Սիրիայի դեպքերը Հայաստանի համար ոչ պակաս կարևոր են, քան «Հարսնաքարը»
Արևելքի երկրներում հերթով տապալվում են ռազմական ռեժիմները. Եգիպտոս, Իրաք, Լիբիա, այժմ Սիրիա: Նշվածներից վերջինում կա բավականին խոշոր հայկական համայնք, և այնտեղ կատարվող ռազմական իրադարձություններին են առնչվում նաև սիրիահայերը:
Ցավալին այն է, որ Հայաստանը չի առնչվում այդ երկրում գտնվող իր հայրենակիցներին՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ օգնություն է խնդրում սիրիահայ համայնքից մայր Հայաստանը «զարգացնելու» համար:
Քաղաքագետներ Անդրեաս Ղուկասյանն ու Երվանդ Բոզոյանը կարծում են, որ նման հարցերը ոչ պակաս կարևոր են Հայաստանի, հասարակության համար, քան, օրինակ, «Հարսնաքարի» իրադարձությունները:
Ի դեպ, անդրադառնալով «Հարսնաքարին», Երվանդ Բոզոյանը կարծիք հայտնեց, թե պետք չէ պայքարել կոնկրետ անձանց, տվյալ դեպքում բիզնեսմենի դեմ, ով մեղավոր չէ, որ ենթարկվում է ավտորիտար համակարգին, այլ պետք է այդ ռեժիմը փոփոխել:
Սիրիայի վերաբերյալ դիտարկումներ անելիս Անդրեաս Ղուկասյանը նշեց, որ տեղի հայկական համայնքն ուղղակի թե անուղղակի առնչվում է ծավալվող դեպքերին: 20-30 հազարանոց զինված ապստամբները դուրս են եկել 300 հազարանոց զորքի դեմ, և չի բացառվում, որ մոտ ապագայում Սիրիայում կարող է տապալվել ռազմական ռեժիմը:
Երվանդ Բոզոյանի կարծիքով՝ հայերի համար միակ տարբերակը չեզոքություն պահպանելն է, քանի որ ապստամբների կողմն անցնելու դեպքում ռազմական օլիգարխիան նրանց ուղղակի կոչնչացնի: Վերջինիս պաշտպանելը նույնպես հայերի շահերից չի բխում, քանի որ Սիրիայի կառավարությունը համագործակցում է իսլամական շարժման հետ, որն իր հերթին սերտ կապեր ունի Թուրքիայի հետ:
DAVID
Մեկը մոտիկ խաղալով Ռ Հայրապետյանի հետ, ուզում է տապալել, սնանկացնել,/ինչպես մեզ,/ խլել Հարսնաքարը և մի ուղեղ ամբոխ ոտի է հանել:Մի չունևոր հայ զոհի համար նման ,,բարոյական,, ակցիա չտեսանք:ՉԵՄ ԿԱՐԾՈՒՄ ԹԵ ՀԻՄԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԻԱՄՏՈՒԹՅՈՒՆ Է,

События в Сирии не менее важны для Армении, чем “Арснакар”
Военные режимы в странах Востока по очереди свергаются: Египет, Ирак, Ливия, а теперь и Сирия. В последней стране имеется довольно многочисленная армянская община, а потому происходящие в Сирии события касаются и проживающих там армян.
Вызывает сожаление то обстоятельство, что Армения не поддерживает тесных связей с находящимися там нашими соотечественниками, за исключением тех случаев, когда просит у армянской общины Сирии помощь для “развития” Армении.
По мнению политологов Андреаса Гукасяна и Ерванда Бозояна, подобные вопросы представляют для Армении и армянского общества не меньшую важность, чем, скажем, события в ресторанном комплексе “Арснакар”.
Е.Бозоян, касаясь произошедшего в “Арснакаре”, отметил, что вместо того, чтобы вести борьбу против конкретных лиц, в данном случае против бизнесмена, который не виноват в том, что подчиняется авторитарному режиму, нужно сменить этот режим.
Давая оценку событиям в Сирии, Андреас Гукасян сказал, что они прямо или косвенно затрагивают местную армянскую общину. 20-30 тысяч повстанцев вышли против 300-тысячного войска, и не исключено, что в ближайшее время военный режим в Сирии может пасть.
По мнению Ерванда Бозояна, единственным вариантом для армян является сохранение нейтралитета, поскольку в случае перехода на сторону повстанцев военная олигархия уничтожит их. Вместе с тем защита этой олигархии тоже не в интересах армян, поскольку правительство Сирии сотрудничает с исламским движением, которое в свою очередь имеет тесные связи с Турцией.