«Անորոշ վիճակում ենք, չգիտենք՝ ինչ է լինելու». արցախցի 10 հոգանոց ընտանիքն ապրում է Նուռնուսում
Սեպտեմբերի 25-ին Լյուդմիլա Մարգարյանը փակել է Կարմիր Շուկա գյուղի իր տան դուռն ու հարևանի մեքենայով ճանապարհվել Ստեփանակերտ՝ դուստրերի մոտ։ Հարևանը նախատել է. «Այ կնիկ, դուռն ինչի՞ ես փակում, արագացրու, էսա, պրծավ, վերջն ա»։ Մինչև Ստեփանակերտ հասնելը, ամբողջ ճանապարհին վերհիշել է Վարանդայից (Ֆիզուլի) 1988 թվականի տեղահանումը, ապա՝ 44-օրյա պատերազմը, որի ժամանակ փեսան զոհվեց, բայց մտածել է, որ էլի կվերադառնա, ինչպես 2020-ին։
Սեպտեմբերի 19-ի գիշերը Լյուդմիլան կրակոցի ձայներ է լսել։ «Առավոտը հարևանիս ասացի՝ Էլին, գիշերը դու՞ք էլ եք կրակոցի ձեներ լսել, ասեց՝ հա։ Ամուսինն էլ ծառայող ա, տագնապով պոստեր են կանչել, գնացել ա, հասկացա, որ նորից կռիվ ա սկսվել»,-պատմում է Լյուդմիլան։
Կեսօրին մոտ չդադարող կրակոցներ են սկսվել, գյուղի շրջակա սարերից՝ պայթյունի ձայներ լսվել։ Լյուդմիլայի տունը դպրոցի մոտ էր, հիշում է, թե ինչպես էին աշակերտներն ու ծնողները խուճապահար այս ու այն կողմ վազում։ Լյուդմիլան հարևանների հետ ապաստանել է դպրոցի նկուղում։ Հաջորդ օրը գյուղի բնակիչները տարհանվել են ավելի ապահով վայր՝ Ծվատեղ կոչվող տեղամաս։
«Սեպտեմբերի 24-ին մեզ ասեցին՝ վիճակը խաղաղ ա, կարող եք ձեր տները վերադառնալ, ես էլ իմ տունը շատ եմ սիրում, ուրիշ տեղ մի ժամից ավել չեմ ուզում, թե մնամ։ Ոտքով ճանապարհ ընկա, տեգորս աղջիկն ասեց՝ ես էլ եմ գալիս։ Ոտքով Ծվատեղից հասանք Կարմիր Շուկա։ Գյուղը խաղաղ էր։ Գազ չկար, լույս չկար, կապ չկար, բայց տանն էինք, էդ մեծ բան էր»,-պատմում է Լյուդմիլա Մարգարյանը։
Այդ օրը տանն է գիշերել ու չի մտածել, որ հաջորդ առավոտ ստիպված է լինելու ընդմիշտ լքել գյուղը։
Առավոտյան հարևանուհին ասել է, որ 5 րոպե ժամանակ ունի, ամուսնուն դիրքերից իջեցրել են, պիտի լքեն գյուղը։
Բավարար բենզին չի եղել, մեքենայով մի կերպ հասել են Գիշի գյուղ, որտեղ բենզին են գտել ու հասել Ստեփանակերտ։
Ստեփանակերտում Լյուդմիլան միացել է դուստրերին։
44-օրյա պատերազմում՝ 2020-ի հոկտեմբերի 2-ին, Ջրականում զոհվել է Լյուդմիլայի ավագ դստեր՝ Լուսաբերի ամուսինը՝ Ալեքսանդր Բաբայանը։ Նույն օրը վիրավորվել է կրտսեր դստեր՝ Մարոյի ամուսինը՝ Իվան Բաբայանը։
Ստեփանակերտում մարդիկ խումբ-խումբ հավաքվում էին տարբեր տեղերում։ Լյուդմիլան դուստրերի ընտանիքների հետ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեում էր։ Վերջին օրերին արցախցիներն իրենց ունեցած սնունդը դնում էին դրսում, որպեսզի չունեցողները վերցնեն։ Լյուդմիլայի թոռները մի պարկ ալյուր էին  գտել։ Ավագ դստեր՝ Լուսաբերի որդին փռում էր աշխատում, գտած ալյուրով հաց են թխել ու բաժանել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի մասնաշենքում ապաստանած արցախցիներին։
«Էդ օրերին Ստեփանակերտում կառավարությունից ասում էին՝ բանակի ավտոները վերցրեք, ով ուզում ա, ձեր ընտանիքները հանեք, թոռներս փեսայիս հետ բանակի մարդատար մեծ ավտոբուս էին գտել, բայց անսարք էր, երկու օր ժամանակ էին ծախսել, նորոգել ու 40 հոգով՝ Կարմիր խաչի շենքի ժողովրդով ճանապարհ ենք ընկել դեպի Հայաստան։ Մենք 10 հոգի էինք, 30 հոգի էլ՝ տարբեր ընտանիքներից մարդիկ»,-պատմում է Լյուդմիլան։
48 ժամ անց հասել են Վայք։ Մեկ ամիս ապրել են հարազատներից մեկի տանը։ Լյուդմիլայի 4 թոռները՝ Լեոն, Արարատը, Սերգեյը, Ֆելիքսը մեկ ամիս քնել են այն ավտոբուսում, որով Արցախից եկել էին։ Այն կայանել էին հարազատներից մեկի բակում։
Հետո Ռազմական ոստիկանությունից եկել ու տարել են ավտոբուսը։
«Ես հասկանում եմ, կարգն էդպես է, չէր կարող բանակի մեքենան մեզ մոտ մնալ, բայց դե դա մեր սենյակն էր։ Շատ փնտրելուց հետո գտանք էս տունը՝ Նուռնուսի ամառանոցներում, որ տեղի առումով շատ անհարմար է, տրանսպորտ չկա»,-ասում է Լյուդմիլան։
Լյուդմիլայի 5 թոռներն ուսանողներ են, որոնք սովորում էին Արցախի տարբեր բուհերում և քոլեջներում, տեղահանումից հետո ամեն օր Երևան դասի գնալ չեն կարող, ֆինանսական միջոցներ չունեն։
Լյուդմիլայի որդին, որ մինչև շրջափակումն էր դուրս եկել Արցախից, չի ստանում Հայաստանի կառավարության սահմանած աջակցությունը։ Աջակցության ծրագրերից չի օգտվում նաև կրտսեր փեսան՝ Իվանը։ Նա Արցախի շրջափակումից առաջ Երևան էր եկել, սակայն վերադարձել էր ընտանիքի մոտ։ Բայց, Լյուդմիլայի խոսքով, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարությունից ասել են՝ քանի որ Արցախում չի եղել շրջափակման ժամանակ, չի կարող աջակցության ծրագրի շահառու դառնալ։
«Եթե չի եղել, բա ո՞նց է բանակի մեքենայով 40 հոգու դուրս բերել, էդ հարցին չեն պատասխանում, ինքը վերադարձել է, հո 9 ամիս ընտանիքին մենակ չի՞ թողել, հետ է եկել, հետո մեզ էլ դուրս բերել»,-ասում է Լյուդմիլան։
Տունը, որտեղ վարձով ապրում է Լյուդմիլայի ընտանիքը, Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան համայնքի Նուռնուս բնակավայրում է։ Այն նախկինում որպես ամառանոց է ծառայել։ Լյուդմիլան ասում է, որ տանտերը պատրաստվում է վաճառել այն, իրենք պետք է նոր տուն փնտրեն։ Տան վարձը 160 000 դրամ է։ Լյուդմիլան Արցախում ռեստորանում և հարսանյաց սրահում աշխատում էր որպես խոհարար։ Նուռնուսում աշխատատեղ չկա։ Բնակավայրը նաև հասարակական տրանսպորտ չունի, ինչը դժվարացնում է նրանց ելումուտը։
Լյուդմիլան չգիտի, թե դեռ ինչքան կարող են վարձով ապրել։ «10 հոգու համար ամեն մեկին 50 000 աջակցությունը շատ քիչ է, այն դեպքում, երբ ընտանիքի անդամներից 2֊ը աջակցություն չեն ստանում, 400 000 դրամով պիտի 10 հոգի ապրի, տան վարձ, կոմունալներ վճարեն, ուտեն, չգիտեմ՝ ինչ կլինի։ Անորոշ վիճակում ենք, չգիտենք ինչ անել»,-ասում է Լյուդմիլան։
Նա չի ուզում, որ դուստրերը, որդին լքեն Հայաստանը, ինքն էլ չի ուզում Հայաստանից գնալ, բայց ստեղծված իրավիճակում լուծումներ չի տեսնում։

“Мы в неопределенной ситуации, не знаем, что с нами будет”: арцахская семья из десяти человек живет в Нурнусе
25 сентября 2023 года Людмила Маргарян закрыла дверь своего дома в селе Кармир Шука (Красный Базар) и на машине соседей отправилась к дочери в Степанакерт. Всю дорогу она вспоминала насильственное перемещение из Варанды (Физули) в 1988 году, затем 44-дневную войну, на которой погиб ее зять, но тем не менее была уверена в скором возвращении, как в 2020-ом.
В ночь на 19 сентября Людмила проснулась от звуков ժ стрельбы. “Утром я спросила соседку: “Элина, вы ночью слышали выстрелы?” Она сказала, да. Ее муж военнослужащий, и его по тревоге вызвали на посты. Тогда я поняла, что опять началась война”,- рассказывает Людмила Маргарян.
Ближе к полудню стрельба уже не прекращалась, а со стороны окружавших село гор начали раздаваться взрывы. Дом Людмилы находился недалеко от школы. Она вспоминает, что ученики и родители в панике бегали взад-вперед. Вместе с соседями Людмила спустилась в школьный подвал. На следующий день всех жителей села эвакуировали в более безопасное место – в Цватех.
“24 сентября нам сказали, что уже спокойно, можно возвращаться домой. Я очень любила свой дом, нигде больше часа оставаться не хотела. Обратно отправилась пешком. Со мной вызвалась идти дочка деверя. Мы дошли пешком до Кармир Шука. В селе было мирно, но без газа, света и связи. И все же мы были дома…” – говорит наша собеседница.
В тот день она ночевала в своем доме, но ей и в голову не приходило, что на следующее утром придется навсегда покинуть родное село.
Утром соседка сообщила, что у них пять минут на сборы. Муж пришел с постов и сказал, что нужно уезжать.
Бензина в машине почти не было. С трудом доехали до села Гиши, где нашли бензин и добрались до Степанакерта. Там Людмила присоединилась к дочерям.
2 октября 2020 года, во время 44-дневной войны, в Джракане погиб муж ее старшей дочери Лусабер Александр Бабаян. В тот же день ранение получил муж младшей дочери Маро Иван Бабаян.
В Степанакерте люди группами собирались в разных частях города. Людмила с семьями обеих дочерей находилась в Международном Комитете Красного Креста. В последние дни арцахцы оставляли перед своими домами продукты, чтобы нуждающиеся в еде могли их забрать. Внуки Людмилы нашли мешок муки. Сын ее старшей дочери работал в пекарне. Этой мукой там испекли хлеб и раздали собравшимся в здании МККК арцахцам.
“В те дни правительство предлагало людям забирать армейские машины и вывозить семьи. Мои внуки вместе с зятем нашли принадлежавший армии автобус, но он был неисправен. На ремонт ушло два дня, но зато 40 человек смогли выехать на этом автобусе в Армению. Нас было 10 человек и еще тридцать из разных семей”,- говорит Людмила.
Через 48 часов они добрались до Вайка. Месяц жили в доме родственников. Все это время четверо внуков Людмилы – Левон, Арарат, Сегей, Феликс – спали в том самом автобусе, на котором приехали из Арцаха. Автобус они поставили во дворе дома одного из своих родных. Но потом пришли сотрудники Военной полиции и забрали автобус.
“Я понимаю, что таков порядок, армейская машина не может оставаться у нас, но для нас она служила комнатой. После долгих поисков нашли этот дом в Нурнусе. Но место здесь очень неудобное, транспорта нет”,- говорит наша собеседница.
В Арцахе пятеро ее внуков учились в различных вузах и колледжах, но после насильственного перемещения они не могут каждый день ехать на занятия в Ереван, нет финансовых возможностей.
Сын Людмилы, который выехал из Арцаха еще до блокады, не получает установленную правительством Армении помощь. Этой программой не пользуется и ее зять Иван. Он тоже приехал в Ереван до блокады Арцаха, но потом вернулся к семье. Между тем в Министерстве труда и социальных вопросов сказали, что поскольку во время блокады он не находился в Арцахе, то не может быть бенефициаром программы поддержки.
“Если его там не было, как же тогда на армейском автобусе он вывез 40 человек? На этот вопрос они не дают ответа. Зять вернулся. Не мог он девять месяцев оставить там семью одну”,- говорит Людмила.
Дом, который снимает ее семья, находится в населенном пункте Нурнус в Котайкской области. В прошлом это был дачный поселок. Сейчас хозяин собирается продать дом, так что семье Людмилы придется искать новое жилье. Стоимость аренды составляет 160 тысяч драмов. В Арцахе Людмила работала поваром в зале торжеств. В Нурнусе рабочих мест нет. Нет и общественного транспорта, что очень затрудняет перемещение членов семьи.
Людмила не знает, сколько еще им придется снимать жилье. “Для большой семьи 50 тысяч на человека очень мало, тем более, что двое эту помощь не получают. Нужно за коммунальные услуги платить, на еду тратить… Не знаю, что будет. Мы в неопределенной ситуации, на знаем, что с нами будет”,- говорит Людмила,
Она не хочет, чтобы дочери и сын уехали из Армении, да и сама не хочет покидать Армению, но в создавшейся ситуации никаких решений не видит.