it is also, at minimum, political in nature.
When Armenia’s president declared in November of 2010 that he couldn’t understand or accept the f convoys of cars of bodyguards on the streets of Yerevan, didn’t he realize that Ruben Hayrapetyan’s goons also were in those privileged ranks?
Who else but the ruling party is responsible if these armed guards continue to operate and in a much more dishonourable fashion than before? It was the party that stubbornly refused to draft legislation to regulate these guys.
Now, the issue has become a political one for the regime. Who to give preference to - the public or the oligarchs?
Hayrapetyan never desired to sit in parliament. But the Republican Party, focused on winning the votes in Avan, convinced him to run on the majoritarian ticket. It wasn’t due to his wit or intellect but because of the weight and influence he carried as someone with power. This is the very reason why he was not only nominated on the majoritarian ticket but successfully came to rest on the party’s proportional list.
This is alone makes what happened at Harsnakar a political issue and the Republican Party bears clear responsibility.