Մեկնարկել է «Հասանելի Դիլիջան» ներառական զբոսաշրջային նոր պրոդուկտը
Զբոսաշրջային այցելավայրերի կառավարման «GoToDili» գրասենյակը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության Կոմիտեի աջակցությամբ և AR-trails-ի մասնակցությամբ, մեկնարկել է «Հասանելի Դիլիջան» ներառական նոր նախագիծը։ Ստորեւ՝ նախագծի մասին մամուլի հաղորդագրությունը։
Այն նախատեսված է լսողության սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող մարդկանց, ինչպես նաև ամբողջովին խուլ/խուլ-համրերի համար։
«Հասանելի Դիլիջան»-ը նախագիծ է, որը թույլ է տալիս անցնել երեք լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, օնլայն շրջայց-տուրեր Դիլիջանում, վիրտուալ սուրդոթարգմանիչների ուղեկցությամբ։ Սա առաջին նմանատիպ ծրագիրն է Հայաստանում, որն օգնում է լսողության սահմանափակումներ ունեցող մարդկանց գնալ էքսկուրսիա կամ անցնել կարճ արշավային երթուղի առանց կողմնակի օգնության։
Երթուղիներից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել AR-Trails հավելվածը, որտեղ հասանելի է երեք պրոդուկտ․ քաղաքային էքսկուրսիա Դիլիջանում, քայլարշավ Ազգային պարկում և այցելություն վիրտուալ տեղեկատվական կենտրոն։ Ծրագիրը ընտրելուց հետո հավելվածը ցույց է տալիս երթուղին, իսկ վիրտուալ սուրդոթարգմանիչները ծանոթացնում են օգտատերերին տեղանքի հետ։
Քաղաքային էքսկուրսիան կծանոթացնի օգտատերերին Դիլիջանի պատմության և հանրահայտ տեսարժան վայրերի հետ։ Քայլարշավը կտանի դեպի Ազգային պարկի Թաքնված ջրվեժ, ընթացքում ծանոթացնելով կենդանական ու բուսական աշխարհի հետ։ AR-Trails հավելվածը թույլ է տալիս նաև այցելել վիրտուալ տեղեկատվական կենտրոն, որտեղ կարելի է գտնել Դիլիջանի մասին ընդհանրացված տեղեկատվություն: Ընդհանուր առմամբ, վիրտուալ էքսկուրսիաները ընդգրկում են Դիլիջանի 15 վայրեր:
«Ճամփորդությունը պետք է հասանելի լինի յուրաքանչյուրին», — կարևորեց ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
«Հայաստան այցելող յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ անկախ ֆիզիկական կարողություններից պետք է հնարավորություն ունենա ճանապարհորդել մեր երկրում, բացահայտել թաքնված ուղիները և հավասարապես զգալ բոլոր հետաքրքիր և անմոռանալի փորձառությունները։ Այս համատեքստում Զբոսաշրջության կոմիտեն ողջունում է «Հասանելի Դիլիջան» զբոսաշրջային պրոդուկտի ստեղծումը, որը նոր հնարավորություն է անհատների համար բացահայտելու Հայաստանի զբոսաշրջային հրաշքները»։
««Հասանելի Դիլիջան» նախագծի նպատակն է Հայաստանում ներառական զբոսաշրջությունը հասցնել նոր, որակյալ մակարդակի» — նշել է GoToDili DMO-ի ղեկավար Անի Ավանեսովան։ «Պրոդուկտները, որոնք մշակված են հատուկ սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող անձանց համար, ոչ միայն զգալի կերպով կբարելավվեն իրենց կյանքը, կտան նոր պայմաններ ծանոթանալու երկրի զբոսաշրջային տեղանքներին,  բարենպաստորեն կաջակցեն սոցիալիզացիային, այլ նաև ընդհանուր առմամբ երկրին օգուտ կբերեն, դարձնելով այն ավելի գրավիչ զբոսաշրջիկների համար։ GoToDili թիմը ուրախ է լինել այս կարևոր ճանապարհի առաջամարտիկներից մեկը: Մենք անկեղծորեն հավատում ենք, որ կգա այն օրը, երբ Հայաստանը հնարավորինս հասանելի կդառնա բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ծանոթանալ նրա հետ»։
Հավելվածը ներբեռնելու հղումը՝ App Store, Google Play:
GoToDili-ն զբոսաշրջային այցելավայրերի կառավարման և մարքեթինգային գրասենյակ է (Destination Management Organization), որն ուղղված է զարգացնել Դիլիջանը որպես զբոսաշրջային ուղղություն: 2022 թվականից GoToDili-ն հյուրերին ծանոթացնում է Դիլիջանի հետ իր պրոդուկտների միջոցով (քաղաքային տուր, արշավներ, էքսկուրսիաներ շրջակայքով, արտաճանապարհային տուրեր և այլն): Ծրագիրն իրականացվում է Impulse Management Company-ի աջակցությամբ, Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից 2012 թվականին մեկնարկած «Դիլիջան դեվելոփմենթ հիմնադրամ»-ի շրջանակներում։

В Армении запущен новый инклюзивный туристический продукт «Доступный Дилижан»
Организация по управлению туристическим направлением GoToDili при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики РА и при участии AR-trails запустила новый инклюзивный проект «Доступный Дилижан».
Он создан для людей с ограниченными слуховыми возможностями, а также для полностью глухих/глухонемых людей.
«Доступный Дилижан» – проект, который позволяет пройти онлайн-туры по Дилижану в сопровождении виртуальных сурдопереводчиков на трех языках: армянском, русском и английском. Это первый подобный проект в Армении, который помогает людям с ограниченными слуховыми возможностями пройти экскурсию или небольшой хайкинг-маршрут без посторонней помощи.
Чтобы воспользоваться турами необходимо скачать приложение AR-Trails, где доступны три продукта: городская экскурсия по Дилижану, хайкинг-тур по Национальному парку и посещение виртуального информационного центра. После выбора программы приложение указывает маршрут, а виртуальные сурдопереводчики знакомят пользователей с местностью.
Городская экскурсия познакомит пользователей с историей Дилижана и известными достопримечательностями. Хайкинг-тур проведет к скрытому водопаду Национального парка, попутно знакомя с флорой и фауной. Приложение AR-Trails позволяет также посетить виртуальный информационный центр, где можно найти обзорную информацию про Дилижан. Всего виртуальные экскурсии охватывают 15 локаций Дилижана.
«Путешествия должны быть доступны каждому», – подчеркнула председатель Комитета по туризму РА Сисиан Погосян. «Каждый посетитель Армении, независимо от физических возможностей, должен иметь возможность путешествовать по нашей стране, открывать скрытые тропы и на равных испытывать все интересные и незабываемые впечатления. В этом контексте Комитет по туризму приветствует создание туристического продукта «Доступный Дилижан», который является новой возможностью для людей открыть для себя чудеса армянского туризма».
«Цель продукта «Доступный Дилижан» – вывести инклюзивный туризм в Армении на новый качественный уровень», – отметила руководитель DMO GoToDili Ани Аванесова. «Продукты, разработанные специально для людей с ограниченными возможностями, не только значительно улучшат их уровень жизни, дадут новые условия знакомства с туристическими локациями страны, благоприятно посодействуют социализации, но и принесут выгоду для страны в целом, сделав ее более привлекательной для туристов. Команда GoToDili счастлива быть одним из первопроходцев на этом важном пути. Мы искренне верим, что придет тот день, когда Армения станет максимально доступной для всех, кто захочет с ней познакомиться».
Ссылка для скачивания приложения: App Store, Google Play.
GoToDili – организация по управлению и маркетингу территории (Destination Management Organization), направленная на развитие Дилижана как туристической дестинации. C 2022 года GoToDili знакомит гостей с Дилижаном через свои продукты (сити-тур, хайкинг, экскурсии по окрестностям, офф-роуд туры и т.д.). Проект реализуется при поддержке Impulse Management Company в рамках «Программы развития Дилижана», запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд в 2012 году.