Ռուսական «Գեոպրոմայնինգը», որն ունի հայկական ակտիվներ, հայտնվել է պատժամիջոցների տակ
2024 թվականի փետրվարի 23-ին Վաշինգտոնը հայտարարեց հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթի ներդրման մասին։ Փաթեթում ներառված են ավելի քան 500 ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք։ Հատկանշական է, որ այս փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկի երկրորդ տարով և ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի մահվամբ։
Սահմանափակումները համատեղ ներդրել են Ֆինանսների նախարարությունը, Առևտրի նախարարությունը և ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Նավալնիի մահվան կապակցությամբ Պետդեպարտամենտը սահմանափակումներ է մտցրել «ռուսական կառավարության երեք պաշտոնյաների մասով»։
ԱՄՆ գանձապետարանն ընդգծել է, որ սահմանափակումները վերաբերում են ռուսական ֆինանսական հատվածի ընկերություններին, Եվրոպայի, Արևելյան և Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի այն ընկերություններին, որոնք օգնում են շրջանցել պատժամիջոցների ռեժիմը: Սահմանափակումների ցուցակում են հայտնվել նաեւ ռուսական ռազմարդյունաբերությանն առնչվող հարյուրավոր ընկերություններ:
Պատժամիջոցներով ԱՄՆ-ն սահմանափակում է նշված ընկերությունների և անձանց մուտքը ԱՄՆ, ֆինանսական և այլ տարատեսակ գործարքները, տնտեսական հարաբերությունները, առևտրաշրջանառությունը և այլն։ Այլ խոսքով՝ «սառեցնում են» կապերը նշված ընկերությունների և անձանց հետ՝ փորձելով սահմանափակել նրանց գործունեությունը, ռուսական ռազմարդյունաբերությանը որևէ կերպ աջակցելու հնարավորությունը և տնտեսապես հարվածել Ռուսաստանին։
Պատժամիջոցների այս նոր փաթեթում է ներառվել նաև ռուսական հանքարդյունաբերական «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն (OOO ГЕОПРОМАЙНИНГ):
Ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» ՓԲԸ-ն, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն, որը շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան, ինչպես նաև՝ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն։
Հարցին ի պատասխան, թե ինչպես այս պատժամիջոցները կարող են ազդել «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվների վրա, «Գեոպրոմայնինգ» խմբի ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը խնդրեց գրավոր նամակ ուղղել խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլիյին։ Հարցման պատասխանը կհրապարակենք ստանալուն պես։
Ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյի որդին՝ Գլեբ Տրոցենկոն, մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերը եղել է ինչպես «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի, այնպես էլ՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) բաժնետեր։
Ե՛վ Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող ընկերությունը, և՛ Գլեբ Տրոցենկոն 2023-ի վերջերին հայտնվեցին ամերիկյան պատժամիջոցների տակ։ Դրանից հետո Գլեբ Տրոցենկոն դուրս եկավ  «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի և ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերի ցանկից։
Երկու ընկերություններում էլ Գլեբ Տրոցենկոյին փոխարինելու եկավ Տրոցենկոներին փոխկապակցված անձ՝ Ռուսաստանի քաղաքացի Սվետլանա Երշովան։
Ենթադվում էր, որ այս քայլը պայմանավորված է պատժամիջոցների գործոնով։ Տրոցենկոն դուրս է եկել հայաստանյան ակտիվներից, որպեսզի այդ ընկերությունները չտուժեն պատժամիջոցներից։
Այս անգամ, սակայն, պատժամիջոցների տակ է հայտնվում հայաստանյան ակտիվները տիրապետող ռուսական «Գեոպրոմայնինգ»-ը։
ԶՊՄԿ-ի նոր բաժնետերն ու նրա կապերը պատժամիջոցների տակ հայտնված մեկ այլ ընկերության՝ AEON Mining-ի հետ
Բացի «Գեոպրոմայնինգ»-ից, Տրոցենկոներին կապակցված մեկ այլ ընկերության անուն ևս հայտնվել է պատժամիջոցների նոր ցանկում։ Խոսքը AEON Mining ընկերության մասին է (ՕՕՕ АЕОН МАЙНИНГ)։ Ըստ ռուսական աղբյուրների՝ ընկերությունը Ռոման Տրոցենկոյի բիզնես կայսրության մի մասն է։  Տրոցենկոյին է պատկանել նույն անունով՝ AEON ենթակառուցվածքային կորպորացիան։ 2023 թվականի ավարտին Ռոման Տրոցենկոն վաճառել է AEON կորպորացիայի 69%-ը, որի գնորդները նույն կորպորացիայում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող երկու անձինք են։ Մասնավորապես, AEON Mining-ի բաժնետերերի փոփոխության մասին տեղեկություններ չգտնվեցին։
Սվետլանա Երշովան, որն այժմ բաժնեմաս ունի «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ում և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում, բարձր պաշտոններ է զբաղեցնում Տրոցենկոներին պատկանող կամ նրանց հետ փոխկապակցված բազմաթիվ ընկերություններում։ Որոշ ընկերություններում նաև որպես սեփականատեր է հանդես գալիս։
Ըստ ռուսական «Վեդոմոստի» պարբերականի՝ 2019 թվականի դրությամբ Սվետլանա Երշովային է պատկանել Ռոման Տրոցենկոյի բիզեսներում հայտնի «Профи» ընկերության 99,01% մասնաբաժինը։
Վերջին հինգ տարիներին համատեղությամբ զբաղեցրած պաշտոնների շարքում է նաև AEON  կորպորացիայի (Общество с ограниченной ответственностью Инфраструктурная корпорация «АЕОН») իրավական հարցերով տնօրենը։ Այդ մասին վկայում են ոչ միայն հաշվետվությունները, այլև ռուսական մամուլում տեղ գտած բազմաթիվ հոդվածները:

Имеющая армянские активы российская компания “Геопромайнинг” оказалась под санкциями
23 февраля 2024 года официальный Вашингтон заявил о введении нового пакета антироссийских санкций. Пакет включает более 500 физических и юридических лиц. Отметим, что принятие нового пакета было обусловлено второй годовщиной начала российско-украинской войны и смертью российского оппозиционного деятеля Алексея Навального.
Ограничения ввели совместно Министерство финансов, Министерство торговли и Госдепартамент США.
В связи со смертью Навального Госдеп ввел ограничения в отношении “трех членов российского правительства”.
В свою очередь казначейство США заявило, что ограничения касаются компаний российского финансового сектора, а также компаний в Европе, Восточной и Центральной Азии и на Ближнем Востоке, которые помогают обходить режим санкций. В списке ограничений оказались также сотни компаний, имеющих отношений к российскому военно-промышленному комплексу.
Посредством санкций США ограничивают въезд в страну перечисленных в списке компаний и лиц, а также финансовые и другие сделки, экономические отношения, торговый оборот и т.д. Иными словами, “замораживаются” связи между упомянутыми компаниями и лицами с целью ограничения их деятельности и возможностей тем или иным образом поддерживать российскую военную промышленность, нанесения удара по экономике РФ.
В новом пакете санкций оказалась также российская горнодобывающая компания “Геопромайнинг”.
Армянскими активами российской Группы компаний “Геопромайнинг” являются ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующее Соткское месторождение золота, Араратская золотоизвлекательная фабрика и ЗАО “Агаракский медно-молибденовый комбинат”.
Представитель армянской компании “Геопромайнинг голд” Рузанна Григорян на вопрос, как эти санкции могут повлиять на армянские активы группы компаний “Геопромайнинг”, попросила направить вопросы в письменной форме председателю ГК “Геопромайнинг” Роману Худолию. Ответы на наш запрос мы опубликуем сразу по их получении.
Сын российского миллиардера Романа Троценко Глеб Троценко до октября 2023 г. был акционером как ООО “Геопромайнинг голд”, так и ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”.
В конце 2023 г. как принадлежащая Р.Троценко компания, так и Глеб Троценко оказались под американскими санкциями. После этого Троценко-младший вышел из состава акционеров ООО “Геопромайнинг голд” и ЗММК.
В обеих компаниях Глеба Троценко сменила аффилированная с семьей Троценко гражданка РФ Светлана Ершова.
Предполагается, что этот шаг был обусловлен действующими санкциями. Троценко покинул армянские активы, чтобы эти компании не пострадали от санкционного режима.
Однако на этот раз под санкциями оказалась владеющая армянскими активами российская компания “Геопромайнинг”.
Новый акционер ЗММК и его связи с подпавшей под санкции другой компанией – AEON Mining
Помимо “Геопромайнинг”, с семьей Троценко аффилирована еще одна компания, которая также включена в новый пакет санкций. Речь идет о “AEON Mining” (ՕՕՕ “АЕОН МАЙНИНГ”). Согласно российским источникам, эта компания составляет часть бизнес-империи Романа Троценко. Ему принадлежала инфраструктурная корпорация с тем же названием “AEON”. К концу 2023 г. Роман Троценко продал 69% корпорации “AEON”. Покупателями стали высокопоставленные должностные сотрудники этой же корпорации. Сведения о смене акционеров “AEON Mining” нам найти не удалось.
Светлана Ершова, которая в настоящее время владеет долями “Геопромайнинг голд” и “Зангезурского медно-молибденового комбината, в принадлежащих Троценко или аффилированных с ними многочисленных компаниях занимает высокие должности. Она даже выступает в качестве собственника некоторых компаний.
Как пишут российские “Ведомости”, по состоянию на 2019 г. Светлане Ершовой принадлежали 99,01% известной в бизнесе Романа Троценко компании “Профи”.
За последние пять лет в числе занимаемых ею по совместительству высоких должностей была и должность директора по правовым вопросам корпорации “AEON” (Общество с ограниченной ответственностью “Инфраструктурная корпорация АЕОН”). Об этом свидетельствуют не только отчеты, но и многочисленные статьи в российской прессе.